پژوهشگران ناحیه ای از مغز که با ترس از آینده در ارتباط است را شناسایی کردند.

پژوهشگران ناحیه ای از مغز که با ترس از آینده در ارتباط است را شناسایی کردند.

تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۲

پژوهشگران ناحیه ای از مغز که با ترس از آینده در ارتباط است را شناسایی کردند.

پژوهش های جدید نشان می دهد در افرادی که بیش از اندازه نسبت به وضعیت آینده و رخ دادن رویدادهای ناخوشایند دو دل هستند، احتمالا اندازه استریاتوم (ناحیه ای از مغز آنها که با اختلال اضطراب فراگیر ارتباط دارد) بیش از اندازه بزرگ است.

این یافته نتیجه پژوهش انجمن روانشناسی امریکا است و دکتر جاستین کیم از کالج دارتموث که هدایت این پژوهش را به عهده داشت، گفت: شک و بلاتکلیفی در قبال تهدیدهای بالقوه در آینده عامل مهمی برای درک فراگیر بودن اختلال های اضطرابی است، پژوهش ما وجود ارتباط میان توانایی فرد برای برخورد با این تردیدها و سطح ماده خاکستری در بخش مشخصی از مغز را نشان می دهد.

 پژوهشگران در این مطالعه، از مغز ۶۱ دانشجو تصاویر ام آر آی تهیه کردند و همچنین برای سنجش میزان توانایی کنترل نگرانی از احتمال رویدادهای منفی در آینده، پرسشنامه ای را در اختیار آنها قرار دادند؛ نتیجه این بود که بزرگ بودن استریاتوم (ناحیه زیرقشری پیشانی ) تا حد قابل ملاحظه ای با نگرانی از آینده ارتباط دارد. اما عجیب آن که این ویژگی تنها به استریاتوم برمی گردد و سایر بخش های مغز در آن نقش ندارند.

به گفته پژوهشگران، مطالعات قبلی هم که روی بیماران دچار اختلال اضطراب فراگیر صورت گرفته بود، به نقش افزایش ماده خاکستری در استریاتوم اشاره داشتند، اما این نخستین بار است که چنین مولفه ای با تردید و دو دلی در قبال آینده مرتبط دانسته می شود.

پژوهشگران تاکید کردند که با این همه، ارتباط میان افزایش بزرگی استریاتوم و ترس از آینده می تواند در افراد سالم نیز وجود داشته باشد، بدون آن که نشانگر ابتلای حتمی به اختلال اضطراب فراگیر باشد.

 اختلال اضطراب فراگیر به ترس شدید و کنترل ناپذیر از آینده اطلاق می شود که با مشکلاتی شامل بی‎قراری، کسالت و خستگی، مشکل تمرکز، تحریک‎پذیری، تنش عضلانی و یا بی‎خوابی همراه است.

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.