نقش بزرگسالان در خلاقیت کودکان

چطور کودکانی خلاق داشته باشیم؟

نقش بزرگسالان در خلاقیت کودکان

دکتر علیرضا پیرخائفی، روانشناس و روان‌درمانگر
تاریخ انتشار: ۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۲:۷

 نقش بزرگسالان در خلاقیت کودکان


بنیادی ترین دوران رشد خلاقیت در کودکی صورت می گیرد. در کودکان دو ویژگی مهم وجود دارد که آنان را برای تبدیل شدن به انسان های آفریننده و موثر در آینده آماده می کند.

کودکان آمادگی شگرفی در انعطاف پذیری ذهنی و حتی شخصیتی دارند. آنان این استعداد و آمادگی را دارند که بتوانند خود را با شرایط و موقعیت ها بخوبی هماهنگ کنند؛ تطابق پذیری یکی از مهمترین ویژگی هایی مناسب رشدی در کودکان است. این ویژگی پای در رشد و تحول مغز کودکان دارد.
در واقع از منظر عصب شناختی مغز کودکان مسیر تطابق پذیری را طی می کند. این عامل باعث می شود تا کودکان از نرمش پذیری بالایی برای کنار آمدن مناسب با موقعیت ها و شرایط برخوردار شوند؛ این ویژگی نعمت بزرگی است که متاسفانه کمتر در بین بزرگسالان دیده می شود و از آن فاصله می گیرند.

 هم‌چنین کودکان قابلیت شگرف دیگری به اسم یادگیری و به‌ویژه یادگیری‌های جدید نیز دارند. جالب است که بدانیم رشد یادگیری در دوران کودکی از دیگر مقاطع سنی بالاتر است و کودکان به شکل شگفت آوری تمامی حواس پنجگانه خود را در خدمت یادگیری قرار می دهند.

این دو ویژگی باعث می شود که تقریبا همه کودکان آمادگی لازم را برای یادگیری خلاقیت داشته باشند.

در حقیقت رشد خلاقیت در کودکان بسیار وابسته به آموزش و نیز پرورش است و در این میان بزرگسالان نقش آفرینانی مهم هستند. مربیان بزرگ خلاقیت معمولا افرادی آگاه، حامی، علاقمند و پرسش گر هستند. خلاقیت کودک به خودی خود تحول پیدا نمی کند و اگر تحت تربیت قرار نگیرد به قابلیتی منفی و حتی آسیب زا تبدیل می شود.

خلاقیت به معنای واقعی چیزی جزء توانایی فکر کردن و متفاوت و اثربخش فکر کردن نیست. بسیاری از تصمیماتی که ما بزرگسالان برای انجام می گیریم محصول باورهای خوبی است که داریم. به همین نحو تصمیم گیری های متفاوت و مناسب ما نیز وابسته به این است که خوب فکر کرده باشیم و احساس مثبتی به آن داشته باشیم.

همانطور که گفته شد انعطاف پذیری و ظرفیت یادگیری در کودکان آنان را برای متفکر شدن آماده می کند، البته به شرط آنکه نحوی فکر کردن و خلاق فکر کردن را به آن ها یاد دهیم. دقت کنیم آنان باید این مهارت را بیاموزند.

حقیقت تمرین‌های پرورش خلاقیت در دوران کودکی تمرین‌های مناسب و بجا برای فکر کردن است. کودکان باید بیاموزند که درباره چیزها و هر آنچه پیرامون آنها اتفاق می‌افتد فکر کنند و والدین نباید این فرصت مغتنم را از آن ها فقط به این دلیل که خیلی کوچک هستند بگیرند.

کودکان باید فرصت فکر کردن داشته باشند. هر قدر کودکان بزرگتر می شوند این فرصت باید بیشتر در اختیار آنان قرار گرفته و از فکرها و تصمیمات خوب و مناسب شان حمایت شود. آنان باید فرصت داشته باشند تا تجربه کرده و درباره تجربیاتشان بپرسند و به پاسخ های سازنده برسند. بزرگسالان بازی گر چنین نقشی هستند.

از یاد نبریم مهمترین مرحله رشد خلاقیت روان سازی جریان تولید فکر، متفاوت فکر کردن، بهتر فکر کردن، موثر فکرکردن و بطور کلی رسیدن به فکر خلاق است که در دوران کودکی راحتر و شکل یافته تر جریان پیدا می کند.

 

 

 

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.