۵ راه حل کلیدی برای داشتن یک رابطه جنسی لذت بخش

آنچه باید در مورد رابطه جنسی بدانیم!

۵ راه حل کلیدی برای داشتن یک رابطه جنسی لذت بخش

دکتر صفورا محمدیان، روانشناس و روان‌درمانگر
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۱

۵ راه حل کلیدی برای داشتن یک رابطه جنسی لذت بخش

بسیاری از زوج‌ها روزهای آغازین رابطه جنسی خود را بسیار پرشور و لذت‌بخش توصیف می‌کنند و معتقدند گذر زمان روی کیفیت و کمیت رابطه جنسی آن‌ها، تأثیر منفی دارد. با نگاهی به جریان زندگی مشترک، شاهد افت‌وخیزهای بسیاری در آن هستیم. روزهای شاد و پرطراوت، در کنار روزهای پرتنش و عذاب‌آور قرار گرفته‌اند و زندگی‌ای را سراغ نداریم که صرفاً شامل یکی از این دو تابلو باشد. زندگی ساختمان پیش‌ساخته‌ای نیست که آن را تحویل بگیریم و در آن سکنی گزینیم و پس از چندی در مورد شانس خود در کیفیت ساختمانی که نصیبمان شده است، قضاوت کنیم. زندگی مشترک به‌شدت ساختنی است. رابطه جنسی نیز به‌عنوان بخشی مهم از هر زندگی مشترک از این قاعده مستثنا نیست. عوامل بیرونی، درون‌فردی و بین فردی متعددی روی رابطه جنسی تأثیر می‌گذارند که در این فرصت به پنج مورد از مهم‌ترین مواردی که می‌توانند در دوام کیفیت و کمیت رابطه‌ جنسی مؤثر باشند می‌پردازیم.

۱. اولین عاملی که شایان توجه است، در مورد ارتباط با بدنمان است. گاهی ارتباط مغز با پیام‌هایی که از جانب بدن ارسال می‌گردد، قطع می‌شود. مثلاً وقتی ذهنمان درگیر مسأله‌ای جدی است حتی گرسنگی و خستگی را نیز فراموش می‌کنیم و موضوعی مانند نیاز جنسی اصلاً در مغز شنیده نمی‌شود.

وقتی‌که شما متوجه تمام حس‌های خود در حین رابطه‌ جنسی هستید و به آن‌ها اجازه می‌دهید شما را برانگیخته کنند، لذت بیشتری را تجربه خواهید کرد؛ اما هر چیزی که باعث قطع ارتباط یا حواس‌پرتی شما شود یا اضطراب و نگرانی ایجاد کند، یا تمرکز شما را مختل سازد، می‌تواند لذت را از بین ببرد و درنهایت برانگیختگی را زایل سازد.

وقتی ما به دنیا می‌آییم صد در صد توجهمان به این است که بدنمان در هرلحظه چه می‌گوید. وقتی یاد می‌گیریم که افراد و چیزهای دیگری هم در این دنیا وجود دارند، توجهمان کم‌کم به بیرون جلب می‌شود و به‌محض اینکه زبان می‌آموزیم قطع ارتباط ما بیشتر می‌شود. ما همچنین یاد می‌گیریم که به احساسات و بدنمان خیانت کنیم چون بزرگترها می‌گویند که شما آن‌گونه که فکر می‌کنید احساس نمی‌کنید. برای مثال ازاین‌دست جملات را بسیار شنیده‌ایم:

«گریه نکن، تو نباید ناراحت باشی»

«به من نگو سردت نیست، ژاکتت را بپوش»

همه‌ این عبارات به آموختنِ نادیده گرفتنِ آنچه بدنتان به شما می‌گوید، کمک می‌کنند.

برای ایجاد ارتباط با آنچه بدن شما می‌گوید، تمرین توجه به حس‌های بدنی و تجارب حسی پنج‌گانه لازم است. به‌این‌ترتیب حین رابطه‌ جنسی، از ابتدا تا انتهای رابطه لذت‌بخش خواهد بود و می‌توان از همه‌ لمس‌ها، نوازش‌ها و صحبت‌ها محظوظ شد.

