پیش دبستانی نیاز یا پیش نیاز؟

پیش دبستانی نیاز یا پیش نیاز؟

از دنیای کودک پارسی
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۹:۷

پیش دبستانی نیاز یا پیش نیاز؟

اگر فکر می‌کنید دوره پیش دبستانی دوره جدیدی در سیستم آموزشی کشورمان محسوب می‌شود، سخت در اشتباه هستید؛ البته نه با این اسم و شیوه. حدود 80 سال پیش یعنی در سال 1310 اولین کودکستان توسط مرحوم باغچه‌بان در تبریز دایر شد و همین پایه و اساسی شد تا دو سال بعد اولین آیین‌نامه ویژه کودکستان‌ها در سال 1312 به تصویب شورای عالی فرهنگ برسد.
با اینحال کودکستان به شکل امروزی در سال 1334 با دستورالعملی مبنی بر تشکیل کودکستان‌های دولتی از طرف آموزش و پرورش راه‌اندازی شد و در سال 1353، اصلاحاتی در آیین‌نامه کودکستان‌ها به عمل آمد که طبق آن فقط ثبت‌نام کودکان پنج ساله در کلاس‌های آمادگی با نظارت آموزش و پرورش مجاز شمرده شد.
اما آنچه که امروزه به عنوان پیش‌دبستانی وارد نظام آموزشی ما شده است، محصول سال 1382 است. در واقع بر اساس دستورالعمل و مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش، دوره دو ساله‌ای با عنوان پیش دبستانی برای کودکان 4 تا 6 سال در اسفند ماه 82 تصویب شده است.
دوره پیش دبستانی یعنی آموزش‌هایی برای گروه چهار و پنج ساله که کودکان برای ورود به مدرسه و اجتماع فرا می‌گیرند. کودکان قبل از دبستان می‌بایست مهارت‌های پایه مانند تمرکز، طبقه‌بندی، آمادگی نوشتن، تقویت حواس دیداری، شنیداری و گفتاری را بیاموزند و اگر در دوران پیش‌دبستانی اختلالات یادگیری و تلفظی در کودک دیده شد در همان دوران در رفع آن تلاش شود و یا برخی اختلالات یادگیری و سلامت که مانع آموزش است شناسایی تا در دوران تحصیل با همکاری معلمان برطرف شود.

 

آموزش پیش‌دبستانی کجا و چگونه؟
برای گذراندن دوره پیش‌دبستانی هم مراکز دولتی و هم مراکز خصوصی وجود دارد. مراکز دولتی در کنار مدارس ابتدایی مراکز پیش دبستانی دارند و مراکز فرهنگیان و مهدکودک‌های غیردولتی نیز به صورت مجزا کودکان را پذیرش می‌کنند. مراکز پیش‌دبستانی ضمیمه (در مدارس ابتدایی دولتی و غیرانتفاعی) فقط مجاز به ثبت‌نام کودکان پنج ساله هستند، البته همه امکانات تفریحی و بازی نیز برای کودکان در این مراکز باید فراهم شود.
البته مراکز و مهدهای خصوصی در هر سنی کودکان را ثبت‌نام می‌کنند، اما مهدهای خصوصی باید برای ثبت‌نام کودکان پنج ساله از آموزش و پرورش مجوز بگیرند. کارشناسان آموزش و پرورش معتقدند کودکان قبل از ورود به دبستان باید فرصت یادگیری مهارت‌های پایه را داشته باشند، به همین دلیل در مدت سال تحصیلی به کودکان آموزش‌های خاص و در حد سن آنان آموخته می‌شود. در این دوره از طریق فعالیت‌های جذاب و با نشاط و مورد علاقه کودک از قبیل نقاشی، کاردستی، شعر، قصه، نمایش خلاق، گردش علمی، بازی و آزمایش‌های ساده به صورت غیرمستقیم آموزش داده می‌شود. البته آموزش‌ها در حدی است که با کلاس اول ابتدایی تداخل پیدا نکند و برای یادگیری بهتر این دوره هم از لوازم سخت‌افزاری و هم نرم‌افزاری استفاده می‌شود.

 

ضروری اما غیر اجباری
به گفته کارشناسان، دوره پیش دبستانی علاوه بر بسترسازی برای گذار امن و آرام از خانه به دبستان، می‌تواند بستر رشد همه‌‌جانبه و تعالی کودکان را فراهم کند و اثرات آن با ماندگاری بالا در دوره‌های تحصیلی و سال‌های بعد نمایان خواهد شد.
مدیرکل دفتر آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش در همین خصوص می‌گوید: برنامه‌های آموزشی در دوره پیش دبستانی باید با تاکید بر مهارت‌های مبنایی از جمله تسلط به مهارت‌های ارتباطی، زبان فارسی، تربیت بدنی و مهارت‌های اجتماعی با رویکرد انس با قرآن، طراحی و اجرا شود و دارای اهداف خاصی باشد که متناسب با ویژگی‌های نوآموزان دوره پیش دبستانی است، اهدافی که بسیار ارزشمندتر از آن است که جای خود را به توانایی خواندن و نوشتن بدهد. بر این مبنا برنامه‌های این دوره شامل بازی، قصه، شعر و سرود، نمایش، گردش علمی و ... است. کار با کودکان دوره پیش دبستانی از پیچیدگی خاصی برخوردار است و اجرای برنامه‌ها نیازمند نیروهای متخصص، مجرب و علاقه مندی است که بتوانند بستر بروز و پرورش توانایی‌های کودکان دوره پیش دبستانی را فراهم کنند.
رخساره فضلی ادامه می‌دهد: در حال حاضر دوره‌ پیش دبستانی دوره‌ای رسمی، غیراجباری اما ضروری است که بستر رشد همه‌جانبه و تعالی کودکان را فراهم می‌کند.

 

خانواده‌ها بخوانند
هرچند گذراندن دوره پیش‌دبستانی برای کودکان اجباری به نظر نمی‌رسد اما خانواده‌هایی که احساس می‌کنند کودکان‌شان نیازمند یادگیری بیشتر چه در زمینه مهارت‌های اجتماعی و برخورد با سایر کودکان و چه از لحاظ آموزشی هستند، بهتر است زمینه را برای رفتن کودکان‌شان به پیش دبستانی فراهم کنند.
ناگفته نماند که رفتن به این دوره اگر با اصرار و اجبار باشد می‌تواند نتایج عکس داشته باشد، پس بدون اجبار و با تشویق و ایجاد انگیزه فرزندتان را به این مراکز بسپارید.

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.