خارج شدن از شبکه‌های اجتماعی از اضطراب‌تان می‌کاهدخارج شدن از شبکه‌های اجتماعی از اضطراب‌تان می‌کاهد

اگر رسوایی کمبریج آنالیتیکا، که به بزرگترین نشت اطلاعات از فیس‌بوک نیز معروف است و باعث شد بیش از یک میلیون نفر از کاربران روزمره این شبکه اجتماعی با آن خداحافظی کنند، موجب خروج شما از شبکه‌های اجتماعی نشد، شاید این بررسی محققان دانشگاه کوئینزلند استرالیا، شما را قانع کند که از این شبکه‌ها بیرون آمده و خود را آزاد کنید. محققان کوئینزلند به دنبال بررسی‌های خود متوجه شده‌اند که ترک شبکه‌های اجتماعی از اضطراب، به طور چشمگیری می‌کاهد.

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال نیوز تودی، محققان دانشگاه کوئینزلند با بررسی میزان اضطراب و حال کلی کاربران شبکه‌های اجتماعی، به ویژه فیس‌بوک، متوجه شدند، این شبکه‌ها به اضطراب افراد دامن می‌زنند.

محققان با بررسی مقدار هورمون ترشح شده کورتیزول در ۱۳۸ داوطلب، هنگام عضویت فعال و سپس ترک شبکه‌های اجتماعی، متوجه شدند که فقط ۵ روز جدایی از این شبکه‌ها، سطح ترشح هورمون کورتیزول در آنها را به مقدار بسیاری کاهش می‌دهد. هورمون کورتیزول، هورمون اضطراب است و در مواقع خطر، ترشح شده و بدن را برای واکنش مناسب آماده می‌کند. ترشح بیش از حد هورمون کورتیزول باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود و فرد را نسبت به انواع بیماری ها، عفونت ها حساس کرده و از قدرت حافظه او می کاهد. این هورمون حتی فرد را به سمت چاقی پیش می‌راند.

ترشح طولانی مدت کورتیزول باعث نقص شناختی، کاهش عملکرد تیروئید و تجمع چربی شکمی می‌شود که مورد آخر، سلامت قلب و عروق را به خطر می‌اندازد.

البته جدا شدن از شبکه‌های اجتماعی ممکن است در ابتدا شما را غمگین و افسرده‌تر کند. اما بنابر بررسی‌ها باید گفت که به مرور از اضطراب‌تان کاسته و حال روحی‌تان خوب می‌شود. اگر هم دوست ندارید این شبکه‌ها را رها کنید، بهتر است استفاده از آنها را بسیار محدود کنید.

به گزارش طبنا، امروزه شبکه‌های اجتماعی به ابزارهای اصلی اجتماعی تبدیل شده‌اند که میلیون‌ها کاربر و البته فوایدی هم دارند، اما در میان انبوهی از اخبار و شبکه وسیعی از افراد قرار گرفتن هم می‌تواند فرد را به شدت مضطرب کند.

 


منبع : طبنا