کودکان سبز

گذری بر فعالیت‌های تنها انجمن زیست محیطی کودکان در ایران

کودکان سبز

از دنیای کودک پارسی
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۰

 کودکان سبز

شیوه کارشان آدم را یاد کارتون قدیمی و زیبای سفرهای علمی می‌اندازد، بچه‌های مدرسه‌ای که همگی عضو اولین و تنها تشکل زیست محیطی کودکان هستند که در کشور ثبت شده. «طلوع سبز کودکان اراک» انجمنی که در دل یک مدرسه روییده تا کودکان عضو آن حالا دست به دست هم دهند برای حفاظت از زمینی که این روزها حال و روز خوبی ندارد. کودکان 6 تا 16 ساله زیادی عضو این تشکل هستند و می‌کوشند با تبلیغ آموزه‌های زیست محیطی در بین دوستان، همسالان و خانواده‌هایشان نقش منجی زمین را بازی کنند.
نسترن 12 ساله است؛ دانش‌آموزی که 6 سالی سابقه حضور در این انجمن را دارد و به قول خودش یک جورهایی سرگروه بچه‌های تیمش هست او با همین سن و سال کم برخلاف خیلی از بزرگترها می‌داند نبض زمین خوب نمی‌زند. این حرف را با نگرانی تمام بیان می‌کند و معتقد است: «اگر ما بچه‌ها از زمین مراقبت نکنیم آینده خوبی در انتظار ساکنان بعدی نیست.» حرف‌هایش تلنگری بر جامعه است، حرف‌های کودکی که با نگاه نگرانش به آینده زمین، برای مراقبت از آن دست به کار شده است. نسترن می‌افزاید: «وقتی کسی از بزرگ‌تر‌های ما به فکر محیط زیست نیست، لازم است ما بچه‌ها به موضوعی به این مهمی بی تفاوت نباشیم و مراقبت از زمین و محیط زیست را در اولویت بگذاریم.» خطرات زیست محیطی را برایمان چون یک کارشناس بر می‌شمارد صحبت های کارشناسی او برآیند برنامه‌های تخصصی‌ای بوده که در تشکل زیست محیطی طلوع سبز اجرا شده است. به اردوهای علمی انجمن اشاره می‌کند و می گوید: «بچه‌ها در اردوهای یک روزه انجمن آموزش‌های زیست محیطی خوبی را فرا می‌گیرند. ما در این اردوها یاد گرفته‌ایم که توسعه زندگی شهرنشینی گرچه به عنوان یک فرصت پیش روی جوامع مطرح است اما به دلیل شیوه غلط زندگی مردمانش همچون خطری بزرگ زمین را تهدید می‌کند.»
در ادامه پای صحبت های غزاله می نشینیم؛ کودک 8 ساله‌ای که عضو کمیته آموزشی تشکل است. گرچه سن و سال کمی دارد اما از عهده برنامه‌های این کمیته خوب بر می‌آید. غزاله علاوه بر این که یکی از اعضای فعال تشکل است، هنرمند خوبی هم هست و با نقاشی‌های کودکانه و خلاقانه‌اش روی گلدان‌هایی که از مواد بازیافتی تهیه می‌شوند، چهره اتاق‌های تشکل را زینت داده است.
نقاشی‌های غزاله با زبان بی زبانی شیوه حراست و حفاظت از زمین را برایمان روایت می‌کند. او در حالی که به پیام نقاشی‌ها اشاره می‌کند، می‌گوید: «در این تشکل برای هر گروه سنی برنامه‌های خاصی در نظر گرفته شده است و اعضا می‌کوشند درک آموزش‌ها برای بچه‌ها آسان باشد و موجب افزایش انگیزه آنها برای اجرا شود.»
سیمای در و دیوار تشکل زیست محیطی مؤید حرف‌های غزاله است. نقاشی‌ها و کاردستی‌هایی که با رنگ‌های شاد و منحصر به فردشان آدم بزرگ‌ها را هم راغب به مشارکت در برنامه‌های آنها می‌کند.
در میان همه زیبایی‌هایی که کاردستی‌های بچه‌ها دارد، مقالات علمی نگارش شده توسط اعضای بزرگ‌تر تشکل در نوع خود منحصر به فرد است. به گفته «سیمین بهرامی‌» عضو 15 ساله این تشکل، سعی شده است تا منابع مطالعاتی قوی، متناسب با سن کودکان در حوزه محیط زیست تعبیه شود. ضمن اینکه در کنار کتاب‌های منتشر شده، تحقیقات و پژوهش‌های علمی اعضای تشکل هم از بار علمی خوبی برخوردار است.

