رفت‌وآمد دانش‌آموزی با چاشنی توصیه‌های پلیسی

گفت‌وگو با معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ

رفت‌وآمد دانش‌آموزی با چاشنی توصیه‌های پلیسی

از دنیای کودک پارسی
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۷

رفت‌وآمد دانش‌آموزی با چاشنی توصیه‌های پلیسی

تاریخ هنوز روز ششم دی ماه سال 1371 را فراموش نمی‌کند روزی که بیست و شش نفر از دختران یک مدرسه راهنمایی در تهران بر اثر نقص فنی در ترمز یک دستگاه مینی‎‌بوس که به عنوان سرویس مدرسه از آن استفاده می‌شد و تصادف شدید آن با دیوار، در خیابان ولنجک تهران کشته شدند.
اما این پایان تلخ اتفاقاتی از این دست نبود و طی سال‌های متوالی خبر تصادف سرویس‌های مدارس تیتر خبرهای روز بود. رانندگانی که برای سود بیشتر خودروهای فاقد استاندارد خود را به عنوان سرویس مدارس معرفی می‌کردند، خانواده‌هایی که برای صرفه اقتصادی از این پیشنهاد استقبال می‌کردند و نبود قانون مشخصی در این زمینه همگی عواملی بودند که بر تهدید دانش‌آموزان دامن می‌زنند. پس از این اتفاقات تلخ بود که مسئولان تصمیم گرفتند تا راه‌حلی برای ساماندهی سرویس مدارس پیدا کنند و در اولین اقدام، ایمنی این نوع سرویس‌ها را در دستور کار خود قرار دادند.سرهنگ مراد مرادی، معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ با بیان اینکه سرویس‌های مدارس، از ضروریات انکارناپذیر جامعه شهری است، به خبرنگار ما می‌گوید: در چند سال اخیر رفت‌وآمد دانش‌آموزان به مدارس از مهمترین دغدغه‌های فکری اولیای آنها و دست‌اندرکاران تعلیم و تربیت در طول سال تحصیلی بوده، به طوری که فرستادن فرزندان به مدرسه برای بسیاری از والدین یک معضل بزرگ بشمار می‌آید. او با اشاره به اینکه این مسأله باعث شده تا سرویس‌های مدارس، رونق بیشتری پیدا کنند، اضافه می‌کند: اما پیدا کردن یک سرویس خوب و مناسب، رعایت کردن اصول مربوط به آن، دانش‌آموزان از سرویس و مسائل اینچنینی، از جمله مشکلاتی است که امروزه والدین با آن مواجه‌اند.


نقش مدیران مدارس در انتخاب سرویس
سالانه بسیاری از دانش‌آموزان از سرویس‌های مدارس برای تردد بین خانه و مدرسه استفاده می‌کنند و هر دانش‌آموز حداقل روزی دو بار از این سرویس‌ها سوار یا پیاده می‌شود اما در عین حال هنوز هم بسیاری از والدین نگران اتفاقات احتمالی در سرویس مدرسه هستند، البته سرهنگ مرادی معتقد است مدیران هم در این میان نقش اساسی بر عهده دارند.
او معتقد است که فرآیند تعلیم و تربیت و افزایش کیفیت تحصیلی دانش‌آموزان نیازمند اجرای مؤلفه‌‌های مدیریتی و برنامه‌ریزی است که مدیران مدارس نقش کلیدی و تأثیرگذاری به خصوص در بازگشایی، آموزش و برنامه‌‌ریزی تحصیلی دارند.
سرهنگ مرادی در خصوص نقش مدیران مدارس در این باره توضیح می‌دهد: مدیران مدارس با ابتکار و خلاقیت باید در همه ابعاد مربوط به آموزش از فضای فیزیکی تا افزایش علاقه‌مندی دانش‌آموزان را به نمایش بگذارند که رضایتمندی اولیا و دانش‌آموزان با تلاش خستگی‌‌ناپذیر آنها اتفاق می‌افتد.
به گفته معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ، پیگیری وضعیت کلاس‌ها، معلمان و سرویس‌های مدارس از جمله اقدامات ضروری مدیران قبل از بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی است.
او تأکید می‌کند: مدیر مدرسه موظف است نسبت به انعقاد قرارداد با اشخاص حقیقی و حقوقی که به عنوان سرویس مدرسه مورد تأیید سازمان تاکسیرانی قرار گرفته‌اند و مجوز آنها صادر شده است، اقدام کند و بر آنها نظارت داشته باشد.


