نظام‌های آموزش و پرورش کشورهای مختلف

نظام‌های آموزش و پرورش کشورهای مختلف

گردآورنده: نوید یوسفی
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۲

نظام‌های آموزش و پرورش کشورهای مختلف

بسیاری از کارشناسان معتقدند که نظام آموزش و پرورش در ایران هدفی را دنبال نمی‌کند و نمی‌داند که پایان 12 سال تحصیلی از دانش آموز خود چه می‌خواهد و این سردرگمی در تمام اجزای این نظام دیده می‌شود و در دانشگاه و انتخاب رشته و بازار کار نیز قابل لمس است. حالا حتی دلسوزترین ارکان این نظام که معلمان آن هستند را نیز به سمت بی‌تفاوتی کشانده است. زمانی که آموزش و پرورش نمی داند که چه شهروندی را می خواهد تحویل جامعه دهد، طبیعی است که در انتخاب شیوه آموزشی فرزندان این مرز و بوم نیز دچار نوعی سردرگمی بشود. نتیجه این می شود که مدارس خاص برای نجات دانش آموزان و والدین‌شان از این سردرگمی شکل می‌گیرند اما از آنجا که همچنان به بدنه سردرگم آموزش و پرورش وصل اند، راه به جایی نمی‌برند. شاید وقت آن رسیده که به مشکلات آموزش و پرورش به عنوان یک دغدغه ملی نگریسته شود و همه جامعه نسبت به آن احساس مسئولیت کنند.

 

ایران

خط مشی‌های تربیت و تدریس را وزارت آموزش و پرورش تهیه و اجرا می‌کند و این خط مشی‌ها، برای کل آموزش و پرورش قبل از دانشگاهی اجرا می‌شود. برای تهیه و تدارک کتاب‌های درسی، در جلسات ویژه‌ای اهداف هر سطح آموزش تعیین می‌شوند. ساختار آموزش و پرورش ایران 3-3-6 است که 6 سال دوره ابتدایی، 3 سال دوره اول متوسطه و 3 سال دوره دوم متوسطه می‌باشد. آموزش در ایران اجباری است. سازمان‌های دولتی قادر به تاسیس مدارس خصوصی هستند، ولی باید همان برنامه درسی ملی که در مدارس عمومی اجرا می‌شود را اجرا کنند. تقویم مدرسه در ایران شامل 200 روز است و دانش‌آموزان، 5 روز در هفته از شنبه تا چهارشنبه به مدرسه می‌روند. تعطیلات شامل یک تعطیلات تابستانی سه‌ماهه و تعطیلات 13 روزه برای سال نو است و در مجموع، چندین تعطیلات ملی در طول سال وجود دارد.

 

انگلستان

در انگلستان، دولت مرکزی مسئول تامین نیازهای آموزشی، برنامه ریزی و تعیین خط مشی ملی است. آموزش اجباری در انگلستان از 5 سالگی تا 16 سالگی است و سطوح ابتدایی ( 11 – 5 سالگی ) و راهنمایی (16 – 11 سالگی ) را در بر می‌گیرد و تا پایان پایه 11، درس های ریاضی و علوم، اجباری هستند. در انگلستان، سال تحصیلی به سه بخش تقسیم شده است که شامل یک تعطیلات تابستانی طولانی و یک تعطیلات کوتاه دو تا سه هفته ای در کریسمس و عید پاک است. هفته مدرسه‌ای از دوشنبه تا جمعه و روز درسی، تقریبا 6 ساعت است. در انگلستان، هیچ خط‌مشی مشخصی برای گروه‌بندی وجود ندارد و بیش‌تر مدارس، گروه‌بندی ندارند. کلاس‌های مدارس ابتدایی شامل دانش آموزان با توانایی‌های متفاوت در ریاضی و علوم است ولی در دبیرستان، گروه‌بندی در درس ریاضی رایج است اما در درس علوم، کمتر اتقاق می افتد. تا سال 1991، برای دریافت دیپلم متوسطه انجام کارهای پروژه‌ای اجباری نشده بود، ولی از آن پس، اجباری شد. برای دانش آموزان پایه‌های پایین‌تر، کارهای پروژه‌ای معرفی شدند و دانش آموزان در این پایه‌ها بر خلاف گذشته، بیش تر به کار گروهی تشویق می‌شوند.

