گمشده در بازی

در  روزهای گرم تابستان در گیم‌نت‌ها چه خبر است؟

گمشده در بازی

منیژه شمسی کلاهی، روانشناس
تاریخ انتشار: ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۱

گمشده در بازی

نفس‌ها را در سینه حبس کرده‌اند. صدای ضربان قلب‌هایشان را از پشت میز مانیتورهایی که آن‌ها را میخکوب کرده به‌راحتی می‌توان شنید. این‌جا سن و سال معنایی ندارد، هر کسی می‌خواهد با ربودن گوی سبقت از دیگران خودی نشان دهد. نه پلک می‌زنند، نه قدهای خمیده بر میز مانیتور را برای لحظه‌ای استراحت می‌دهند. خیلی‌هایشان را اگر رها کنی، ساعت‌های متمادی در دنیای مجازی بازی‌ها گم می‌شوند تا تبدیل به قهرمانانی شوند که در کالبدشان فرورفته‌اند. دست‌ها روی صفحه‌کلید است. همه هوش و حواسشان به بازی‌های مهیج با رنگ‌های جذاب و شخصیت‌های تخیلی است که این طرف و آن طرف صفحه حرکت می‌کنند. گاه در مقام قهرمانان فوتبالی عرض اندام کرده و گاه در مقام رانندگانی با سرعت‌های باورنکردنی خودنمایی می‌کنند. در قالب هر شخصیتی که باشند، صدای شادی و تحسین در زمان برد بازی‌ها و ابراز هیجان است که گه‌گاه از گوشه‌وکنار کافی‌نت یا گیم‌نت به گوش می‌رسد؛ مکان‌هایی که حالا باید از آن‌ها به عنوان دنیای جدید نوجوان‌ها و جوانان عصر فناوری و دیجیتال یاد کرد، کسانی که ردِ تازه‌ترین تکنولوژی‌ها را در هر زمان، از پشت ویترین تبلیغات گسترده جهانی حتی با وجود فرسنگ‌ها فاصله می‌گیرند و در رقابتی تنگاتنگ در به‌روزترین بازی‌های فضای مجازی شرکت می‌کنند و مسابقه می‌دهند.

خیلی از این کافی‌نت‌ها و گیم‌نت‌ها امروز به محل تجمع دوستان قدیمی تبدیل شده‌اند، خیلی از دوستی‌های جدید هم در چهاردیواری آن‌ها متولد می‌شود، چهاردیواری‌هایی که در سایة بودنشان چندان خبری از صدای هیاهوی بچه‌ها در کوچه پس‌کوچه‌های شهر نیست.

در جستوجوی هیجان

محمد نوجوان 11 ساله ریزنقشی است که به‌سختی قدش به ارتفاع میزی می‌رسد که پشت آن نشسته است. هدفون سیاه‌رنگی روی گوش‌هایش گذاشته و چنان غرق در بازی است که اصلاً متوجه حضور کسی در کنارش نمی‌شود. گاز گرفتن لب‌ها و حالت چشم‌هایش اضطرابش را به‌وضوح نشان می‌دهد. وقتی خیلی محکم خود را به پشت صندلی چوبی می‌کوبد و نفسی عمیق می‌کشد، متوجه باختش در بازی می‌شوم. حالا فرصت خوبی‌ است برای اینکه نگاهی به دور و برش بیندازد. نگاهمان که به هم گره می‌خورد، با خنده‌ای تلخ می‌گوید: «باختم!» بازی را باخته، اما این ختم ماجرای حضورش در گیم‌نت نیست. وقتی از انگیزه‌اش برای حضور در این مکان می‌پرسم، می‌گوید: «در خانه هم سیستم دارم، اما برای بازی کردن حال‌و‌هوای گیم‌نت و کافی‌نت چیز دیگری است.» هیجان تنها دلیلی است که او را به این فضا می‌کشاند: «بازی کنار بچه‌ها حتی اگر هم‌سن نباشند، جذاب است. فقط اینجا می‌شود قدرت خود را در بازی به همه نشان داد.»

حرف‌هایش هم منطقی است، هم احساسی. برای نوجوانی به سن و سال او چنین دنبال اثبات قدرت بودن دور از ذهن نیست. حرف‌هایمان به نیمه نرسیده که دوستانش از راه می‌رسند. برق شادی را در چشمانش می‌بینم. پیشنهاد بازی گروهی را بی‌چون‌و‌چرا می‌پذیرد. دیگر از خستگی چند لحظه پیش در چهره‌اش خبری نیست.

