زیست فناوری(بیوتکنولوژی) دانش‌آموزی و کاربردهای آن

استعدادهای دانش‌آموزان را بشناسیم و در مسیر پیشرفت کشور هدایت کنیم

زیست فناوری(بیوتکنولوژی) دانش‌آموزی و کاربردهای آن

دکتر امیر جلیلوند نژاد، مشاور تحلیل و طراحی سیستم ستاد توسعه زیست فناوری
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۶:۶

زیست فناوری(بیوتکنولوژی) دانش‌آموزی و کاربردهای آن

 

ستاد توسعه زیست فناوری جایی است که قرار است در آن بستر فرهنگی مناسب برای ارتقاء سطح آگاهی جامعه و گروه‌های مرتبط با زیست فناوری که این روزها در بخش‌های مختلف فعال است، شکل گیرد. در رابطه با فعالیت‌های این مجموعه با محوریت حوزه دانش‌آموزی پای صحبت‌های «امیر جلیلوند نژاد» مشاور تحلیل و طراحی سیستم ستاد توسعه زیست فناوری نشستیم تا بیشتر ما را درباره فعالیت‌های این ستاد آشنا کند.
جلیلوند نژاد درباره ماهیت کلی ستاد توسعه زیست فناوری می‌گوید:‌ این ستاد در تلاش است تا با ایجاد بسترهای فرهنگی و همچنین ارتقاء سطح آگاهی جامعه و گروه‌های مرتبط با زیست فناوری گام موثری در جهت تقویت زمینه‌های علمی-‏‌فرهنگی بردارد. او با اشاره به ارتباطات زیست فناوری تصریح می‌کند:‌ ارتباط زیست فناوری شامل فرایندهای سازمان یافته برای تبادل اطلاعات بین پژوهشگران‏، مراکز آموزشی - پژوهشی، بنگاه‌های خصوصی و دولتی فعال در زمینه زیست فناوری هستند.
مشاور تحلیل و طراحی سیستم ستاد توسعه زیست فناوری در ادامه به اهداف کاری این ستاد اشاره کرده و می‌گوید:‌ ایجاد شناخت نسبت به زیست فناوری و معرفی خدمات آن به جامعه‏، ایجاد پذیرش و جلب همکاری گروه‌های مختلف درگیر در توسعه فناوری‏، فعال کردن ظرفیت‌های تحقیقاتی،، علمی ‌و صنعتی، جهت‌دهی به فعالیت‌ها در راستای هماهنگی و چشاندن طعم پیشرفت و تقویت غرور ملی از جمله اهداف تعریف شده برای ستاد توسعه زیست فناوری است.
جلیلوند نژاد با بیان این‌که مخاطبان برنامه‌های ستاد توسعه زیست فناوری دانش‌آموزان، دانشجویان، متخصصان، مدیران و عموم مردم هستند، اضافه می‌کند:‌ با توجه به این‌که نیاز به ترویج و آموزش به عنوان یک نیاز دائمی‌و همیشگی مطرح است، برنامه‌های این ستاد با توجه به نوع مخاطب در دو بخش آموزش پیش از دانشگاه و تشویق نهادهای مروج زیست فناوری اجرا می‌شود.
به اعتقاد این کارشناس جوان، نیروی انسانی به عنوان یکی از سرمایه‌های ارزشمند هر کشور مطرح است، سرمایه‌ای که این روزها در معرض آسیب‌های بسیاری قرار دارد. او به آسیبی که امروز متوجه نیروی انسانی جوان و تحصیل‌کرده کشور قرار دارد اشاره کرده و می‌گوید:‌ آسیبی که امروز متوجه نیروی انسانی فعال در کشور ماست گرایش این افراد به سمت و سویی بیگانه با استعدادها و توانمندی‌های آنهاست. به گفته او وقتی یک فرد آکادمیک در حوزه‌ای نامرتبط با حوزه‌ای که در آن درس خوانده مشغول به کار می‌شود نمی‌توان انتظار داشت که شاهد وقوع اتفاقات خوبی در حوزه اشتغال کشور باشیم. آموزش‌های حوزه توسعه زیست فناوری به افراد کمک می‌کند تا بر اساس استعدادها و علایق، آینده درسی و کاری خود را طراحی کنند. لذا ستاد توسعه زیست فناوری دانش‌آموزی امروز با درک این مهم وارد میدان شده تا با تربیت دانش‌آموزان و راهنمایی آنها در سن قبل از ورود به دانشگاه، راه درست تحصیلی را به آنها نشان داده و اجازه ندهند تا افراد در مسیری خارج از استعدادهایشان حرکت کنند.
