کتاب خوب، پاسخگوی نیازها و پرسش‌هاست

گفت‌وگو با مدیر دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی

کتاب خوب، پاسخگوی نیازها و پرسش‌هاست

دکتر محمد سلگی، مدیر دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
تاریخ انتشار: ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۵

کتاب خوب، پاسخگوی نیازها و پرسش‌هاست

روی میزش پر از کاغذها و کتابهایی است که باید مطالعه کند و خودش هم تأیید میکند که بهواسطه شغلش کتاب زیاد میخواند. ساعت چهار، وقتی همه در حال رفتن به خانههایشان هستند، دکتر محمد سُلگی هنوز پشت میزش نشسته و بیتوجه به زمان مشغول کار است. از او راجع به تازهترین کتابی که در حوزه روانشناسی کودک خوانده میپرسم. میگوید: «معنادرمانی، هوش معنوی، در مسیر درمانگری برای درمانگران از انتشارات دانژه و نیز شناختدرمانی در کودکان و نوجوانان از انتشارات ارجمند». در یک عصر تابستانی با دکتر سلگی، مدیر دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی، راجع به بازار کتابهای روانشناسی کودک به گپوگفت نشستیم که در ادامه میخوانید.

 

با توجه به مسئولیت شما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اینکه خود دانش آموخته رشته روانشناسی هستید، آیا مردم میتوانند به کتابهایی که وزارت ارشاد تأیید میکند اعتماد کنند؟

کتاب‌هایی که به اینجا می‌آید طبق ضوابطی تأیید می‌شوند و نمی‌توانیم آن‌ها را از نظر ارزش علمی رتبه‌بندی کنیم. ما به مواردی مثل در تعارض نبودن با فرهنگ و دین، توهین نکردن به ملیت و قومیت و خدشه‌دار نکردن وحدت ملی توجه می‌کنیم. برای رتبه‌بندی کتاب، عمدتاً مرجع خاصی وجود ندارد، اما جشنواره‌ها، همایش‌ها و اصناف این کار را انجام می‌دهند؛ مثل جایزه کتاب سال جمهوری‌ اسلامی ایران یا جشنواره جلال آل احمد و پروین اعتصامی که بهترین کتاب‌ها را انتخاب می‌کنند.

 

پس مخاطب در بازار گسترده کتاب چطور میتواند کتاب خوب را از بد تشخیص دهد؟

اگر بخواهم روان‌شناسانه پاسخ بدهم، باید کتابی را انتخاب کنید که به نیازها و پرسش‌هایتان پاسخ دهد. همه ما در گام اول به دنبال دغدغه‌ها و علایق‌مان هستیم تا خلاء‌‌های اطلاعاتی‌مان پر شود. درگام بعد و با توجه به سابقه ذهنی‌مان، به دنبال مؤلف یا مترجمی می‌رویم که در طول زمان کتاب‌هایشان را خوانده‌ایم. از دیگر راه‌های شناخت، ناشر است. ناشرهایی هستند که کتاب‌های ارزنده و فاخر منتشر می‌کنند و شناخته‌شده‌اند. گاهی هم ما برای نیازهای پژوهشی مثل جامعه‌شناسی و روان‌شناسی به دنبال کتاب خاصی می‌گردیم. علاقه نیز عامل دیگری است که البته به زمان بستگی دارد؛ مثلاً در زمان خاصی ممکن است به گردشگری علاقه‌مند باشیم و در آن زمینه مطالعه کنیم. دغدغه‌های موقت و موقعیتی هم هست که مثلاً در کنار علاقه اصلی (مثلاً تاریخ) یک علاقه فرعی (مثلاً‌ ادبیات) را هم دنبال می‌کنید.

 

رسانههای جمعی مثل مطبوعات، خبرگزاریها و... چه نقشی در دیدهشدن آثار باارزش در زمینه کتاب دارند؟

تبلیغات رسانه‌ها و نشریات، جلسات نقد کتاب و توصیه دوستان در انتخاب کتاب اثرگذارند؛ مثلاً جامعه ما در زمانی ممکن است نویسندگان و شاعرانی را نشناسد، مثل ایرج بسطامی و قیصر امین‌پور که پس از مرگشان بیشتر شناخته شدند. این از عوامل مؤثر تبلیغات است که موج‌های جامعه باعث شد عده‌ای پس از مرگ این دو هنرمند آن‌ها را بشناسند.

 بحث سیر مطالعاتی در سال‌های قبل و پس از انقلاب نیز مطرح بود. مثلاً افرادی به طور مستمر آثار امام خمینی(ره)، دکتر شریعتی و شهید مطهری را می‌خواندند و مجموعه‌ای از مؤلفان و موضوعات را دنبال می‌کردند. سیر مطالعاتی اکنون کاهش پیدا کرده، اما هنوز در دانشگاه‌ها و بعضی مدارس وجود دارد. بعضی فروشگاه‌ها نیز کتاب‌های خوبشان را پشت ویترین می‌گذارند یا سایت معرفی کتاب دارند تا مخاطبانشان آن‌ها را انتخاب کنند.

 

در حوزه روانشناسی کودک، دو دسته کتاب وجود دارد، یکی کتابهای تخصصی و قابلاعتماد و دیگری بهاصطلاح کتابهای «زرد». مخاطب چگونه میتواند این دو دسته را از هم تشخیص بدهد؟

به هر حال، یک بخش از این ماجرا به تجربه مخاطب مربوط می‌شود. مخاطب بی‌تجربه در دام می‌افتد و باید راهنمایی شود، مثلاً با اینکه والدین به مطالعه درباره فرزندان علاقه دارند، اما متأسفانه کتاب‌سازی در این حوزه بسیار زیاد است و کتاب‌های اصیل و مطلوب در این عرصه کم داریم. از دلایل کتاب‌سازی زیاد در ایران، رونویسی‌کردن از روی دست همدیگر و وجود مؤلفان نامطلع و غیرمتخصص است. بعضی وقت‌ها محتوای کتاب‌ها نشان می‌دهند نویسنده از حداقل اطلاعات روان‌شناسی بی‌بهره است. عده‌ای از مؤلفان می‌گویند که تجربه کرده‌اند یا کلاس رفته‌اند. بعضی مؤلف‌ها هم می‌گویند که درسش را خوانده‌اند. کتاب‌های زیادی داریم که چیز تازه‌ای نمی‌گویند و صرفاً از چند منبع گردآوری شده‌اند، هرچند همان منابع را نیز خراب کرده‌اند، چرا که منابع ناهمخوان و نامتناسبی را در کنار هم قرار داده‌اند. البته در این زمینه، کتاب‌های ترجمه‌ای وضعیت بهتری دارند، هرچند همان ترجمه‌ها هم گاهی خوب نیستند. خوشبختانه حدود ده ناشر در زمینه موضوعات مربوط به کودکان به طور تخصصی کار می‌کنند و بهترین کتاب‌ها را منتشر می‌کنند. در نهایت، پیشنهاد می‌شود که مخاطبان کم‌تجربه‌تر، برای مطالعه کتاب‌های روان‌شناسی، از متخصصان این علم مشورت بگیرند و ابتدا به سراغ آثار نویسندگان، مترجمان و ناشران معتبر بروند.

 

منبع: دنیای کودک پارسی

 

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.