گوشه دیگر گیم‌نت را گروهی از نوجوانان تسخیر کرده‌اند، آن‌قدر با سر و صدایشان فضای گیم‌نت را تحت تأثیر قرار داده‌اند که برای لحظه‌ای فراموش می‌کنی این‌همه هیجان فقط برای یک بازی است.

تجارب تازه در گیم نتها

احسان که دانش‌آموز سال دوم دبیرستان است، در این جمع پرهیجان حضور دارد. او معتقد است به بازی‌های اینترنتی و رایانه‌ای اعتیاد ندارد، اما 3 تا 4 ساعت از زمانش را در هفته در این اماکن با دوستانش سپری می‌کند. می‌گوید: «در گیم‌نت می‌توانی کنار دوستانت هیجان و قدرت را تجربه کنی، حتی باختن هم در این فضا لذت‌بخش است، چون انگیزه‌ات را برای موفقیت در مرحله بعد یا روز دیگر بالا می‌برد.»

احسان بازی در فضای گیم‌نت را به «چرخیدن بدون هدف در خیابان‌ها» ترجیح می‌دهد: «ما جوان‌ها احتیاج داریم انرژی خود را تخلیه کنیم و در شرایط فعلی شاید گیم‌نت‌ها و کافی‌نت‌هایی که بازی‌های رایانه‌ای دارند بهترین انتخاب باشند.»

 

«بازی رایانهای موجب رشد ذهنی فرزندم میشود»

علی محبیان پدر 42 ساله‌ای است که فرزند 9 ساله‌اش را برای بازی کردن در گیم‌نت‌ همراهی می‌کند، پدری که معتقد است بازی کردن فرزندش در گیم‌نت موجب رشد ذهنی او می‌شود. این پدر که خودش هم از طرفداران پروپاقرص بازی‌های رایانه‌ای است، می‌گوید:‌ «اگر بازی‌ها تحت نظارت والدین و مطابق سن کودکان انتخاب شود، نمی‌تواند تأثیر منفی بر آن‌ها داشته باشد.»

به گفته او، انتقاد از بازی‌های رایانه‌ای وقتی وارد است که این بازی‌ها بدون توجه به شرایط سنی کودکان و بدون نظارت خانواده انتخاب شوند.

 

تکنولوژی را بپذیریم

یکی از نوجوانان هیجان‌زده در گیم‌نت حرف‌های این پدر را قطع می‌کند: «امروز دیگر عصر بازی‌های کامپیوتری است. اگر هم به گیم‌نت و کافی‌نت نیاییم، بازی‌های آنلاین گروهی را در گوشی‌های موبایل انجام می‌دهیم.» حرف‌هایش رنگ حقیقت دارند؛ او از دنیایی سخن می‌گوید که ساکنانش با فشردن یک دکمه می‌توانند از هر گوشه جهان با هم در ارتباط باشند. در چنین شرایطی است که به گفته هادی بیات، کارشناس رسانه‌های دیجیتال، جامعه چاره‌ای جز پذیرش تکنولوژی ندارد. او می‌گوید: «با نگاهی به ماهیت بازی‌های رایانه‌ای درمی‌یابیم که این بازی‌ها انگیزه خاصی برای مخاطبان خود دارند، انگیزه‌هایی که باعث جذب مخاطبان به این رسانه‌ها می‌شوند و شامل پاداش‌های روانی به مخاطبان، داشتن آزادی‌های عملی که در دنیای واقعی وجود ندارد، امکان تکرار و به عقب برگشتن بعد از اشتباه، امکان انتخاب حالت و موقعیت‌های مختلف می‌شوند.»

به گفته او، گردش مالی خوب بازی‌‌های رایانه‌‌ای، بازار سیاه‌ وسیعی‌ در کشور به‌ وجود آورده‌ است‌ که‌ به‌ دلیل‌ نبود قانون‌ کپی‌رایت‌، بازی‌های‌ متنوع‌ خارجی با قیمتی‌ نازل‌ در بازار عرضه‌ می‌شوند. در این صورت، انواع صحنه‌های مبتذل فرهنگی در دل چنین بازی‌هایی وارد خانه‌ها می‌شود. چه بسا اکثر والدین با خیال اینکه سرگرمی فرزندشان را در خانه فراهم کرده‌اند، از این موضوع بی‌خبرند، در صورتی که او با تعداد زیادی از لغات ناپسند به زبان انگلیسی، رفتارهای خشن ضدفرهنگی و حتی تصاویر نامناسب آشنا می‌شود.

