بازی استاندارد، راهی برای رشد خلاقیت

گم شده در بازی

بازی استاندارد، راهی برای رشد خلاقیت

دکتر فریبرز فرهادی مقدم، جامعه شناس
تاریخ انتشار: ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۳

بازی استاندارد، راهی برای رشد خلاقیت

در قرن هجدهم، به دلیل ورود فناوری به دنیای کسب‌و‌کار، اوقات فراغت انسان بیش از پیش شد. بنابراین، دولتمردان به فکر پر کردن این اوقات در قالب برنامه‌های فرهنگی افتادند، برنامه‌هایی که هیجان حلقه مفقوده ‌آن‌هاست. این روزها، کودکان و نوجوانان، به جای رفتن به اماکن فرهنگی، به جاهایی پناه می‌برند که هم هیجان خود را تخلیه کنند و هم بتوانند به تکنولوژی روز دسترسی داشته باشند، یعنی گیم‌نت‌ها.  دنیای بازی‌های رایانه‌ای سرشار از شگفتی‌هاست و کودکان را تا مرز تحقق رؤیاها می‌برد.

کودکان در دنیای مجازی، در عین پیروز شدن، شکست می‌خورند، و در عین آزاد بودن، در جبر قرار می‌گیرند. یکی از راه‌های رشد و توسعه قوه خلاقیت و ابداع در کودکان پرداختن به فعالیت‌هایی همچون بازی‌های رایانه‌ای استاندارد است که خود حاصل خلاقیت مغز آدمی است و بنابراین، این قوه را در کودکان تقویت می‌کند. اما به دلایلی ــ مانند نبود آموزش‌های کاربردی، معرفی نشدن بازی‌های رایانه‌ای مناسب و آشنا نبودن کاربران با زبان رایانه ــ اهداف چنین بازی‌هایی توسط کودک به‌درستی شناخته نمی‌شود و آن‌ها در عمل به سمت بازی‌هایی سوق داده می‌شوند که آثار زیانباری دارند. بازی‌های غیراستاندارد رایانه‌ای در بروز پرخاشگری بسیار مؤثر است. این‌گونه بازی‌ها می‌توانند در بروز رفتارهای ضد اجتماعی و ناسازگاری هم اثرگذار باشند و موجب اضطراب فرد شوند. چنین بازی‌هایی باعث وسواس، رفتارهای اعتیادی، رشد رفتارهای ضد اجتماعی، کاهش عواطف و بروز مشکلات فیزیکی در کودک می‌شوند.

استفاده از بازی‌های فکری و معمایی یکی از راهکار‌های رشد خلاقیت و نوآوری در کودکان است. بازی‌هایی که بیشتر سلول‌های مغزی را به فعالیت وادار و فکر آنان را درگیر کند. نرم‌افزارهای آموزشی می‌توانند نقش مهمی در این زمینه داشته باشند. بنابراین، به جای نقد غیرمنصفانه بازی‌های رایانه‌ای و توصیه به پرهیز از آن‌ها، باید بکوشیم بازی‌هایی را در اختیار کودکان قرار دهیم که هم با سن آن‌ها و هم با فرهنگ ما تناسب داشته باشد، کاری که در بسیاری از کشورهای پیشرفته در حال پیگیری است.

 

منبع: دنیای کودک پارسی

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.