میزان کمی کافئین موجب بهبود مهارت خواندن می‌شودمیزان کمی کافئین موجب بهبود مهارت خواندن می‌شود

 نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد که میزان کمی کافئین موجب تسریع در خواندن متن می‌شود.

ساندرو فرانسیسچنی محقق این تحقیق از دانشگاه پادووا ایتالیا اظهار کرد: درحالی‌که در جستجوی علت پیشرفت مشکل اختلال در خواندن (dyslexia) بودیم، مشاهده کردیم کودکان مبتلا به این اختلال نقص خاصی در تجزیه‌وتحلیل کلی تصاویر دارند و به تمرکز روی جزئیات در یک مکان تمایل دارند.

وی گفت: “در آموزش‌های توان‌بخشی، مشاهده کردیم که بهبود تحلیل کلی صحنه‌های بصری، مهارت خواندن این افراد را بهبود می‌بخشد و با دانستن اینکه کافئین می‌تواند درک کلی صحنه‌های بصری در بزرگسالان سالم را بهبود بخشد، سعی کردیم دریابیم که درک کلی با بهبود مهارت‌های خواندن نیز مرتبط است یا خیر.”

در دو تحقیق که شامل 78 شرکت‌کننده بود، محققان دریافتند که 200 میلی‌گرم کافئین (حدود دو اسپرسو) نقش چشمگیری در بهبود تسریع خواندن دارد.

ناگفته نماند، در تحقیقات پیشین مشخص شده که کافئین می‌تواند موجب بهبود درک الگوی کلی ‌شود به این معنی که توانایی تشخیص حروف بزرگ از حروف کوچک‌تر با مصرف کافئین بهبود می‌یابد.

این نتایج نشان می‌دهد که عوامل مختلف زیادی در اجرای توانایی پیچیده خواندن متن و نه‌فقط مهارت‌های واجی نقش دارند و در واقع ادراک و توجه بصری نقش تعیین‌کننده‌ای در این زمینه دارند.

محققان همچنین دریافتند، کم‌خوابی با تأثیرات مفید زیادی همراه است.

وی در ادامه افزود: نتایج این تحقیق نشان داد که تأثیرات کافئین بر کلمات معنی‌دار با کمی کم‌خوابی افزایش می‌یابد. اگر خواب شبانه دو ساعت کاهش یابد توانایی تسریع در خواندن دو برابر افزایش می‌یابد.

کافئین برای تقویت تأثیر خود به حالت خاص مغز نیاز دارد. این همبستگی می‌تواند تحقیقات آینده را به سمت درک تأثیر کافئین بر روی انتقال‌دهنده‌های عصبی خاص سوق دهد.

محققان پیشرفتی در سرعت خواندن فهرست تک کلمات یا کلمات بی‌معنی مشاهده نکردند.

محققان خاطرنشان کردند: “پیشرفت در سرعت خواندن متن به دلیل رمزگشایی سریع‌تر عوامل منفردی نیست که رشته‌ کلمات را ایجاد کردند یا دسترسی سریع‌تر به واژگان واجی را تشکیل می‌دهند.”

کافئین همچنین باعث تقویت حافظه کوتاه‌مدت یا کارکردهای اجرایی نمی‌شود.

فرانسیسچنی  گفت: “ما قصد داریم شبکه خاصی را که توسط کافئین درگیر می‌شود، بیابیم. درک کلی معمولا با قابلیت‌های نیمکره راست همراه است و می‌دانیم که نیمکره سمت راست میزبان اطلاعات واجی نیست پس نیازمند درک چگونگی کارکرد این شبکه هستیم.”

نتایج این تحقیق در نشریه Psychopharmacology منتشرشده است.


منبع : ایسنا