سال گذشته سرویس‌ها تصادف نداشتند
البته در پاره‌ای از موارد اگرچه خانواده‌ها هزینه‌های سرویس مدارس را می‌پردازند اما برخی خودرو‌ها، افزون بر نقص فنی، رانندگانشان نیز صلاحیت‌های لازم را ندارند که این بر دغدغه خانواده‌ها نیز می‌افزاید. سرهنگ مرادی در این باره می‌گوید: برخی از رانندگان به صورت خودسرانه اقدام به عضوگیری از دانش‌آموزان می‌کنند که مدیران ضمن نظارت، می‌توانند از خانواده‌های دانش‌آموزان بخواهند که برای فرزندان خود از خودروهای عمومی‌ دارای مجوز شامل تاکسی، تاکسی ون، مینی‌بوس و اتوبوس شرکت اتوبوسرانی استفاده کنند.
البته در سال‌های گذشته سرویس‌های مدارس با نصب برچسبی از سایر خودروهای فاقد استانداردهای لازم مجزا شده‌اند و خودروهایی که بدون این برچسب اقدام به جا‌به‌جایی دانش‌آموزان کنند بنا به اعلام پلیس راهور، 40 هزار تومان جریمه می‌شوند و آنطور که از سوی این پلیس اعلام شده، سال گذشته 200 هزار خودرو فاقد برچسب اعمال قانون شده است. اما بحث مهم‌تر در خصوص ایمنی سرویس‌های مدارس است. سرهنگ مرادی در خصوص ایمنی خودروهای سرویس مدارس می‌گوید:‌ خوشبختانه با همکاری و مدیریت سازمان‌های متولی در امر ترافیک، در سال گذشته، هیچ خبری مبنی بر تصادف خودروی سرویس مدرسه در تهران مخابره نشد که علت عمده‌ آن به استفاده از خودروهای سالم و بی‌عیب و نقص یا دارای معاینه فنی معتبر برمی‌گردد.

 

