کودکان؛ سفیران محیط زیست در خانواده

کودکان؛ سفیران محیط زیست در خانواده

فریده نوابخش / فعال زیست محیطی
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۴

کودکان؛ سفیران محیط زیست در خانواده

 سالهای زیادی است که حامیان محیط زیست شعار نجات زمین را سر می‌دهند؛ شعاری که هر چه رنگ و بوی قوی‌تری به خود می‌گیرد حصول نتیجه برای تحقق اهدافش کمتر و کمتر می‌شود. عده‌ای توسعه زندگی شهرنشینی را عاملش می‌دانند، عده‌ای هم معتقدند سبک زندگی نادرست عامل اصلی حال بد زمین است. حالا هرچه در وخیم شدن حال ناخوش زمین مؤثر است از یک سو و بی‌توجهی به تقویت فعالیت‌های داوطلبانه برای پیشگیری از این وضعیت از سوی دیگر باعث شده تا نگرانی دوستداران محیط زیست هر روز بیشتر و بیشتر شود.
تأسیس تشکل‌های زیست محیطی با نام‌ها و عناوین مختلف در سراسر کشور حرکت خوبی بوده که طی سال‌های گذشته صورت گرفته است؛ حرکتی که با سرعتکاه‌های دولتی گاه و بی‌گاه نقششان کمرنگ شده یا در سایه دولت‌های به اصطلاح زیست محیطی فعالیت‌هایشان بهایی ارزشمند یافته است.
گرچه تأسیس تشکل‌های زیست محیطی در کشور حرکتی رو به رشد داشته، اما همه این فعالیت‌ها به واسطه حرکت‌‌های جزیره‌ای و برنامه‌های موازی نتوانسته است نتایج مطلوبی را در پی داشته باشد. با اینحال نمی‌توان منکر نقش و جایگاه ویژه تشکل‌های زیست‌محیطی در حل بحران‌های بزرگ و کوچک این حوزه شد اما آنچه امروز موردنیاز کشور ماست، تمرکز فعالیت‌های آموزشی زیست‌محیطی در خانواده‌هاست؛ امر مهمی که بدون استثنا دل در گرو آموزش کودکان در مهدها، مدارس، انجمن‌ها و نهادهای زیست‌محیطی دارد. کودکان می‌توانند نقش سفیران زیست محیطی را در درون خانواده‌ها اجرا کرده و بستر لازم برای تحقق این اهداف را در بنیادی ترین نهاد جامعه فراهم کنند.
با وجود اینکه چالش های زیست محیطی امروزه به صورت یک اپیدمی در سراسر دنیا مطرح است و قریب به اتفاق کشورها با آن دست و پنجه نرم می کنند، هستند کشورهایی که با تمرکز آموزش‌های زیست محیطی خود بر کودکان کوشیده‌اند گام‌های مهمی برای تحقق اهداف خود در این حوزه بردارند.
برای نمونه می‌توان به کشورهایی مثل آلمان، سوئد و نروژ اشاره کرد؛ کشورهایی که حالا بچه‌هایشان از کودکی با مفاهیمی مانند توسعه پایدار آشنا می‌شوند. البته این آموزش‌ها اکنون منحصر به کشورهای فوق نیست و در آسیا نیز کشوری همچون افغانستان با مؤسسه «یاری رسان به کودکان افغان» کوشیده است تا با ارائه بسته‌های آموزشی شناخت طبیعت و حفاظت و مدیریت محیط طبیعی دانش آموزان افغان در این راه قدم بگذارد.
جای خالی این آموزش‌ها در کشور ایران باعث شده است تا ما همچنان در جمع 10 کشور برتر تخریب کننده محیط زیست دنیا باشیم. باید به این موضوع توجه کنیم که بچه‌ها می‌توانند در کلاس‌های درس مبانی اصلی توسعه پایدار یعنی احساس مسئولیت نسبت به اکوسیستم اطراف خود و اثرات ناگوار تخریب در محیط را بیاموزند و نقش پررنگی در زمینه مدیریت و حفاظت محیط زیست ایفا کنند.

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.