 

سفرهای علمی کودکانه به دل طبیعت
توضیحات بهرامی نیاز به اثبات ندارد و پای صحبت هر یک از این بچه‌ها که بنشینی به خوبی می‌توانی به سطح علمی آنها که حاصل مطالعه عمیقشان در حوزه زیست محیطی است، پی ببری. اما آنچه همه این بچه‌ها از آن شاد و خرسند هستند گردش‌های علمی این تشکل زیست محیطی است؛ گردش‌های علمی که آدم را یاد همان کارتن قدیمی گردش‌های علمی می‌اندازد. اتوبوس زردی که بچه‌ها سوار بر آن می‌شدند و ما هم در رؤیاهامان گاهی آنها را همراهی می‌کردیم. اعضای تشکل زیست محیطی طلوع سبز کودکان اراک اما نیاز به تخیل در این حوزه ندارند چرا که حالا خود می‌توانند در قالب برنامه‌های آموزشی سوار بر اتوبوس تشکل شده و برای درک طبیعت راهی گشت و گذار شوند.
«الیا منتظری» می‌گوید: «در این گردش‌های یک روزه هم تفریح می‌کنیم هم با طبیعت آشنا می‌شویم.» شناخت آسیب‌های فراروی طبیعت و ضرورت‌های زیست محیطی آموخته‌هایی است که الیا و دوستانش در این سفرها به آنها دست یافته اند. او که با اشتیاق فراوان از این سفرها برایمان می گوید حرف‌هایش را با اشاره به نقش منفی کیسه‌های پلاستیکی و ظروف یک بار مصرف در طبیعت ادامه می‌دهد و معتقد است: «اگر مردم جامعه می‌دانستند این پلاستیک‌ها بلای جان زمین هستند، هرگز از آنها استفاده نمی‌کردند.» او در حین نمایش تصاویری از چهره آلوده زمین توضیحاتش را تکمیل می‌کند: ما خودمان با این اقدام غیراخلاقی جایی برای نفس کشیدن زمین باقی نگذاشته‌ایم.
آموزش‌های تخصصی تشکل زیست محیطی طلوع سبز کودکان اراک محدود به موارد ذکر شده نیست؛ آموزش‌هایی که حالا بعد از گذشت سال‌های متمادی که از فعالیت این مجموعه می گذرد، سمت و سوی تخصصی تری به خود گرفته است.
کودکان این انجمن امروز با ورود به حوزه غذای سالم از مضرات استفاده از کودهای شیمیایی در کشاورزی مطلع و در حال مطالعه بر طرح‌هایی هستند که موضوع کشت‌های سالم را برای تهیه و تأمین مواد غذایی سالم دنبال می‌کنند.
این روزها این کودکان دیگر تنها نیستند، کودکانی که هر یک خانواده‌های خود را به میدان کشانده‌اند و به عنوان یک مبلغ موفق گام‌های قدرتمندی برای حفاظت از محیط زیست برداشته‌اند.

 

مشارکت خانواده‌ها در برنامه‌های تشکل
«زهرا معروفی» مادر یکی از بچه‌های عضو این تشکل می‌گوید: از روزی که این تشکل راه اندازی شد و دخترم به واسطه حضور در مدرسه «فرزانه» به عضویت آن درآمد، رعایت اصول زیست محیطی در خانواده ما به عنوان اصلی ضروری شده است به طوری‌که کسی حق ندارد بدون رعایت این اصول کاری را انجام دهد. از تفکیک زباله گرفته تا ممنوعیت استفاده از کیسه‌های زباله در هنگام خرید.

 

تشکل‌های کودکان؛ حلقه مفقوده فعالیت‌های زیست محیطی
«ساناز آقاخانی» موسس این تشکل می‌گوید: این تشکل که برای اولین بار در کشور تأسیس شد فعالیت‌های خود را از سال 84 به صورت غیررسمی آغاز کرد اما بعد از ثبت در میان تشکل‌های زیست محیطی کشور توانست به فعالیت‌های خود در این حوزه رسمیت ببخشد.» او که خود نیز از فعالان این حوزه در استان مرکزی است، جای خالی فعالیت ‌های زیست محیطی ویژه کودکان را حلقه مفقوده این بخش می‌داند و می‌افزاید: «مشکلات زیست محیطی فراروی دنیا زمانی حل می‌شود که بتوانیم موضوع آموزش را از دوران کودکی تبیین کنیم.»

