لذت نوشتن

راهکارهایی برای جذابیت زنگ انشا در مدارس

لذت نوشتن

حسین حسینی نژاد، مدیر مسئول ماهنامه انشا و نویسندگی
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۸

لذت نوشتن

معلمان از مهر ماه با کوله‌باری از تجربه و علاقه سر کلاس انشا حاضر می‌شوند. دانش‌آموزان هم با اشتیاق زیاد به کلاس‌های آنان پا می‌گذارند. انتظار بچه‌ها زیاد است. منتظر نوآوری در آموزش، دیده شدن و تشویق هستند. پس لازم است آنها را ببینیم و به کوچک‌ترین بهانه‌ای تشویقشان کنیم. در آغاز به دنبال نقد نوشته‌هایشان نباشیم. مرسوم است یک نفر می‌خواند و سه، چهار نفر به طور ثابت در طول سال به او بازخورد نشان می‌دهند که اگر اینگونه می‌نوشت و آنگونه نمی‌نوشت بهتر بود؛ نادرست‌ترین شیوه در کلاس انشا.
گاه نیز توصیه‌های معلم به نویسنده، چاشنی بازخوردها می‌شود که جز کند شدن قلم دانش‌آموز در ابتدای راه حاصلی ندارد.
لازم است در ابتدا ترس از نوشتن و ترس از قضاوت دیگران را از دانش‌آموز بگیریم، بعد چند ماه فرصت داریم تا درست‌نویسی و زیبانویسی را به او آموزش دهیم. پس انتقاد در ماه‌های اول ممنوع!
موضوع انشا ابزاری است که دانش‌آموز را سر شوق می‌آورد تا قلم در دست بگیرد و بنویسد، البته همین موضوع می‌تواند موجب فاصله و گریز او از نوشتن شود. بنابراین موضوع انشا اهمیت زیادی دارد و نقشی محوری در جذب و دفع دانش‌آموز به نوشتن ایفا می‌کند.
تصور کنید کلاسی را با 20 دانش‌آموز و گاه بیشتر در زنگ انشا به من و شما سپرده‌اند. اداره فعال کلاس که وظیفه ماست، ایجاب می‌کند تا در تعیین موضوع بیش از پیش دقت کنیم. تنوع نگاه، تنوع تجربه، تنوع علاقه دانش‌آموزان به دلیل منابعی اطلاعاتی مختلفی که در اختیار دارند، موجب می‌شود در این بخش حساسیت زیادی به خرج دهیم و از ابتدای سال تحصیلی برای آن برنامه داشته باشیم.

بنابراین لازم است در آخرین دقایق کلاس موضوعی تکراری، کلیشه‌ای یا خنثی به بچه‌ها ندهیم. خیلی از دانش‌آموزان که نمی‌نویسند و یا به شخص دیگری می‌سپارند تا برایشان بنویسند و در کلاس پیشقدم نمی‌شوند انشا بخوانند، با موضوع ارتباط مناسبی برقرار نمی‌کنند و با آن احساس یکتایی نمی‌کنند. در واقع سوژه انشا را از آن خود نمی‌دانند. در نتیجه منزوی می‌شوند و خود را به حاشیه می‌کشانند و در طول کلاس بی‌علاقه، بی‌حوصله و ناتوان به نظر می‌رسند. در حالی که اگر موضوع را دوست داشته باشند و با آن ارتباط بگیرند، شاهد بروز استعدادها و توانایی‌هایشان خواهیم بود. جا دارد برای تعیین موضوع مسئولانه وقت بگذاریم. علایق بچه‌ها را بشناسیم و متناسب با سلیقه و قابلیت‌های آنها برای نوشتن، موضوع پیشنهاد بدهیم.
توجه کنیم که:
1- موضوع انشا وسیله‌ای برای درس اخلاق نیست
2- موضوع انشا برای پند، نصیحت و موعظه نیست
3- موضوع انشا برای سیاست‌ورزی نیست
4- موضوع انشا برای القا نیست
5- موضوع انشا تکرار مطالب روزمره نیست
با این نگاه به نظر شما موضوع زنگ انشا چیست و چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.