تاکسی‌ها را به عنوان سرویس مدارس انتخاب کنید
معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ با بیان اینکه در این راستا همه‌ساله طرح اعمال قانون سرویس‌های فاقد معاینه فنی، با شدت و جدیت توسط پلیس راهور، به اجرا در می‌آید که در جای خود سهم چشمگیری در کاهش تصادفات داشته است، اضافه می‌کند: همچنین طرح به‌کارگیری تاکسی‌ها برای حمل و نقل دانش‌آموزان، طبق مصوبه هیأت وزیران با انعقاد تفاهمنامه بین پلیس راهور تهران بزرگ،‌ سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی و سازمان آموزش و پرورش تهران اجرایی شده است. این تاکسی‌ها علاوه بر معاینه فنی باید بیمه سرنشین نیز داشته باشند. چنانچه مدرسه یا والدین، سرویس دانش‌آموزان خود را وسیله نقلیه‌ای به جز تاکسی‌‌های سازمان تاکسیرانی انتخاب کنند،‌ مسئولیت هر نوع اتفاقی با خود آنها خواهد بود.
سرهنگ مرادی تأکید می‌کند که مدیران باید رانندگان سرویس‌های مدارس را به عنوان بخشی از جامعه تعلیم و تربیت به کمک گرفته تا با پاسداری از نسل آینده کشور به توفیق و پیشرفت روزافزون در آینده دست پیدا کنیم.
به گفته معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران باید تلاش شود در سرویس‌ها،‌ شوق یادگیری به بچه‌ها آموزش داده شود و یادمان باشد که رفتارهای ما در کودکان تأثیر ماندگار می‌گذارد.
البته از نقش رانندگان سرویس مدارس هم نمی‌توان چشم‌پوشی کرد زیرا قرار است فرزندان خود را به آنها بسپاریم. مرادی با بیان اینکه یکی دیگر از مباحث ایمنی سرویس مدارس، خود رانندگان سرویس مدرسه هستند، عنوان می‌کند: در این خصوص بر اساس مصوبات هیأت دولت و هماهنگی‌های به عمل آمده با سازمان‌های مرتبط، رانندگان سرویس مدارس باید متأهل، بالای 23 سال سن و از نظر سلامت جسمی‌ و روحی مورد تأیید پزشکان معتمد باشند.
معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ به رعایت اصول ایمنی توسط اولیاء، مربیان و خود دانش‎آموزان اشاره و بیان می‌کند: سرنشینان خودروها به عنوان بخشی از کاربران ترافیک،‌ وظایف و مسئولیت‌هایی را بر عهده دارند که در افزایش ایمنی تردد،‌ بسیار مؤثر است.
او ادامه می‌دهد: باید توجه داشت که اغلب حوادث برای دانش‌آموزان در سرویس مدارس هنگامی‌ رخ می‌دهد که آنها در حال انتظار برای سرویس یا سوار شدن یا پیاده شدن هستند اما رعایت چند نکته ساده موجب ارتقای سطح ایمنی دانش‌آموزان در هنگام وقوع سوانح رانندگی می‌شود.

 

چند توصیه به دانش‌آموزان
سرهنگ مرادی با بیان اینکه مدیران مدرسه و اولیاء دانش‌آموزان، برای حفظ ایمنی فرزندان عزیز خود از سرویس‌های مجاز، ایمن و عاری از عیب و نقص فنی استفاده کنند، عنوان می‌کند: دانش‌آموزان باید در محلی امن مانند پیاده‌رو و یا در قسمت عقب‌نشینی خیابان‌ها و دور از رفت‌وآمد خودروها در انتظار سرویس مدرسه خود باشند. آنها باید تا هنگامی‌که خودرو کاملا متوقف و در آن باز نشده است، به خودروی سرویس مدرسه نزدیک نشوند.
معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ در ادامه توصیه‌های خود به دانش‌آموزان یادآوری می‌کند که هرگز نباید پشت سر خودروی سرویس مدرسه بدوند چون ممکن است راننده آنها را نبیند و حادثه‌ای اتفاق بیفتد.
او ادامه می‌دهد: باید به دانش‌آموزان بیاموزیم،‌ روی صندلی خود نشسته و در هنگام حرکت سرویس مدرسه به هیچ عنوان از جای خود بلند نشوند زیرا یک ترمز ناگهانی موجب بر هم خوردن تعادل آنها خواهد شد. آن طور که مسئولان مدعی‌اند وضعیت سرویس‌های مدارس رو به بهبود است و تصمیمات جدیدی در این باره در راه است. مازیار حسینی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در مراسم رونمایی از سرویس برچسب مدارس بود که از راه‌اندازی ناوگان حمل‌ونقل دانش‌آموزان تا سال آینده خبر داد و اعلام کرد این سازمان سعی دارد تا سال آینده ناوگان مجزایی برای حمل‌ونقل دانش‌آموزان و مشابه استانداردهای جهانی راه‌اندازی کند که در این ناوگان از میدل‌باس‌هایی با مشخصات خاص استفاده خواهد‌ شد؛ وعده‌ای که باید منتظر نشست و دید آیا محقق می‌شود؟

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.