تابستان، میزبان اسباب‌بازی

گفت‌وگو با مناف یحیی‌پور، دبیر دومین جشنواره‌ی ملی اسباب‌بازی

تابستان، میزبان اسباب‌بازی

از دنیای کودک پارسی
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۷

تابستان، میزبان اسباب‌بازی

تابستان است و هوا گرم، اما بازی حتی در هوای گرم هم می‌چسبد! بازی دم‌دستترین ابزار برای رشد و پرورش کودک است و چه‌بهتر که این ابزار با دقت و توجه به جنبه‌های رشد و پرورش روح و روان انتخاب شود. ایران جزو کشورهای پراسباب‌بازی دنیا نیست، اما واردکننده‌ی خوبی برای اسباب‌بازی‌هاست. شاید به‌همین دلیل است که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هر تابستان با هدف پی‌گیری امور مربوط به فرهنگ‌سازی و ترویج تولید و استفاده از اسباب‌بازی‌ها و بازی‌های بومی، جشنواره اسباب‌بازی را برپا می‌کند. دومین جشنواره ملی اسباب‌بازی امسال از هجدهم تا بیست و دوم مرداد ماه برپا بود و به گفته‌ی مناف یحیی‌پور، دبیر این جشنواره حتی تا دقایق آخر هم غرفه‌ها حال و هوای تعطیلی نداشتند. به همین بهانه با یحیی‌پور، معاون تولید کانون پرورش فکری کودکان و دبیر جشنواره گفت‌وگویی اختصاصی داشته‌ایم.

 

چند درصد از اسباب‌بازی‌های بازار کشور کاملاً تولیدی هستند و چند درصد با کپی‌برداری از اسباب‌بازی‌های خارجی ساخته شده‌اند؟
از میان اسباب‌بازی‌های موجود در بازار، دست‌کم ۸۰ تا ۹۰ درصد سهم اسباب‌بازی‌های وارداتی است و بقیه سهم اسباب‌بازی‌های تولیدی که بیشتر اسباب‌بازی‌های تولیدی هم یا کپی هستند و یا بر مبنای بازی‌های سنتی ایرانی مثل بادبادک‌بازی، هفت‌سنگ و... ساخته شده‌اند. البته به‌نظر من با توجه به اینکه ما هنوز در اول راه هستیم، همه‌ی اینها می‌تواند به کسب تجربه در صنعت اسباب‌بازی منجر شود.


صنعت اسباب‌بازی ایران که به‌قول شما هنوز در حال کسب تجربه است، در حال حاضر چه وضعیتی دارد؟
بعضی‌ها معتقدند هنوز ما صاحب صنعت اسباب‌بازی نشده‌ایم، چون ویژگی‌های کار صنعتی را در اسباب‌بازی نداریم. یکی از این ویژگی‌ها تولید انبوه است که متأسفانه تیراژ محصولات ما خیلی پایین است. مثلاً در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به‌غیر از بعضی عروسک‌ها یا اسباب‌بازی‌هایی که گاهی به‌طور استثنایی تا بیست‌هزار قطعه تولید می‌شود، متوسط تیراژ اسباب‌بازی‌ها حدود شش هزار قطعه است. همین باعث می‌شود قیمت اسباب‌بازی گران تمام شود. البته صادرات نیز در حد محدودی داریم که عمده‌اش به کشورهای منطقه مثل جمهوری آذربایجان، ترکمنستان و عراق صادر می‌شود.


