شاید هم این اضطراب لازم است

دانش‌آموزان و اضطراب امتحان

شاید هم این اضطراب لازم است

تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۰

شاید هم این اضطراب لازم است

می‌گویند اضطراب امتحان به روان دانش‌آموزان و حتی دانشجویان آسیب می‌زند. عده‌ای حتی خواستار حذف هر گونه آزمون درسی هستند، از امتحانات پایان سال مدارس گرفته تا کنکور و امتحانات دانشگاه. اینکه واقعاً اضطراب امتحان چگونه و چقدر به انسان‌ها آسیب می‌زند، خود جای بحث دارد، اما می‌توان به این موضوع از زاویه‌ای دیگر نگریست: بهتر نیست انسان‌ها در برابر اضطراب‌های مختلف زندگی مقاوم‌تر و توانمندتر شوند؟ به هر حال، تردیدی نیست که نمی‌توان ــ و شاید هم نباید ــ اضطراب را از زندگی حذف کرد.
اصلاً فرض کنیم از همین فردا تمامی امتحانات و ارزشیابی‌های مختلف در همه‌جای دنیا حذف شود و اصولاً انسان‌ها در معرض هیچ‌گونه اضطرابی از این دست قرار نگیرند. آیا دیگر مضطرب نخواهیم شد؟ آیا اضطراب‌های بزرگ‌تر از امتحان دست از سر انسان برمی‌دارند، اضطراب مرگ، تنهایی و...؟
باز هم می‌توان به گونه‌ای دیگر به ماجرا نگریست: آیا اضطراب امتحان، واقعی است یا صرفاً نشانه یا استعاره‌ای است از اضطرابی بزرگ‌تر و عمیق‌تر مثل ناتوانی و شکست؟
هر یک از این نگاه‌ها را که برگزینیم، احتمالاً به این نتیجه می‌رسیم که امتحانات مدرسه و دانشگاه خیلی هم اتفاقات ناگواری نیستند.
امتحان‌ها ــ مانند بیشتر تجربیات بچه‌ها در مدرسه ــ صرفاً تمرین‌هایی هستند برای تجربیات واقعی‌تر در آینده. همان‌طور که قهر و آشتی‌های کودکان در مدرسه برقراری ارتباط انسانی را به آن‌ها آموزش می‌دهد، امتحان نیز قرار گرفتن در موقعیت‌های اضطراب‌آور را برای دانش‌آموز شبیه‌سازی می‌کند. بنابراین، می‌توان گفت امتحانات موقعیت‌های خوبی هستند برای پرورش توان کودکان برای مهار اضطراب‌های شدیدتر در آینده. اما این معادله این‌قدر هم ساده نیست، چرا که نظام آموزشی و خانواده‌ها، دست در دست یکدیگر، همه توان و بلکه وجود دانش‌آموز را در عدد و رقم خلاصه می‌کنند. بدین ترتیب، یک مانور به جنگی واقعی تبدیل می‌شود، با کلی تلفات!

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.