 

 سنگاپور

دانش آموز سنگاپوری حداقل 10 سال آموزش عمومی می‌بیند که شامل 6 سال دوره ابتدایی و 4 سال متوسطه است. در پایه 1 تا 4، روی سواد پایه و مهارت‌های عددی تأکید می‌شود و تمام دانش‌آموزان براساس توانایی‌هایشان طبقه‌بندی می‌شوند. در سنگاپور، سه نوع طبقه بندی وجود دارد. تمام دانش‌آموزان در پایان پایه ششم، به وسیله یک آزمون ملی ارزش‌یابی می‌شوند و سپس، بر اساس توانایی‌هایشان، در یکی از دوره‌های نظری یا فنی ثبت نام می‌کنند. هر سال مدرسه‌ای، شامل 4 ترم 10 هفته‌ای است. بین ترم‌های 1 و 2 و بین ترم‌های 3 و 4 مدارس یک هفته تعطیل است. یک تعطیلات 4 هفته‌ای در پایان نیم سال و یک تعطیلات طولانی 6 هفته‌ای در پایان سال وجود دارد. در سنگاپور، بیش تر مدارس دو نوبتی هستند. روزهای مدرسه‌ای از دوشنبه تا جمعه است و فعالیت‌های فوق برنامه، قبل یا بعد از ساعت مدرسه یا در روز شنبه برگزار می‌شود.

 

 ژاپن

در ژاپن، آموزش و پرورش بر طبق الگوی 3-3-6 است. آموزش اجباری شامل شش سال در مدارس ابتدایی و سه سال در مدارس متوسطه است. در آموزش و پرورش ژاپن ، هم مدرسه خصوصی وجود دارد و هم مدرسه دولتی. بیشتر مخارج مدارس دولتی به عهده دولت مرکزی است. حتی نیمی از مخارج مدارس خصوصی نیز، به عهده دولت مرکزی است. سال مدرسه ای که از اول آوریل شروع می‌شود و در 31 مارس تمام می‌شود. بیشتر مدارس ابتدایی و متوسطه ، به مدت 35 هفته یا 190 روز باز هستند. روزهای مدرسه‌ای در هر هفته ، از دوشنبه تا جمعه است. دانش آموزان در هر روز ، 6 ساعت به مدرسه می‌روند و گاهی 4 ساعت نیز در کلاس‌های روز شنبه که 2 تا 3 بار در هر ماه برگزار می‌شود، حضور می‌یابند.

 

کانادا
کشور کانادا دارای یک حکومت مرکزی و چندین حکومت فدرالی استانی است که آموزش و پرورش ، به وسیله استان ها اداره می‌شود. ساختار آموزش وپرورش کانادا عموما ، 6- 3- 3 است. در طول سال ، 180 تا 200 روز درسی وجود دارد و شامل چند تعطیلی ملی و محلی است. دانش آموزان ابتدایی هفته‌ای 30 ساعت به مدرسه می‌روند که 23 تا 24 ساعت از آن ، صرف تدریس و بقیه آن صرف بازی روزانه ، ناهار و زنگ تفریح می‌شود. در دبیرستان، دانش آموزان هفته‌ای 30 تا 35 ساعت به مدرسه می‌روند.

 

کره جنوبی

مسئولیت تمام مدارس ابتدایی و متوسطه ، با ادارات محلی آموزش و پرورش است. ساختار وزارت آموزش و پرورش کره 6 - 3 -3 است که شامل 6 سال ابتدایی و سه سال راهنمایی و سه سال دبیرستان است . بیشتر مدارس در کره دولتی هستند ولی تعدادی مدرسه خصوصی نیز وجود دارد که معمولا توسط یک شخص و با رعایت بعضی اصول تعیین شده توسط دولت، اداره می شوند. سال مدرسه ای در کره از اول مارس تا آخرین روز فوریه است و شامل بیش از 220 روز است که از این میان، 204 روز برای آموزش و 16 روز برای فعالیت‌های فوق برنامه و جشنواره است. سه دوره تعطیلی در طول سال تحصیلی وجود دارد. دانش‌آموزان در هر هفته، از دوشنبه تا شنبه به مدرسه می‌روند. در سطح ابتدایی، دانش آموزان 24 تا 31 ساعت در هفته و در سطح دبیرستان، 34 ساعت در هر هفته به مدرسه می‌روند. مطالعه ریاضی تا پایان پایه 11، اجباری است. در این کشور ، در دوره ابتدایی از یک کتاب درسی و یک کتاب تمرین که توسط وزارت آموزش و پرورش تهیه شده ، استفاده می‌شود . کتاب تمرین بر تمرین‌های محاسباتی و کاربردی تمرکز یافته است. استفاده از سؤالات باز پاسخ در امتحانات خارجی مثل ارزشیابی ملی و امتحان‌های ورودی دانشگاه‌ها ، افزایش یافته است و درکلاس درس، بر این نوع سؤالات ، تاکید بیشتری می‌شود. معلمان سعی می‌کنند بر فعالیت‌های دست‌ورزی ملموس و کار گروهی، تاکید کنند. برای آسان تر کردن یادگیری، تعدادی تکلیف با هدف مرور آنچه آموخته شده، در پایان هر درس ، به دانش‌آموزان داده می‌شود. بودجه آموزشی این کشور ۱۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار است. نرخ سواد برابر با ۹۷.۹ درصد است. در کره آموزش زبان‌های خارجی به عهده‌ معلمانی از همان کشور یا به عبارتی «Native» است.