در اسباب‌بازی‌های تولید داخل چقدر به ابعاد روانشناختی و پرورش تخیل و خلاقیت بچه‌ها توجه می‌شود؟
بسیاری از اسباب‌بازی‌ها در ایران با هدف آموزش و سرگرمی ساخته می‌شوند اما در نمایشگاه امسال شاهد نمونه‌های متفاوتی هم بودیم که به نظر من از جنبه‌های ذهنی می‌تواند فرد را تحت‌تأثیر قرار دهد؛ مثلاً یکی از شرکت‌های وابسته به دانشگاه شریف (شرکت صنایع مکاترون) اسباب‌بازی و در واقع نوعی پودر تولید کرده که با مخلوط شدن با آب، هم حالت مایع و هم حالت جامد به خود می‌گیرد؛ در واقع وقتی آن را ورز بدهید سفت می‌شود و به محض این‌که دست را باز کنید، وامی‌رود و حالت مایع می‌گیرد. یا یکی‌دیگر از این نوع اسباب‌بازی‌ها چند تکه چوب سوراخ‌دار به‌همراه پین‌های چوبی است که بنا به خلاقیت فرد می‌تواند منجر به ساختن شکل‌های متفاوتی مثل اتوبوس، هواپیما و... شود.
دومین جشنواره ملی اسباب‌بازی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بخش‌های مختلف و متنوعی داشت که حتی بعضی از آنها مخاطب بزرگسال داشتند.
بله، بخش‌هایی نیز ویژه‌ی خانواده‌ها یا دست‌اندرکاران این حوزه داشتیم؛ مثل کارگاه‌های «ساخت و توسعه سرگرمی‌های سازنده و خلاق»، «ساخت مدل‌های قابل پرواز»، «ارتباط اسباب‌بازی با نظام رسمی آموزش در جهان»، «آموزش ادبیات با بسته لگوی آموزشی»، «ایده تا نمونه اسباب‌بازی» یا آموزش ساخت عروسک و اسباب‌بازی و... علاوه بر این در بخش علمی نشست‌هایی با موضوع‌های گوناگون تشکیل شد؛ مانند «تعریف شاخصه‌های دانش‌بنیانی در صنعت اسباب‌بازی»، مطالعات دوران کودکی و طراحی برای کودکان»، «نقش سازنده اسباب‌بازی در توسعه فرهنگ، تمدن و ارزش‌ها»، «نقش اسباب‌بازی در ترویج و توسعه آموزش» و «اسباب‌بازی و اقتصاد». بخش ایده‌بازار هم به دست‌اندرکاران و طراحان اختصاص داشت تا زمینه‌ی ارتباط صاحبان ایده‌های نو و خلاق با سرمایه‌گذاران فراهم شود.
در کمیته‌ی داوری نیز طرح‌ها و تولیدات در رشته‌های گوناگون مانند «گروه حرکتی–مهارتی»، «آموزشی و کمک‌آموزشی»، «فکری»، «فرهنگی، ‌هنری»، «الکترونیکی و رایانه‌ای» و دارندگان مجوز ‌تولید، داوران به بررسی آثار. در بخش نمایشگاهی نیز تولید‌کنندگان و واردکنندگان اسباب‌بازی در دو سالن به عرضه‌ی آثار خود پرداختند. چند غرفه‌ هم به رویدادها و فعالیت‌های فرهنگی و مردمی مانند «گروه سلامت و هنر»، «جایزه‌ سپیدار» و «جایزه کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی- اسلامی» اختصاص یافت. یک سالن هم به‌طور مجزا برای اسباب‌بازی‌ها و بازی‌های ایرانی در نظر گرفته شد که در غرفه‌‌های گوناگون این سالن کودکان و نوجوانان می‌توانستند با مطالعه بروشورهای معرفی شماری از بازی‌های ایرانی در شاخه‌های فکری یا حرکتی مثل وسطی، هفت‌سنگ و... یا دریافت اطلاعات از مربیان و کارشناسان با این بازی‌ها (۱۸ بازی) آشنا شوند و خود به مشارکت در هر کدام از این بازی‌ها که دوست داشتند بپردازند.


دومین جشنواره ملی اسباب‌بازی از سوی بزرگترها و بچه‌ها چقدر مورداستقبال قرار گرفت؟
استقبال کودکان و والدین و همچنین نوجوانان خیلی خوب بود. والدین از ساعات اولیه همراه با فرزندانشان می‌آمدند و وقت زیادی را در نمایشگاه می‌گذراندند. معمولا در ساعت‌های صبح بیشتر شاهد حضور بزرگ‌ترها با فرزندان خردسالشان بودیم. نوجوان‌های بازدید کننده را هم عمدتاً در سالن بازی‌های ایرانی می‌دیدیم.

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.