۲. دومین عامل مؤثر انتظارات است. وقتی شما چیزی را پیش‌بینی می‌کنید یا نظر و احساسی در مورد آن دارید، انتظاری در مورد آنچه تجربه خواهید کرد می‌سازید. انتظارات مثبت یا منفی روی تجربه اثر می‌گذارند؛ به این صورت که می‌توانند آن‌ها را بهبود ببخشند یا خرابشان کنند و یا هر نقطه‌ای مابین این طیف ایجاد کنند. شما بنا بر آنچه انتظار دارید، ذهن خود را نسبت به تجارب باز می‌کنید یا می‌بندید. انتظارات، شما را برای حیرت کردن یا برای ناامید شدن آماده می‌کنند. آن‌ها به مغز شما می‌گویند که چه چیز را باید بخواهد و همچنین اگر آنچه را که انتظار داشت به دست نیاید ناراضی بشود.

یکی از مشکلات عمده در مورد انتظارات این است که واقعی نیستند. انتظارات چه مثبت باشند و چه منفی، معمولاً بر روی دامنه‌ای محدود از تجارب بنا شده‌اند.

آنچه ذهن ما در بزرگسالی با آن روبه‌روست چیست؟ فیلم‌ها، برنامه‌های تلویزیونی و شبکه‌های اجتماعی که اطلاعات ارائه‌شده توسط آن‌ها بسیار رمانتیک، ایده‌آل شده و اغراق‌آمیز است. درحالی‌که واقعیت این است که روزهای زندگی می‌توانند ناامیدکننده، ناقص، چالش‌برانگیز، مخاطره‌آمیز و کسل‌کننده باشند. انتظارات غیرواقع‌بینانه یا به‌طور مستقیم روی افکار شما در مورد خود رابطه جنسی تأثیر می‌گذارند یا به‌طور غیرمستقیم افکارتان را در مورد اینکه رابطه شما با شریکتان چگونه باید باشد و نهایتاً زندگی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

«اضطراب عملکرد» یکی از این انتظارات است. اگر افراد انتظار شکست خوردن و به دنبال آن قضاوت شدن یا شرمنده شدن را داشته باشند، انتظارات منفی ذهن آن‌ها را فرامی‌گیرد و به‌صورت اختلال نعوظی، مشکل در خیس شدن یا حتی مشکل در رسیدن به ارگاسم خود را نشان می‌دهند.

در چالش با این انتظارات از خود بپرسید که این انتظارات از کجا آمده‌اند؟ از فیلم‌ها، داستان‌هایی که دوستان تعریف کرده‌اند یا معشوق قبلی؟

این را به خاطر بسپارید که نه‌تنها هر فردی منحصربه‌فرد است بلکه رابطه با هر فرد جدید نیز منحصربه‌فرد است. هرلحظه نیز منحصربه‌فرد است و شما مستحق این هستید که همه‌ لذت را تجربه کنید و آغوشتان نسبت به تجربه‌ای که در بطن آن هستید گشوده باشد. در رابطه جنسی، سؤال در مورد این نیست که درست یا غلط چیست، بلکه بیشتر در مورد این است که شما چه دوست دارید.

مهم است که به خاطر داشته باشید، آنچه آرزویش را دارید با آنچه انتظارش را دارید دو چیز متفاوت است. آرزوها و اشتیاق‌ها به شما اجازه می‌دهند برنامه‌ریزی کنید و برای آینده به شما انگیزه می‌دهند. باوجود آرزو و اشتیاق فضا برای انعطاف‌پذیری باز است، درحالی‌که انتظارات انعطاف‌پذیری شما را کاهش می‌دهند.

۳. سومین عامل قابل تأمل این است که بدانید مسئولیت برانگیختگی جنسی در رابطه با کیست؟ خودتان یا شریک زندگی‌تان؟

 بسیاری از افراد وقتی صحبت از بعد جنسی‌شان می‌شود احساس می‌کنند قدرتی ندارند و از شریک خود می‌خواهند که آن‌ها را برانگیخته کنند.

از سوی دیگر بعضی افراد احساس می‌کنند به‌اندازه‌ کافی خوب نیستند چون به نظر می‌رسد نمی‌توانند شریک خود را راضی کنند. برخی نیز بدین‌صورت تعبیر می‌کنند که شریکشان جذابیتش را برای آنان ازدست‌داده است؛ اما این ساده‌ترین راه برای نادیده انگاشتن مسئولیت خود در مورد بعد جنسی‌تان است. بعضی دیگر این ایده را دارند که رابطه جنسی باید پایاپای و با سطح ثابتی از شهوت و برانگیختگی پیش برود.

رابطه جنسی خوب شامل ایجاد تعادلی بین در ارتباط بودن با شریکتان و کمک به او برای افزایش برانگیختگی‌اش و هم‌زمان تمرکز روی خودخواهی جنسی خودتان است. این بدین معنی است که در رابطه جنسی خوب، ایجاد لذت بیشتر به شریکتان و شاد شدن از لذت بردن او را با پرداختن به خود و تمرکز روی لذت خودتان هماهنگ می‌کنید؛ اما بیش از همه باید به خود اجازه بدهید که به افکار شهوانی بپردازید و برای خود کار کنید.

