کشف تغییرات مشابه در مغز کودکان مبتلا به اوتیسم، پیش فعالی و وسواس

کشف تغییرات مشابه در مغز کودکان مبتلا به اوتیسم، پیش فعالی و وسواس

تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۲

کشف تغییرات مشابه در مغز کودکان مبتلا به اوتیسم، پیش فعالی و وسواس

یک تیم از دانشمندان تورنتو شباهت‌هایی در اختلالات مغزی کودکان با اختلال طیف اوتیسم، اختلال نقص توجه بیش فعالی (ADHD) و اختلال وسواسی جبری (OCD) پیدا کرده‌اند. به گزارش ساینس‌دیلی، در این مطالعه که به تازگی در مجله روانپزشکی آمریکایی منتشر شده، از ماده سفید در مغز 200 کودک مبتلا به اوتیسم، بیش فعالی، وسواس یا بدون تشخیص تصویربرداری شد. ماده سفید دسته‌ای از رشته‌های عصبی است که از میان سلول‌های بدن می‌گذرد و ارتباط آنها را با مناطق مختلف مغز میسر می‌کند.
دکتر استفانی امیز می‌گوید: در این پژوهش دریافتیم که در ماده سفید جسم پینه‌ای که نیمکره راست و چپ را به هم متصل می‌کند در مغز مبتلایان به اوتیسم، بیش فعالی و وسواس در مقایسه با گروه سالم، اختلالاتی وجود دارد.
اوتیسم، بیش فعالی و وسواس علائم مشترکی دارند و با برخی ژن‌های مشابه مرتبط هستند. با اینحال آنها اغلب به عنوان اختلالات مجزا از هم مورد بررسی قرار گرفته‌اند. در مجموع 15 درصد از کودکان و نوجوانان به این سه اختلال عصبی مبتلا هستند.
بسیاری از رفتارهایی را که به اختلالات اوتیسم، بیش فعالی و وسواس نسبت می دهند، مانند مشکلات توجه و یا مشکلات اجتماعی، به لحاظ شدت از فردی به فردی دیگر متفاوت است.
محققان دریافتند که ساختار ماده سفید مغز با طیفی از علائم رفتاری در ارتباط است. اگر اختلال در ساختار ماده سفید مغز بیشتر باشد، اختلالات بیشتری نیز درعملکرد زندگی روزمره آنها مشاهده می‌شود.
دانشمندان معتقدند این یافته‌ها به درک ماهیت اختلالات مغزی کمک شایانی می‌کند. با تکیه بر شواهد بیولوژکی میتوان نتیجه گرفت که ساختار مغز با طیف وسیعی از اختلالات رفتاری مرتبط است که در مراحل مختلف رشد به کودک آسیب می‌زند و دیگر اینکه درمان طیفی از اختلالات رفتاری می‌تواند در درمان هر سه نوع اختلال مؤثر باشد.

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.