 

فنلاند

کوتاه‌ترین ساعت آموزش متعلق به این کشور است، با این وجود بیشترین بازدهی را هم دارد. در این کشور هیچ امتحانی وجود ندارد و صرفا در پایان دبیرستان یک آزمون جامع برگزار می‌شود. معلمان در دوره ابتدایی تا سال ششم ثابت هستند و آموزش با تفریح و تجربه و اکتشاف همراه است. آموزش برای همه رایگان است و بودجه آموزشی حدود ۱۱.۱ میلیارد دلار است. بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهای حوزه خلیج فارس، فنلاند را به عنوان الگو انتخاب کرده‌اند و فنلاندی‌ها هم معتقدند برای داشتن جهانی بهتر باید تجربیات خود را در اختیار دیگران بگذارند.

 

 آلمان

سیستم آموزشی در آلمان چهار مرحله است: پیش دبستانی، دبستان، دبیرستان ودوره‌های کار آموزی، تحصیلات تکمیلی. ادامه تحصیل تا کلاس نهم ابتدایی برای همه اجباری است.
در کشور آلمان دولت موظف است که برای هر کودک 3 ساله یک جا در مهد کودک ایجاد کند خصوصاً که این مهد کودک باید در منطقه مسکونی والدین باشد. البته ثبت نام در مهد کودک تا سال 2007 اجباری نبوده است ولی اکثر والدین فرزندشان را با پایان سه‌سالگی به مهد کودک می‌فرستند. البته این مهد کودک‌ها از طرف دولت بودجه دریافت می‌کنند وبه همین علت میزان شهریه پرداختی نسبت به درآمد والدین تعیین می شود. بچه‌ها در 5/5 تا 5/6 سالگی ( بسته به ماه تولدشان )تحصیل در مدرسه ابتدایی را آغاز می‌کنند. کودک می تواند به دلیل مسائل مربوط به سلامتی یا سایر ملاحظات ( نظیر رشد ناکافی ) ورود به مدرسه را یک سال به تأخیر بیندازد.
تعداد دروس هفتگی مدارس ابتدایی بسته به سن کودک از 20 تا 30 درس متفاوت است. موضوعات اصلی را خواندن نوشتن و ریاضیات تشکیل می‌دهند. تحصیل در مدرسه ابتدایی 4 سال به طول می‌انجامد. در برخی از ایالات مردودی دانش آموز در یک سطح او را از شرکت در مدرسه گرامر محروم می‌کند و در صورتی که همان سطح برای دومین بار یا مجموعاً سه بار رد شود این بدان معنی است که باید در یک مدرسه ویژه کند‌آموزان ثبت نام شود.
پس از 4 سال آموزش ابتدایی سه گزینه یا شاخه پیش روی دانش‌آموز است. اولین شاخه معمولاً دبیرستان عمومی نامیده می‌شود. این نوع مدرسه برای کسانی است که از نظر علمی کمتر مهارت دارند و انتظار می‌رود پس از مدرسه در مشاغل فنی و دستی مشغول به کار شوند. دروس اصلی که در این دوره تدریس می‌شوند عبارتند از زبان آلمانی حساب تاریخ مشاغل و صنایع دستی. مجموع دروس هفتگی 30 تا 33 درس می‌رسد. پس از 5 یا 6 سال دانش آموزان از دبیرستان فارغ التحصیل و معمولاً برای کارآموزی وارد یک محیط شغلی فنی یا دستی می‌شوند.

 

آمریکا

تحصیلات ابتدایی در کشور آمریکا از شش سالگی آغاز می‌شود و در مجموع دوره تحصیلات ابتدایی و دبیرستانی در آمریکا دوازده سال می‌باشد و به دانش‌آموزان مدرک دیپلم دبیرستان اعطا می‌شود. سال تحصیلی از ماه سپتامبر آغاز شده و تا ماه ژوئن به طول می‌انجامد. مقطع آموزش ابتدایی مدت زمان 8-6 سال طی رده‌های سنی 14-6 سال به طول می‌انجامد. هدف اصلی برنامه‌های آموزش ابتدایی کسب مهارت‌ها، دانش و گرایش‌های مثبت و اساسی توسط دانش‌آموزان و تأکید بر رشد فردی آنان با توجه به نیازها و توانایی‌های فردی می‌باشد. مقطع آموزش ابتدایی اجباری بوده و به صورت رایگان به دانش آموزان ارائه می‌شود. آموزش متوسطه در ایالات متحده شامل کلاس 12-7 می باشد. هیچگونه ساختار، برنامه آموزش یا قانون اجرایی وجود ندارد، تمامی قوانین و تدابیر از طریق حکومت‌های ایالتی و بیش از 14000 مدرسه محلی تصویب و اجرا می‌شود. تمامی ایالات و حوزه‌های مدارس، سطح فارغ‌التحصیلی از مدرسه متوسطه را، تکمیل و اتمام کلاس دوازدهم می‌دانند.

 

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.