عشق، تعهد و صمیمیت، اساس رابطه پایدار

برای زندگی، کمی وقت بگذاریم!

عشق، تعهد و صمیمیت، اساس رابطه پایدار

دکتر شیوا دولت آبادی، روانشناس و رئیس هیأت مدیره انجمن روانشناسی ایران
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۴

عشق، تعهد و صمیمیت، اساس رابطه پایدار

وقتی ما راجع به زندگی مشترک یا یک پیوند پایدار صحبت می‌کنیم که اسمش ازدواج است، در درجه اول نیاز است که از همان ابتدا چند پایه محکم وجود داشته باشد و مانند درختی که باید همواره آبیاری شود تا زنده بماند در تداوم زندگی مشترک نیز تلاش بشود.

یکی از این ابعاد یا پایه‌های مهم «جاذبه و عشق» بین زن و مرد است که به‌طورکلی سبب می‌شود آن‌ها به‌سوی هم جذب شوند و ازنظر زنانگی و مردانگی برای یکدیگر جذاب باشند.

 یک بعد بسیار مهم دیگر مسأله «تعهد» است؛ به این معنی که ازدواج، تعهدی به همراه خودش دارد که زمینه‌ای می‌شود برای اینکه اضطراب‌ها کمتر شوند و احساس پشتیبانی شدن افزایش یابد و اصولاً یک زندگی امنی به وجود آید.

یک بعد دیگر مسئله «صمیمیت» است؛ صمیمیت به معنای احساس نزدیک بودن با یکدیگر و عدم نیاز به اینکه لازم باشد فرد چیزهایی را مخفی نگه دارد. بیشتر احساس کند که یک دوست صمیمی در کنار خودش دارد و این رابطه همواره در حال محکم‌تر شدن است.

 بنابراین در درجه اول بهتر است هرکسی در زندگی زناشویی خود به این سه بعد توجه داشته باشد و ببیند که این ابعاد در زندگی‌اش چگونه هستند.

 موارد زیادی وجود دارند که لازمه یک زندگی مشترک خوب است:

 شاید در درجه اول داشتن سلامت روان، ذهن سالم و داشتن نگاه مثبت به این ارتباط است؛ افرادی را می‌بینیم که همواره نگران تعهد اخلاقی و وفاداری همسرشان هستند و با کوچکترین نشانه‌ای دچار تردید در روابط همسرشان می‌شوند. اگر این تردید مصداق عینی و واقعی داشته باشد خوب است که به‌عنوان یک موضوع جدی در زندگی مطرح شود ولی اگر چنین نباشد می‌تواند همیشه روی رابطه سایه بیندازد. پس پایداری خلقی و خصوصیات اخلاقی خوب و پایدار از ضروریات یک زندگی مشترک خوب است.

امکانات و مسائل مالی نیز یکی دیگر از مسائلی است که باید در زندگی مشترک بین دو نفر تنظیم شود. یکی از مسائلی که معمولاً به‌عنوان تعارض در میان خانواده‌ها خصوصاً خانواده‌هایی که تازه شکل می‌گیرند و یا فرزند دارند تنظیم مسائل مالی و درآمدزایی است. ما حتی گاهی شاهد خشونت اقتصادی در زندگی مشترک هستیم؛ گاهی شاهد آن هستیم که مسائل مالی به‌نوعی به‌عنوان ابزار کنترل یکدیگر به کار گرفته می‌شود. اصولاً اگر یک خانواده‌ای دچار مشکلات مالی است باید به فکر راه‌حل باشد؛ به‌طور مثال هر دو طرف از زیاده‌طلبی چشم‌پوشی کنند و تلاش کنند که مسائل مالی عمق روابطشان را تحت تأثیر قرار ندهد.

 با صرفه‌جویی، برنامه‌ریزی و حذف خریدهای غیرضروری، کار و تلاش بیشتر و راه‌های مناسب دیگر می‌توان مشکلات مالی را حل کرد به‌طوری‌که سلامت و آرامش خانواده را تحت تأثیر قرار ندهد. درواقع اگر آن مؤلفه‌های صمیمیت، عشق و تعهد که قبلاً ذکر شد وجود داشته باشند، این مراحل هرچقدر هم که سخت باشند در اتحاد و پیوند میان زوج آسیب زیادی وارد نمی‌کنند.

موضوع مهم دیگری که مطرح است استرس‌های روزانه است؛ انسان‌ها به‌هرحال به‌نوعی تحت تأثیر شرایط شغلی، اجتماعی و حتی نگرانی‌های جهانی در رابطه با اتفاقاتی که در دنیا میافتد قرار دارند. استرس‌های مقطعی مانند فشاری که برای شرکت در کنکور فرزندان بر دوش خانواده‌هاست یا نگرانی والدین در مورد سرنوشت فرزندانشان آزاردهنده است.

