ارزش‌ها و اصول بیانیه ۲۰۳۰ یونسکو چه هستند؟

آموزش ‌و پرورش برای همه!

ارزش‌ها و اصول بیانیه ۲۰۳۰ یونسکو چه هستند؟

حمید آذر پناه
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۶

ارزش‌ها و اصول بیانیه ۲۰۳۰ یونسکو چه هستند؟

سند ۲۰۳۰ یونسکو یا SDGs (Sustainable Development Goals) مجموعه اهدافی هستند که به‌صورت چشم‌اندازی برای آینده جهان در نظر گرفته شده‌اند. در سپتامبر ۲۰۱۵ نهادهای تخصصی سازمان ملل متحد و جامعه مدنی گرد هم آمدند و در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دستور کار سند ۲۰۳۰ یا همان طرح هدف‌های توسعه پایا و نقشه راه جامعه جهانی را که شامل ۱۷ هدف اصلی و ۱۶۹ هدف ویژه است برای پانزده سال آینده تصویب کردند.

این دستور کار، بر اصول کرامت و حقوق بشر، عدالت اجتماعی، صلح، شمول اجتماعی و حفاظت و تنوع قومی، فرهنگی و زبانی و نیز بر مسئولیت مشترک و پاسخگویی استوار است.

یونسکو از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ بیانیه آموزش برای همه را تهیه کرده بود و از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۳۰ نیز آموزش کیفی برای همه افراد در همه‌جای دنیا را مطرح کرده است. ۲۰۳۰ یک تفاهم است که از طریق آن این امکان فراهم می‌شود که کشورها از توان یکدیگر در مسئله آموزش استفاده کنند. تضمین آموزش باکیفیت، فراگیر و برابر و ارتقای فرصت‌های یادگیری مادام‌العمر برای همه نیز یکی از اهداف آموزشی آن است. برخی ارزش‌ها و اصول جهان‌شمول از قبیل همبستگی جهانی، صلح جهانی، احساس همدردی با انسان‌ها نیز آموزش داده می‌شود.

 سند ۲۰۳۰، یک توصیه‌نامه است که یونسکو به کشورهای جهان می‌کند و کشورها می‌توانند بدان عمل کنند یا نکنند. سند ۲۰۳۰ درباره برابری آموزشی و رفاهی برای همه مردم جهان است و دولت جمهوری اسلامی ایران در تعامل با آن، از «حق تحفظ» استفاده کرده بود و به‌طور رسمی اعلام داشت به مفادی که با دین و فرهنگ مردم ایران متضاد باشد هیچ تعهدی ندارد و دامنه شمول مفاد پذیرفته‌شده را محدود و مشروط کرده بود.

بعضی از اهدافی که این سند دنبال می‌کند عبارت‌اند از:

یادگیری در دوران کودکی تا آموزش در دوران جوانی و بزرگ‌سالی

تأکید بر کسب مهارت‌های لازم برای کار

اهمیت آموزش شهروندی در جهان به هم وابسته

تمرکز بر فراگیر بودن، بی‌طرفی و ایجاد فرصت‌های برابر برای مردان و زنان در یادگیری باکیفیت در تمام طول عمر

مسئولیت اصلی اجرای مفاد سند توسعه پایا بر عهده دولت‌ها است و یونسکو به توسعه ظرفیت‌ها، پشتیبانی فنی و نظارت بر روند پیشرفت دولت‌ها در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی می‌پردازند.

در بهار ۱۳۹۶، شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور اجرای بخش آموزشی این سند را لغو کرد.

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.