خطر مرگ ۳۰۰ میلیون کودک براثر آلودگی هوا

یونیسف هشدار می‌دهد:

خطر مرگ ۳۰۰ میلیون کودک براثر آلودگی هوا

تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۰

خطر مرگ ۳۰۰ میلیون کودک براثر آلودگی هوا

 به گزارش صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) ۳۰۰ میلیون کودک برابر با یک‌هفتم کودکان جهان به دلیل آلودگی‌های شدید آب و هوایی در معرض خطر مرگ قرار دارند.

این کودکان در مناطقی زندگی می‌کنند که میزان آلودگی هوا در این مناطق بالاترین سطح تعریف‌شده یونیسف یعنی ۶ برابر استانداردهای سازمان بهداشت جهانی است.

از هر هفت کودک در جهان عمدتاً در آسیای جنوبی یک نفر در معرض هوای بسیار آلوده قرار دارد و بدن در حال رشد آنان در آسیب‌پذیرترین وضعیت هستند.

 از این مجموع ۲۲۰ میلیون نفر آن‌ها در آسیای جنوبی زندگی می‌کنند. این مناطق به کمک تصاویر ماهواره‌ای توسعه‌یافته توسط ناسا تعیین ‌شده است.

 آلودگی هوا عامل عمده کمک‌کننده به مرگ حدود ۶۰۰ هزار کودک زیر پنج سال است.

 

تأثیر آلاینده‌ها:

 نه‌تنها به ریه‌های در حال رشد کودکان لطمه می‌زنند بلکه آن‌ها درواقع می‌توانند از موانع موجود برای راه‌یابی به گردش خون در مغز گذشته و به رشد مغز آسیب دائمی زده و لذا آینده کودکان را تهدید کند.

 آلودگی هوا بیش از همه بر کودکان فقیر لطمه می‌زند.

 

طبق برآورد سازمان بهداشت جهانی:

آلودگی هوا در فضای باز در سال ۲۰۱۲ حدود ۳/۷ میلیون نفر ازجمله ۱۲۷ هزار کودک زیر پنج سال را کشته است.

کارخانه‌ها، نیروگاه‌های برق و خودروهای دارای سوخت‌های فسیلی، گردوغبار و سوخت پسماندها در بین منابع مهم آلاینده هستند.

آلودگی در فضای بسته که ناشی از سوخت ذغال یا هیزم در اجاق‌های خوراک‌پزی مورداستفاده در منازل کشورهای درحال‌توسعه است جان ۴/۳ میلیون نفر را گرفته است که ۵۳۱ هزار نفر آنان کودک زیر پنج سال بودند.

 یونیسف از نشست تحت رهبری سازمان ملل در مغرب خواسته است در چرخش از سوخت‌های فسیلی به انرژی‌های پاک‌تر نظیر انرژی بادی یا خورشیدی، بهبود دسترسی کودکان به مراقبت‌های بهداشتی و محدود کردن در معرض آلودگی هوا قرار گرفتن کودکان شتاب به خرج داده و کار نظارت بر هوا را تشدید کنند.

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.