بیش تحریکی در نوزادان و کودکان

چرا گاهی فرزندمان بدخلق و عصبی می‌شود؟

بیش تحریکی در نوزادان و کودکان

مترجم: شکیبا بردبار
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۱:۲۸

بیش تحریکی در نوزادان و کودکان

بسیاری از والدین نگران‌اند که آیا فرصت کافی برای تجربه و کندوکاو در محیط را برای فرزندان خود فراهم کرده‌اند؟ بچه‌ها نیاز زیادی به دست‌کاری محیط اطراف خود دارند. آن‌ها از این طریق به یک تعادل در رابطه با محیط اطراف خود دست می‌یابند.

 

بیش‌تحریکی چیست؟

بیش‌تحریکی زمانی اتفاق می‌افتد که یک کودک بیش‌ازحد در معرض سروصدا، ابراز احساسات اطرافیان، تجربه‌های محیطی و غیره قرار بگیرد. به‌عنوان‌مثال ممکن است یک نوزاد تازه متولدشده پس از نوازش‌ها و دست‌به‌دست شدن زیاد توسط اطرافیان، از خود بی‌قراری نشان دهد. یک کودک پیش‌دبستانی نیز ممکن است بعد از یک موضوع هیجان‌انگیز مثل جشن تولد از خود اوقات‌تلخی نشان دهد و یا یک کودک دبستانی پس از کلاس شنا بدخلق و کلافه شود.

کودکی که بیش‌ازحد تحریک و بدخلق شده ممکن است دچار ضعف و خستگی شود و برای مدتی نیاز به آرامش و استراحت در یک محیط آرام و آشنا داشته باشد.

 

علائم بیش‌تحریکی چیست؟

ممکن است نوزادانی که بیش‌ازحد تحریک شده‌اند، بدخلق یا خسته باشند و بسیار گریه کنند. چهره ناشاد و کلافه‌ای داشته باشند و سروصورت خود را از والدین برگردانند. حرکات سفت و تشنج‌آمیز داشته باشند. مشت‌های خود را گره کرده و پاها را به‌صورت ضربه به اطراف پرتاب کنند. گاهی ممکن است کمی لرزش نیز در بازوهایشان مشاهده شود.

کودکان و نوجوانانی که بیش‌ازحد تحریک شده‌اند نیز بدخلق و عصبی هستند و ممکن است نتوانند خود را مدیریت کنند و به شما به‌عنوان والدین بگویند که دیگر حاضر نیستند یک فعالیتی را که قبلاً انجام می‌دادند، ادامه دهند. بسیار مهم است که با دقت به آن‌ها گوش کنید تا بفهمید چه چیزی در آن فعالیت یا موقعیت خاص است که او دیگر آن را دوست ندارد.

 بیش‌تحریکی ممکن است حتی مشکلات رفتاری نیز برای کودکان به وجود آورد، به‌طوری‌که آن‌ها در این شرایط دیگر علاقه به انجام کارهایی که قبلاً خوشحالشان می‌کرد، ندارند.

 

بین استراحت و آموزش تعادل برقرار کنید.

از زمان تولد تا شروع مهدکودک، مغز کودکان رشد بسیار سریعی دارد به‌طوری‌که به فرصت‌های یادگیری زیادی نیاز دارند. آن‌ها دائماً در حال یادگیری و شرکت در همه تجربه‌های شگفت‌انگیز محیط اطراف خود هستند؛ اما به این معنا نیست که شما باید تمام روز در مقابل نوزاد خود اسباب‌بازی قرار دهید و با او بازی کنید یا باعجله کودک خود را از مدرسه به کلاس‌های فوق برنامه ببرید. نوزادان و کودکان خردسال همچنین نیاز به زمان آرام در یک محیط قابل پیش‌بینی و آشنا دارند.

فرزند شما خودش از یک محیط آرام و سرگرم‌کننده شروع به کاوش و جستجو در محیط خواهد کرد و به‌سرعت بهره‌مند خواهد شد. این بار اجازه دهید تا کودک خودش یاد بگیرد چگونه خود را مشغول کند. چگونه وقتی نیاز به زمانی برای آرامش دارد چیزهایی پیدا کند و کارهایی انجام دهد که به او احساس بهتری بدهند.

بیش‌تحریکی را در فرزند خود مدیریت کنید.

به‌تدریج با دقت در رفتار فرزندان متوجه خواهید شد که چه وقت‌هایی دچار بیش‌تحریکی شده و یاد خواهید گرفت که به او کمک کنید.

 

نوزادان

هنگامی‌که متوجه می‌شوید نوزاد مضطرب و بی‌قرار است، او را درجایی آرام برای مثال در تختخواب قرار دهید و اگر خارج از منزل هستید در کالسکه و با یک پتوی سبک رویش را بپوشانید.