۴. به‌منظور داشتن لذت جنسی در زندگی احتیاج دارید هم در دنیای بیرونی و هم در دنیای روانی خود اتاقی برای بعد جنسی‌تان بسازید. افراد فکر می‌کنند که رابطه جنسی خودش باید پیش بیاید و به آماده‌سازی و برنامه‌ریزی احتیاجی ندارد؛ اما درواقع احتیاج است که فضایی محافظت‌شده برای رابطه جنسی تدارک ببینید، درعین‌حال که فضای روانی محافظت‌شده‌ای هم برای رابطه جنسی و افکار جنسی مورد نیاز است.

در زندگی واقعی، آن‌قدر مشغله‌ها زیاد هستند که همواره وقت و انرژی اضافی برای اتفاق افتادن خودبه‌خودی رابطه جنسی وجود ندارد و به همین خاطر اختصاص دادن زمان و مکان برای رابطه جنسی ضروری است.

در مورد اینکه ترجیح می‌دهید چه ساعتی از شبانه‌روز رابطه داشته باشید، با شریک خود صادق باشید.

روزها یا ساعت‌هایی را فقط به خود و شریکتان اختصاص دهید که باهم وقت بگذرانید و لحظات شهوت‌آمیزی باهم داشته باشید، بدون اینکه لزوماً رابطه‌ جنسی کامل داشته باشید.

در طول هرروز، دقایقی کوتاه را به خیال‌پردازی لذت‌بخش یا فکر کردن در مورد رابطه جنسی اختصاص دهید.

در مورد هرگونه اضطراب یا نگرانی‌ای که حین رابطه جنسی تجربه می‌کنید، آگاه باشید.

۵. عامل پنجم که اینجا روی آن متمرکز خواهیم شد هیجانات منفی است. به این دلیل که تمایل و اشتیاق جنسی، احساسی نسبت به دیگری است. در نظر گرفتن جنبه‌های بین فردی گره‌خورده به رابطه حائز اهمیت است. زمانی که شما در ارتباط با کسی هستید، اینکه چه احساسی نسبت به او دارید بسیار مهم است. عصبانی شدن از شریک زندگی، اجتناب‌ناپذیر است و چگونگی مواجه‌شدن با این عصبانیت تأثیر معنی‌داری روی رابطه‌ جنسی‌تان دارد. اگر در لحظه به عصبانیت پرداخته نشود، عصبانیت تبدیل به رنجش و دلخوری می‌شود. این رنجش زمینه‌ساز عصبانیت‌های بعدی می‌گردد، عصبانیتی که اغراق‌شده است و با موقعیت موجود همخوانی ندارد.

بدون صمیمیت، رابطه‌ جنسی یک‌طرفه و یک‌بعدی می‌شود. رنجش مانع نزدیکی می‌شود و ظرفیت شما برای برانگیخته شدن و لذت بردن را به‌شدت کاهش می‌دهد. رنجش دامی است که باعث می‌شود بیشتر نقاط منفی را ببینیم تا نقاط مثبت را.

همان‌طور که اگر عصبانیت درست حل‌وفصل نشود، تبدیل به رنجش و دلخوری می‌شود، رنجش هم می‌تواند تبدیل به اهانت و تحقیر بشود. وقتی اهانت رخ می‌دهد که فرد روی نقاط منفی طرف مقابل متمرکز می‌شود و به‌وسیله‌ آن‌ها، وی را تحقیر می‌کند. تحقیر نشانه‌ بدی در مورد یک رابطه است و معمولاً لذت جنسی را تبدیل به تنفر و دشمنی می‌کند و جزء مخرب‌ترین نیروها در روابط است و پیش‌بینی قوی برای جدایی است.

در انتها دوباره جا دارد تکرار کنم که زندگی به‌شدت ساختنی است و برای داشتن رابطه‌ای مطلوب و پایدار، صرف وقت و انرژی لازم است. پرداختن به خود، آگاهی از بدن، اختصاص دادن زمان و مکان، پردازش هیجانات و آگاه بودن از اینکه در زندگی‌مان چه می‌گذرد دوام زندگی مشترک ما را تضمین خواهد کرد.

 

 

اگر سئوالی در این زمینه هست یا نیاز به کمک دارید، کارشناسان «به‌اندیشان» در خدمت شما هستند؛ با ما تماس بگیرید.

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.