نوجوانان هویت خود را از فراغت می‌گیرند

گفت‌وگو با دکتر علی‌اصغر سعیدی در باب جامعه‌شناسی اوقات فراغت در ایران

نوجوانان هویت خود را از فراغت می‌گیرند

تاریخ انتشار: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۰

نوجوانان هویت خود را از فراغت می‌گیرند

حال که فصل تابستان از راه رسیده است، باز هم طبق معمول هر سال، سیاستگذاران به فکر برنامهریزی برای اوقات فراغت بچهها افتادهاند، آن هم «فراغت دستوری» که به تعبیر دکتر علیاصغر سعیدی، بدون توجه به خواستهای نوجوانان و جوانان تنظیم میشوند. سعیدی که مدیر گروه برنامهریزی و رفاه اجتماعی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و استاد جامعهشناسی فراغت است، در این گفتوگو به مفهوم «فراغت»، جایگاه آن در خانواده، سیاستگذاریهای دولتی و همچنین آسیبشناسی اوقات فراغت در میان نوجوانان ایرانی میپردازد.

گفته میشود که مطالعات اوقات فراغت همزمان با دوران صنعتی شدن مورد توجه پژوهشگران قرار گرفت. کمی درباره ورود این مفهوم به ادبیات عامیانه و علمی توضیح دهید.

مفهوم اوقات فراغت در دوران باستان هم مطرح بود؛ مثلاً در تاریخ هرودوت می‌خوانیم که مردم 275 روز از سال را تعطیل بودند. اما در دوران صنعتی شدن، به اوقات فراغت به عنوان دوره‌ای غیرمولد نگریسته می‌شود، زیرا این مفهوم در مقابل «کار» تعریف شد. اکنون در ایران، ماهیت فراغت با توجه به 3 دوره تعریف می‌شود: فراغت در روز، فراغت در پایان هفته و فراغت در تعطیلاتی مانند عید نوروز و تابستان. با توجه به این دوره‌ها، الگوهای فراغتی متعددی در کشورهای مختلف بر 3 محور زمان، مکان و شیوه فراغت شکل گرفت.

 

با این اوصاف، میتوان مفهوم فراغت را بر اساس این 3 محور نسبی دانست، زیرا عوامل مختلفی در متن زندگی اجتماعی به فراغت معنی می‌‌بخشند. برای مثال، مشخص نیست که هنرمند خوشذوقی که از سر لذت اثری هنری را برای فروش خلق میکند، کاری فراغتی انجام میدهند یا نه.

بله، در دوره‌ جدید دائماً از جامعه فراغتی صحبت می‌شود، و فراغت است که به همه‌چیز رنگ و لعاب می‌بخشد. این روزها کمتر پیش می‌آید جوانی ایرانی کاری انجام دهد که دوست ندارد، زیرا فرد کاری را انتخاب می‌کند که از آن لذت ببرد. در واقع، می‌توان گفت فراغت هویت فرد را شکل می‌دهد. گروه‌های مختلف اجتماعی اوقات فراغت متفاوتی را تجربه می‌کنند. متغیرهایی چون سن، قومیت، جنسیت، طبقه، و نژاد بر این مقوله اثر می‌گذارند. کودکان و نوجوانان زمان زیادی برای فراغت دارند، اما معمولاً پول کافی در جیب ندارند و این موضوع تا حدی آن‌ها را محدود می‌کند. گردش اطلاعات در میان کودکان و نوجوانان امروزی بسیار بالاست و همین عامل باعث می‌شود که دوران انتقال از کودکی به بزرگسالی با ناکامی‌های بیشتری درمقایسه با بچه‌های قدیم همراه شود. هم‌اکنون نمی‌توان گروه‌های سنی را به کودک و نوجوان و جوان تقسیم کرد، زیرا به سبب گردش سریع اطلاعات، گرو‌ه‌های سنی تا حد زیادی مختلط شده‌اند.

 

همانطور که گفتید، به دلیل عمومیت استفاده از اینترنت در میان کودکان و نوجوان، ذخیره اطلاعات این قشر در مقایسه با بچههای دهه 60 و 70 بسیار بالاست، اما بسیاری از بچههای این دوره و زمانه آزادی عمل چندانی برای گذران اوقات فراغت خود ندارند. بعدازظهرها، پس از اتمام مدرسه، به اصرار والدین به کلاس زبان یا موسیقی یا... میروند و در تابستان هم بیشتر روزهای هفتهشان در کلاسهای مختلف میگذرد.

