بارداری و اضطراب مادر

چگونه استرس‌های دوران بارداری بر جنین اثر می‌گذارد؟

بارداری و اضطراب مادر

تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۹

بارداری و اضطراب مادر

محیط پیش از تولد نوزادن با یکدیگر متفاوت است و فشارهایی که بر یک نوزاد وازد می شود،احتمالا با فشارهایی که نوزاد دیگری در معرض آن قرار می گیرد فرق می کند. تحقیقات اخیر نشان می دهد که وضعیت بدنی و عاطفی مادر و محیطی که مادر در نتیجه وضعیت بدنی و عاطفیش پیش از تولد برای فرزندش مهیا می کند در دوره رشد جنینی و متعاقب  آن در سلامت و سازگاری کودک تاثیر مهم دارد .

 

با وجود اینکه بین دستگاه عصبی جنین و مادر هیچگونه ارتباط مستقیمی وجود ندارد ،ممکن است حالات عاطفی مادر در واکنشها و رشد جنین تاثیر بگذارد.

این موضوع حقیقت دارد ،زیرا حالات عاطفی مادر مثل نفرت، ترس و اضطراب ،در دستگاه عصبی خودکار مادر تاثیر میگذارد و باعث آزاد شدن بعضی از مواد شیمیایی ( مثل استیل کولین و اپی نفرین ) و وارد شدن آن به جریان خون می شود.علاوه بر این ،تحت چنین شرایطی غده های داخلی بخصوص غده فوق کلیه انواع و مقادیر مختلفی هورمون ترشح میکنند. در سوخت وساز سلولی نیز تغییراتی ایجاد می شود.همچنان که ترکیبات خون تغییر می یابد مواد شیمیایی جدیدی از طریق جفت منتقل می شود که باعث ایجاد تغییراتی در دستگاه گردش خون نوازد می شود.

در یکی از مطالعات معلوم شد که حرکات بدنی جنینها هنگامی که مادرانشان تحت فشار عصبی بودند صدها بار بیشتر شد(زونتاگ،1944).اگر ناراحتی مادر برای چندین هفته ادامه می یافت  حرکات جنین در تمام طول بارداری به حد بسیار زیادی می رسید.وقتی که این ناراحتیها کوتاه مدت بودند حالت تحریک پذیری زیاد جنین معمولا چندین ساعت به طوا می انجامید .فشار عاطفی مادر باردار در طولانی مدت ،خواه ناشی از مشکلات زناشویی باشد یا عقاید منفی در مورد بچه دار شدن  و یا حوادث ناگوار زندگی ،نتایج مداومی برای کودک به دنبال خواهد داشت.نوزادن مادران غمگین  و ناشاد احتمال دارد پیش از موعد به دنیا آیند و یا کم وزن، بیش از حد فعال ،تحریک پذیر ،یا نا آرام باشند، و مشکلاتی از قبیل بد غذایی ،نیالز شدذید به در آغوش گرفته شدن داشته باشند.

 

بر گرفته از کتاب رشد و شخصیت کودک، ترجمه مهشید یاسایی

 

                                                                                                                       

 

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.