آشنایی با بیماری‌های فصل مدرسه

آموزش بهداشت فردی به دانش‌آموزان

آشنایی با بیماری‌های فصل مدرسه

از دنیای کودک پارسی
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۲

آشنایی با بیماری‌های فصل مدرسه

به طور معمول همزمان با شروع فصل پاییز و بازگشایی مدارس برخی بیماری‌های با علائم و عوارض خاص در بین دانش‌آموزان شیوع پیدا می‌کند که در صورت عدم مراقبت و درمان نکردن، ممکن است دانش‌آموزان را به مدت طولانی از آموزش و یادگیری دروس محروم کند.
بر همین اساس والدین و دانش‌آموزان باید آموزش بهداشت فردی و مراقبت‌های بهداشتی لازم در این زمینه را فرا گرفته و به آن عمل کنند زیرا در صورتی که بیماری دانش‌آموزان به‌موقع شناسایی و درمان نشود می‌تواند علاوه بر سرایت به سایر دانش‌آموزان، عوارض جبران‌ناپذیری برای وی نیز به همراه داشته باشد. در این میان نقش مربیان بهداشت مدارس و والدین در زمینه آموزش بهداشت فردی به دانش‌آموزان و نحوه برخورد با بیماری بسیار اثرگذار و قابل توجه است.
باتوجه به اینکه تجمع افراد در مدت زمان طولانی زیر یک سقف موجب شیوع برخی بیماری‌های تنفسی از جمله آنفولانزا می‌شود بر همین اساس وزارت بهداشت به دانش‌آموزان توصیه می‌کند از وسایل شخصی یکدیگر استفاده نکنند،‌ همیشه دستمال جیبی و شخصی خود را به همراه داشته باشند که در هنگام سرفه و عطسه بتوانند از آن استفاده کنند و به محض مشاهده علائم سرماخوردگی به همراه خانواده به پزشک مراجعه کرده و از حضور در کلاس درس و اماکن شلوغ و پر تردد خودداری کنند.


سرماخوردگی
یکی از بیماری‌های شایع دانش‌آموزان در فصل پاییز سرماخوردگی است. سرماخوردگی یک عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است که محیط‌های مسقف و شلوغ احتمال ابتلا به آن را افزایش می‌دهد. احتقان بینی، التهاب سینوس‌ها، عطسه، سردرد، گلودرد، آب‌ریزش بینی، تب و لرز و دردهای عضلانی، برخی از علائم سرماخوردگی است. برای پیشگیری از سرماخوردگی، دانش‌آموزان باید دست‌های خود را به‌طور مکرر بشویند. از وسایل شخصی خود استفاده کنند و چون ویروس سرماخوردگی از طریق چشم و دهان و بینی وارد بدن می‌شود از مالیدن چشم و بینی خود بپرهیزند، از افراد دارای علائم سرماخوردگی فاصله بگیرند.

شپش
همچنین شپش سر، نوعی بیماری واگیردار است که از طریق تماس سر منتقل می‌شود. ابتلا به شپش باعث خارش پوسته سر و التهاب و خارش مداوم و آسیب‌های پوستی و عفونت می‌شود که البته شپش سر در دختران بیشتر از پسران دیده می‌شود.
شپش یک حشره کوچک و انگلی است که بین موها زندگی و از خونی که از پوسته سر بیرون می‌آید تغذیه می‌کند. دختران دانش‌آموز برای جلوگیری از سرایت شپش سر باید به صورت مرتب موهای خود را کوتاه کرده و از تماس مستقیم سر خود با سایر همکلاسی‌ها خودداری کنند، همچنین از شانه و برس و گل‌سر دیگران نیز استفاده نکنند. در صورتی که فرزند به طور مستمر دچار خارش سر باشد خانواده‌ها حتماً باید به پزشک متخصص مراجعه کرده و نسبت به درمان فرزندشان اقدام کنند.

 

آبله مرغان
«آبله مرغان» و «اوریون» نیز دو بیماری شایع ویروسی و واگیردار در بین دانش‌آموزان است که با تب خفیف و ظاهر شدن دانه‌های ریز سرخ روی بدن همراه است. این دانه‌های ریز سرخ‌رنگ آبکی ابتدا روی صورت و گردن و پس از آن روی سر و سایر اعضای بدن مشاهده می‌شود و پس از مدتی نسب به قبل بزرگ‌تر شده و در نهایت پس از گذشت دوره 10 روزه بیماری می‌ترکد. البته اگر دانش‌آموزان در این دوره به محل دانه‌های آبله مرغان دست نزنند و آن را نخارانند جای دانه‌های سرخ‌رنگ روی پوست باقی نمی‌ماند و باید در روزهای ابتدای ابتلا به آبله مرغان به پزشک مراجعه و درمان را آغاز کرد. همچنین برای جلوگیری از چرکی شدن و عفونت جوش‌ها، دانش‌آموزان باید به صورت روزانه استحمام کرده و ناخن‌های خود را کوتاه کنند.

 

اوریون
«اوریون» هم یک بیماری ویروسی است که از طریق بزاق یا ترشحات حلق فرد آلوده وارد حلق فرد سالم شده، خود را به غده بزاقی بناگوش رسانده و در آنجا رشد می‌کند. بی‌اشتهایی، تب، درد عضلانی و التهاب غدد بناگوشی از علائم این بیماری است. چون اوریون اغلب غدد بزاقی بناگوشی را درگیر می‌کند در قدیم به این بیماری «گوشک» می‌گفتند. بعد از حدود هفت تا 10 روز تورم کاهش می‌یابد.

 

عفونت گوارشی
بسیاری از بیماری‌های گوارشی-ویروسی همراه با تب، اسهال و استفراغ است و از جمله بیماری‌های شایعی محسوب می‌شود که بسیاری از دانش‌آموزان در طول دوره تحصیل به آن مبتلا می‌شوند؛ البته عفونت‌های گوارشی نیز از طریق تماس به سایر دانش‌آموزان منتقل می‌شود، بنابراین دانش‌آموزان باید در زمان بروز چنین بیماری سریعاً به پزشک مراجعه کرده و از حضور در کلاس درس و ارتباط با سایر دانش‌آموزان خودداری کنند.
به‌منظور پیشگیری از بیماری‌های گوارشی دانش‌آموزان باید از لوازم شخصی استفاده کرده و پس از رفتن به سرویس بهداشتی حتماً دست‌های خود را با مایع دستشویی بشویند. همچنین دانش‌آموزان و خانواده‌ها برای جلوگیری از بروز بیماری‌‌های گوارشی باید از مواد غذایی سالم و خانگی مانند نان و پنیر، گردو، انواع میوه و تخم‌مرغ استفاده کنند.

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.