 

نمیتوانیم جلو تکنولوژی را بگیریم

«پناه بردن به دنیای مجازی، وقتی کودک در دنیای واقعی نمی‌تواند نیازهای رمانتیک خود را تأمین کند، یکی از دلایل گرایش کودکان و نوجوانان به بازی‌های رایانه‌ای در عصر امروز است.» این حرف را منیژه شمسی‌کلاهی می‌گوید. این روان‌شناس معتقد است: «اقبال نسل جدید جامعه به بازی‌های رایانه‌ای و رونق کافی‌نت‌ها و گیم‌نت‌ها از این منظر نه قابل دفاع است، نه شایسته خرده گرفتن، زیرا از یک سو ما باید جایگاه تکنولوژی را در زندگی امروز ارزیابی کنیم، و از سوی دیگر، آثار منفی این جریان دیجیتالی را بر فرزندان خود مهار کنیم.»

به گفته شمسی‌کلاهی، در عصری که تکنولوژی حرف اول را در زندگی می‌زند، نهی کردن فرزندان از قدم گذاشتن در این مسیر کاری عبث و بیهوده است، چرا که نمی‌توانیم با توسل به شعارهایی پوشالی مانع دسترسی فرزندان به فناوری روز شویم.

این روان‌شناس، با تأکید بر گسترش روند تولید بازی‌های رایانه‌ای در جامعه جهانی، می‌گوید: «تقویت حس پرخاشگری، خشم، انزواطلبی، بی‌نظمی، خودمحوری، بدخُلقی و بهانه‌گیری، ضعف بینایی و آسیب‌های مفصلی بعضی از نتایج این بازی‌ها هستند.»

شمسی‌کلاهی به همان اندازه که نگران مشکلات جسمی ناشی از بازی‌های رایانه‌ای است، زنگ خطر تأثیرات منفی این بازی‌ها بر روان کودکان و نوجوانان را به صدا درمی‌آورد: «تمرکز بر این بازی‌ها بدون در نظر گرفتن زمانی مشخص برای آن، ضمن آنکه ممکن است زمینه ضعف بینایی و انحراف ستون فقرات را فراهم کند، سبب زودرنجی، ناکامی، انزوای اجتماعی و محدود شدن فرد در دنیای مجازی نیز می‌شود، شرایط بدی که با توجه به ماهیت خشونت‌بار بیشتر این بازی‌ها، می‌تواند از افراد در آینده شخصیت‌هایی کجرو بسازد.»

 

جنبه درمانی بازیهای رایانهای

در کنار همه نقدهای وارد بر بازی‌های رایانه‌ای، یک روان‌شناس کودک معتقد است: «بازی‌های رایانه‌ای مانند تیغ دولبه‌ای هستند که با وجود معایب، مزایایی هم دارند که در صورتی خود را نمایان می‌کنند که کاربرد بازی‌ها از سوی کابران نسبی باشد.»

به اعتقاد حسین محمدی، با کمک بازی‌های رایانه‌ای می‌توان فرایند آموزش را برای افراد آسان‌تر کرد، زیرا در این بازی‌ها هماهنگی حرکات دست و چشم ممکن می‌شود.

این روان‌شناس درباره جنبه درمانی بازی‌های رایانه‌ای نیز می‌گوید: «انجام دادن بازی‌های رایانه‌ای می‌تواند در روند درمان کودکان مبتلا به اوتیسم و بیش‌فعالی مؤثر باشد. وسواس، ترس از حشرات، ترس از ارتفاع و حتی افسردگی نیز با بعضی از بازی‌های ویژه رایانه‌ای قابل درمان هستند.»

محمدی افزایش خلاقیت، تقویت قوه ادراک، ایجاد اعتماد به نفس، تخلیه هیجانی، کاهش اختلالات حواس و کاهش درد را از دیگر آثار مثبت بازی‌های رایانه‌ای برمی‌شمارد و می‌گوید: «اگر امروز شاهد غلبه تأثیرات منفی بازی‌های رایانه‌ای بر آثار مثبت آن هستیم، به این دلیل است که در بُعد مدیریت بازی‌ها به‌درستی عمل نکرده‌ایم. بازی‌های رایانه‌ای برای آزار بچه‌های ما ساخته نشده‌اند و لزومی ندارد که پدرها و مادرها فرزندانشان را از آن‌ها بترسانند. توصیه می‌شود افرادی که این بازی‌ها را محکوم یا از انجام دادن آن‌ها جلوگیری می‌کنند، خودشان یک بار با بچه‌هایشان بازی کنند. احتمالاً این کار موجب نزدیکی و دوستی بیشترشان با فرزندان می‌شود.»

 

منبع: دنیای کودک پارسی

 

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.