مسائلی این‌چنینی به‌عنوان یک مسأله مشترک مطرح می‌شود و نیازمند حمایت زوجین از یکدیگر است. مثلاً ممکن است یکی از همسران به لحاظ شغلی یا مسئولیتی که دارد تحت‌فشار زیادی باشد، بنابراین لازم است که دیگری او را درک کند و با صرف وقت از او حمایت کند. فراموش نکنیم که زندگی مشترک باکیفیت، هم وقت می‌خواهد و هم صبر و حوصله و حسن نیت تا شفابخش باشد.

اگر از بحث آسیب‌های اجتماعی مانند اعتیاد که بسیار موضوع جدی و مهمی است و در جای خودش باید به آن پرداخته شود بگذریم، موضوع مهم دیگر مسئله کودکان است. کودکان در خانواده می‌توانند مسئله باشند؛ کودکی که به هر دلیلی مشکلاتی دارد می‌تواند موجب مسائل زیادی در خانواده شود که اگر بازهم به‌عنوان یک مسئله و مشکل مشترک دیده شود حل‌وفصلش آسان‌تر است تا اینکه یکی از همسران مشکل را به گردن دیگری بیندازد و به‌عنوان یک مسئله فردی در خانواده در نظر گرفته شود.

 حل‌وفصل چنین مشکلاتی به‌صورت مشترک به زندگی زوج معنای دیگری می‌دهد و قدرتی که بین دو انسان ایجاد می‌شود بسیار فراتر از توانایی یک فرد به‌تنهایی است و مانع از این می‌شود که مشکلات به فاصله و تعارض تبدیل شوند.

 رفتارهای عادتی نیز از مشکلاتی است که بر خانواده‌ها سایه می‌اندازد و موجب اختلاف می‌شود مثل نحوه شوخی کردن یا نحوه غذا خوردن و عادت‌های دیگری که به‌هرحال خیلی چیزهای مهمی نیستند ولی اگر موجب ناراحتی فرد شوند، هر بار که مجدداً پیش بیایند ممکن است دوباره به تجربه‌های قبلی اضافه شوند و به‌سختی قابل‌حل باشند؛ اگر که راجع به این رفتارهای نامطلوب یا عادت‌های نامربوط که بین زوجین اتفاق میفتد صحبت شود و به‌موقع مطرح گردند، می‌تواند به عامل اتحاد و شفابخشی که باید در خانه و بین زوج وجود داشته باشد، بسیار کمک کند.

یکی دیگر از مشکلات خیلی جدی، مسئله ناتوانی در بیان گفتاری و یا نداشتن وقت یا نگذاشتن وقت برای برقراری ارتباط خوب است به‌طوری‌که می‌توانیم اسمش را ارتباط ضعیف بگذاریم؛ اگر که انسان‌ها نتوانند باهم راجع به مشکلاتشان و وجه‌های وضوح مثبت ارتباطشان گفتگوهای عمیق و سازنده داشته باشند، می‌تواند به رابطه‌شان ضربه بزند و تعارض‌هایی ایجاد کند.

ممکن است در ذهن فرد یک کدورت کوچکی وجود داشته باشد ولی راجع به آن صحبت نکند و آن را در دل خودش نگه دارد. این موضوع می‌تواند به‌تدریج تبدیل به یک مشکل بسیار جدی‌تر شود که اصلاً در ابتدا آن ارزش آسیب‌رسان را نداشته است؛ بنابراین لازم است که افراد برای گفت‌وگو به‌اندازه کافی وقت بگذارند و ویژگی‌هایی که به نظرشان مثبت یا منفی هستند را ارزیابی کنند و آن ویژگی‌ها را ارتقاء یا تغییر بدهند و مطابق با خواسته‌ها و شرایط خانواده طراحی کنند. مثلاً گاهی صرف یک شام در طول هفته زمانی است برای این‌که اگر افراد مشکلی دارند برون‌ریزی کنند و باهم در میان بگذارند اگر از بیرون فشاری هست که می‌خواهند در خانواده مطرح کنند، آن را بگویند.

همه این موارد می‌تواند جزء جنبه‌های زیبای باهم بودن و بهره‌مندی عاطفی و شناختی از یکدیگر باشد و طوری برنامه‌ریزی شود که جلوی مشکلات بعدی را بگیرد.

 پس حتماً لازم است برای فهمیدن مشکلاتی که می‌تواند ناشی از ارتباط کلامی و یا حتی ارتباط زبان بدن باشد، گفتگو کرد؛ افرادی که برای بیان خودشان از رفتارهای نامناسب مثل علامت دور کردن یا رد کردن نشان می‌دهند.

برخی نیز هنگام گفت‌وگو با تمام وجود و از دل‌وجان حضور دارند و به‌طور کمی و کیفی برای گفت‌وگو وقت می‌گذارند و به ظرایف فکر و هیجان‌های یکدیگر توجه می‌کنند. اگر این توجه‌ها نباشد ممکن است موجب تعارض شود و اگر باشد می‌توانند به‌عنوان یکی از راه‌هایی باشد که بسیاری از مشکلاتی را که ذکر کردیم حل نماید.

 

 

اگر سئوالی در این زمینه هست یا نیاز به کمک دارید، کارشناسان «به‌اندیشان» در خدمت شما هستند؛ با ما تماس بگیرید.

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.