پتوپیچ یا قنداق کردن نوزادان برای مدت‌زمان کوتاه ازآنجاکه احساسات بدنی و جسمی آن‌ها را کاهش می‌دهد، می‌تواند مفید باشد. بعضی نوزادان هم وقتی والدین آن‌ها را در آغوش می‌گیرند و راه می‌برند، آرام می‌شوند. والدین می‌توانند نوزاد را در وسیله‌ای برای حمل نوزاد به نام «آغوش» قرار دهند و هم‌زمان به کارهای روزانه خود برسند.

 

 چند پیشنهاد برای مدیریت کودکان نوپا و پیش‌دبستانی با علائم بیش‌تحریکی:

سروصدا و فعالیت را اطراف کودک کاهش دهید. به‌عنوان‌مثال تلویزیون یا رادیو را خاموش کنید؛ او را به اتاق خودش راهنمایی کنید یا اگر مایل است در کنار شما باشد، مدت‌زمانی را با او صرف کنید.

به فرزند خود کمک کنید احساسات منفی‌اش را که به شکل رفتار نشان می‌دهد، در قالب کلمات بیان کند و درباره آن‌ها حرف بزند. مثلاً می‌توانید به او بگویید: «من متوجه شدم که ناراحتی» یا «احساس می‌کنم نگران و آزرده‌ای».

در کمال آرامش در کنار فرزند خود بنشینید و یک فعالیت آرام‌بخش انتخاب نمایید. مثلاً می‌توانید کنار او دراز بکشید، به یک موسیقی ملایم گوش کنید، برایش یک شعر بخوانید یا آرام پشت او را نوازش کنید. وقتی کمی آرام‌تر شد، به او فرصت دهید تا کمی در آرامش با خودش بازی کند.

اگر چنین مشکلاتی را در رفتار فرزند خود مشاهده کردید، تغییر موقعیت و فضایی که کودک در آن قرار دارد، تقریباً همیشه کمک می‌کند تا با استرس و فشار عصبی کنار بیاید.

 

کودکان سن مدرسه

اکثر کودکان در سن مدرسه می‌توانند خودشان را آرام کنند. در اینجا چند پیشنهاد ارائه می‌شود که مفید هستند:

با به کار بردن بعضی کلمات به او کمک کنید احساسش را درباره مشکلاتش بیان کند. مثلاً به او بگویید: «به نظرم از چیزی ناراحتی و احساس خوبی نداری»؛ و به او پیشنهاد بدهید به یک اتاق آرام برود و کاری را که دوست دارد، انجام بدهد. مثلاً به یک موسیقی گوش دهد یا کتاب بخواند. با فرزند خود درباره اینکه کدام فعالیت‌ها برایش جذاب و باارزش هستند، صحبت کنید. ممکن است نیاز داشته باشد به کارها و فعالیت‌هایی که با روحیه و توانایی‌هایش هماهنگ هستند فکر کند. ممکن است نیاز به وقت کافی برای انجام دان تکالیف مدرسه‌اش داشته باشد. یا نیاز داشته باشد که زمان بیشتری را با دوستانش به فعالیت‌های اجتماعی بپردازد.

 

مقدار تحریک مناسب و متعادل چقدر است؟

واقعیت این است که یک پاسخ قطعی برای این سؤال وجود ندارد؛ زیرا کودکان باهم متفاوت‌اند و آستانه تحمل هیجان در آن‌ها نیز با یکدیگر تفاوت دارد. برخی کودکان بهتر از دیگران با فشارهای محیط مقابله می‌کنند.

اجازه دهید فرزندتان، خودش شما را درباره آستانه تحملش راهنمایی کند و به یاد داشته باشید میانه‌روی و اعتدال در رشد فرزند بسیار مهم است.

برای نوزادان و نوباوگان مفید است که زمان‌هایی را به‌جز زمان خواب به او اختصاص دهید تا آرام و تنها با خودش بازی و استراحت کند.

کودک دبستانی نیز به‌احتمال‌زیاد از یک یا دو فعالیت فوق‌برنامه که به آن‌ها علاقه‌مند است، استفاده خواهد کرد. ورزش، موسیقی یا شرکت در فعالیت‌های دیگر یک روش بسیار جذاب برای رشد مهارت‌های او خواهد بود و به یافتن دوستان جدید و دنبال کردن عقایدش کمک خواهند کرد. ولی اگر این فعالیت‌ها زمان زیادی را از او بگیرد به‌طوری‌که وقت آرامش و استراحت نداشته باشد، به این معنی است که او بیش‌ازحد تحت تأثیر تحریک محیطی است و زمانی برای خود و آسوده بودن ندارد.

فراهم کردن موقعیتی برای فرزندان که به جستجو و کاوش در محیط اطراف بپردازند و درعین‌حال زمانی را صرف فعالیت‌های آرام‌بخش کنند از ویژگی‌های والدین خوب است. با رشد این توانایی در خود به‌عنوان یک قابلیت مهم، فرزند خود را در سفر به سمت تبدیل‌شدن به یک فرد بالغ و مستقل یاری کنید.

 

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.