 

برای حفظ زمین از کودکان کمک بگیریم
آقاخانی با بیان اینکه دوران کودکی مهم‌ترین مرحله زندگی فرد است، تصریح کرد: «با توجه به شکل‌گیری قالب شخصیت افراد در دوران کودکی ارائه آموزش‌های زیست محیطی از این سن می‌تواند از بروز آسیب‌های جدی تر به زمین که بخش قابل توجهی از آنها به شیوه‌های نادرست زندگی ما انسان‌ها برمی‌گردد، جلوگیری کند.»
او با اشاره به نقش بچه‌ها در انتقال فرهنگ سالم زیست محیطی می‌گوید: «متأسفانه حجم آسیب به محیط زیست در دنیا آنقدر بالاست که کارشناسان فعال در این حوزه معتقدند برای جلوگیری از شدت این آسیب ها چاره‌ای جز تغییر سبک زندگی، تمرکز بر کودکان و انتقال پیام‌های حفاظت محیط زیست از این طریق نیست .»
آقاخانی حالا خوشحال است از اینکه تلاش‌هایش در شکل‌گیری تشکل زیست محیطی کودکان به ثمر نشسته و این تشکل با 350 عضو سهم مهمی در حفاظت و حراست از محیط زیست دارد. تشکلی که همه اعضا و هیأت مدیره‌اش توسط کودکان اداره می‌شود و ضمن تلاش برای تحقق اهداف فراروی خود، عملکرد موفقی در آموزش حس مسئولیت پذیری و مدیریت امور در بین کودکان داشته است. بچه‌هایی که هریک مسئول آموزش دوستان کوچک‌تر خود و والدینشان نیز هستند. به گفته او آموزش‌های زیست محیطی تماماً به زبان کودکانه و برای کودکان ارائه می‌شود. در واقع همه آموزش‌های این مجموعه کودک محوراند. به گفته او تشکل زیست محیطی کودکان دارای چند کمیته است از کمیته زمین، محیط زیست، منابع طبیعی، حیوانات گرفته تا کمیته‌های تالاب‌ها، آب، انرژی و کشاورزی اطلاع رسانی. کمیته‌هایی که هر یک اعضایش را برحسب توانایی هایشان در دل خود جای داده است.
آقاخانی می‌گوید: در این تشکل برنامه از پیش تعریف شده وجود ندارد، بچه‌ها و اعضای کمیته‌ها طبق مطالعات و ضرورت‌هایی که احساس می‌کنند موضوعات را به کمیته مربوطه پیشنهاد و مراحل پیگیری و رسیدگی به آن را دنبال می‌کنند.


بهره‌مندی از جایگاه ویژه کودکان در خانواده‌های امروزی
مؤسس تشکل زیست محیطی طلوع سبز کودکان می‌گوید: «یکی از مهم‌ترین برنامه‌های این تشکل انجام سفرهای درون استانی است؛ طرحی که در آن کودکان با بازی و تفریح، آموزش‌های زیست محیطی را مستقیم در دل طبیعت فرا می‌گیرند. این برنامه در کنار دیگر برنامه‌های فرهنگی و هنری تشکل اعم از برنامه سرود، نمایش و بازی‌های زیست محیطی، شادابی و نشاط را درمیان کودکان به ارمغان می آورد. وی حرف‌هایش را با اشاره به تغییر نگرش‌های جامعه در حوزه تربیتی ادامه می‌دهد و می‌گوید: «در دوران کنونی که خیلی از کارشناسان اجتماعی هم از آن به عنوان دوران فرزندسالاری یاد می‌کنند، حرف کودکان در خانه جایگاه ارزشمندی دارد، مسئله‌ای که نباید تنها به آن به چشم یک تهدید نگاه کرد بلکه باید بکوشیم با نگاه منطقی و اصولی به آن به عنوان یک فرصت یاد کنیم و با بستر سازی در نهاد خانواده بکوشیم از این فرصت برای پیشبرد امورمان بهره‌مند شویم.

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.