بله، این موضوع اخیراً دردسرساز شده است. تعدد افراطی کلاس‌های فراغتی برای کودکان و نوجوانان را می‌توان نوعی مصرف تظاهری دانست که دیگر جنبه فراغتی ندارد؛ گویی خانواده می‌خواهد با استفاده از آن تشخص بگیرد. برخی والدین، بدون در نظر گرفتن علایق و سلایق فرزندشان، برای اوقات فراغت وی برنامه‌ریزی می‌کنند، در حالی که ضرورت دارد خواست‌ها و حرف‌های بچه‌ها هم در این میان شنیده شود. بچه‌ها گنجینه اطلاعات هستند و دائماً با سؤالات مختلف مواجه می‌شوند، سؤالاتی که والدین باید پاسخ دهند. ارتباطات جهانی با واسطه فضای مجازی ذهن جوانان را درگیر مسائلی کرده که لازم است حل شوند. در واقع، فراغت نوجوانان در عین لذت‌بخش بودن باید با نظارت مستمر والدین همراه بوده تا بی‌ضرر باشد.

 

عملکرد نهادهای دولتی و سیاستگذار در حوزه آسیبشناسی اوقات فراغت چگونه بوده است؟

رسانه ملی در این زمینه بسیار ضعیف عمل کرده است. جای خالی آسیب‌شناسی اوقات فراغت نوجوانان و جوانان، آن هم به واسطه کمک گرفتن از حوزه عمومی جامعه، به‌شدت احساس می‌شود.سیاست‌گذران کلان باید به حیطه آسیب‌شناسی اوقات فراغت هم وارد شوند. نوجوان دوست دارد تجربه‌های مختلفی داشته باشد و در وقت‌های آزادش بر اساس ذائقه عمل کند. در این میان اما کنترل نحوه گذران فراغتش نباید مستقیم باشد. نوجوانان و جوانان به دنبال کسب لذت هستند، اما ممکن است در این مسیر به بیراهه کشیده شوند. برای آگاهی‌بخشی به آن‌ها باید از حوزه عمومی مدد گرفت، یعنی سازمان‌های مردم‌نهاد، مدارس و رسانه‌ها.

به‌شخصه، اگر رئیس یک دبیرستان پسرانه باشم، برای تشریح رفتارهای پرخطر برای دانش‌آموزان، افرادی را به نشست با بچه‌ها دعوت می‌کنم که خود تجربه کجروی داشته‌اند و به دلیل رفتارهای پرخطر آسیب‌های زیادی را متحمل شده‌اند. برای مثال، بچه‌های این دوره و زمانه به بدنسازی علاقه زیادی دارند، اما از آسیب‌های مصرف مواد مکمل و داروهای غیرمجاز بدنسازی بی‌اطلاع‌اند. بنابراین، لازم است از زبان شخصی که این مسیر پرخطر را طی کرده و متحمل ضررهای روانی و جسمی شده، این اطلاعات را بشنوند. در واقع، به تعبیر آنتونی گیدنز، جامعه‌شناس معاصر، «باید افق رفتار پرخطر را برای نوجوانان و جوانان ترسیم کرد.»

 

اواسط خرداد امسال شاهد تجمع نوجوانان دهه هشتادی از طریق اطلاعرسانی با تلگرام و اینستاگرام، برخورد با آنها و در نهایت تعطیلی پاساژ کوروش بودیم. تحلیل شما چیست؟

همان‌طور که گفته شد، نوجوانان امروزی، با توجه به حجم وسیع اطلاعات، انتظارات بالایی دارند، اما در مقابل با محدودیت‌هایی هم مواجه‌اند. نیروی انتظامی هم وظیفه دارد برای حفظ نظم عمومی جامعه، بعضی از این کنش‌ها را کنترل کند. در بسیاری از کشورها، زمان و مکان‌ مشخصی برای برگزاری جشنواره‌های موسیقی یا کارناوال‌های فرهنگی که جنبه‌های فراغتی بسیاری برای نوجوانان و جوانان دارند، تعیین می‌شود. بهتر است ما هم اجازه دهیم نوجوانان و جوانان ایرانی فضا و مکان مشخصی برای فراغت داشته باشند. برای مثال، جشنواره آب‌بازی در پارک برای یک بار اشکالی ندارد، اما بزرگ کردن این موضوع و منع آن به دلایل غیرمنطقی، پاک کردن صورت مسأله است، زیرا این نیاز بر اساس فراغت مقایسه‌ای برای نوجوان ایرانی پیش می‌آید و باید پاسخ داده‌ شود.

 

آیا ممکن است روند کنونی برای جوانان آسیبزا باشد؟

حتماً همین‌طور است. بزرگ کردن این موضوع و سرکوب آن بسیار آسیب‌زاست. البته که نظم اجتماعی نباید بر هم بخورد، اما در مقابل هم لازم است حق فراغت نوجوانان در چارچوب قانون فراهم شود. باید توجه داشته باشیم اگر این قبیل فعالیت‌ها حذف شود، کنش‌های افراطی هم در مقابل شدت می‌گیرد.

 

 

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.