جلیلوند نژاد ادامه می‌دهد:‌ همانطور که اهداف ستاد توسعه زیست فناوری نشان می‌دهد، فعالیت‌های این مجموعه هم به ارتقاء دانش فنی متخصصان کمک کرده و‏ هم از ایده‌های نو حمایت می‌کند؛ این در حالی است که با هدایت نیروی انسانی نیز می‌کوشد زمینه‌ای را فراهم کند که در آن نیروی انسانی در مسیر تولید فناوری گام‌های مثبتی بردارد.
مشاور تحلیل و طراحی سیستم ستاد توسعه زیست فناوری با بیان این‌که پیش بردن برنامه‌‌های ستاد توسعه زیست فناوری در حوزه دانش‌آموزی باید متکی بر بهره‌گیری از فضاهای آموزشی و پرورشی باشد، تصریح می‌کند:‌ مدارس و پژوهش‌سراها فضای خوبی برای اجرای برنامه‌های ما دارند.
او ادامه می‌دهد: ‌خارج از فضای آموزشی و رسمی ‌نیز باید کوشید با بهره‌گیری از ابزارهای آموزشی چون تلویزیون، اینترنت و فضای مجازی و همچنین بازی‌های کامپیوتری، پارک‌های محلی و بسته‌های آموزشی، زمینه تحقق اهداف زیست فناوری دانش‌آموزی را فراهم کنیم.
جلیلوند نژاد با اشاره به فرایند تدریجی برخی حوزه‌ها در اجرای برنامه‌های این حوزه اظهار می‌دارد: در بخش‌هایی که فعالیت‌های تحرکی صورت نمی‌گیرد مانند بازی‌های کامپیوتری، ما دانش‌‌آموزان را وادار به تفکر می‌کنیم تا نسبت به طراحی ایده زیست فناورانه در این بخش گام برداریم.
مشاور تحلیل و طراحی سیستم ستاد توسعه زیست فناوری حالا از جریان‌سازی‌هایی در حوزه زیست فناوری خبر می‌دهد که معتقد است این جریان‌سازی که به نوعی همراه با تبلیغات گسترده در این بخش است نیازمند زمان مناسب برای به نتیجه رسیدن است، جریان‌سازی‌هایی که وقتی به نتیجه برسند دیگر مسیر را برای جامعه هدف تعریف و بستری را فراهم می‌کند که مردم خود مشتاق حضور در این برنامه‌ها خواهند بود.
فعالیت‌های زیست فناورانه یک سالی می‌شود که در کشور جان گرفته است، فعالیت‌هایی که این روزها نتیجه‌اش در قالب تفاهم‌نامه نهایی شده با آموزش و پرورش تحت عنوان «‌طرح مراکز پیشگام زیست فناوری» ‌نهایی شده است. به گفته جلیلوند نژاد در این تفاهم‌نامه قرار است مدارس علاقمند به حوزه زیست فناوری تشویق به ورود در فعالیت‌های پژوهشی شوند و نسبت به ارائه خدمات آموزشی به دانش آموزان آنها اقداماتی انجام شود.
این مسئول ستاد توسعه زیست فناوری ادامه می‌دهد: ‌حوزه آموزش و پرورش‏، فضای مجازی، بازی‌های رایانه ای، اسباب بازی و ابزار کمک آموزشی و صداوسیما پنج حوزه‌ای هستند که ما نسبت به برنامه‌ریزی برای ورود به آنها اقدام کرده‌ایم.
جلیلوندنژاد درباره چگونگی راه‌های ارتباط خانواده‌ها با این مجموعه برای بهره‌گیری از برنامه‌های آموزشی زیست فناوری می‌گوید: ‌ستاد توسعه زیست فناوری خودش را موظف می‌داند تا با شناسایی جامعه هدف، خود را به آنها برساند، این کار از طریق برقراری ارتباط با مدراس‏ و پژوهش‌سراها صورت می‌گیرد.
البته او در خصوص نحوه ارتباط‌گیری با تولیدکنندگان اسباب بازی‌ها نیز می‌گوید: ‌هر تولید کننده با توجه به محصول نو و ایده جدیدی که در حوزه بازی دارد ما را در بخش بهره‌گیری از ابزار به سمت‌وسوی خود می‌کشد؛ اگر چه می‌کوشیم در ارتباط با کانون‌های پرورش فکری نیز گام قوی‌تری در حوزه تولید ابزار کمک آموزشی برداریم.
حالا یک سالی از فعالیت ستاد توسعه زیست فناوری دانش‌آموزی می‌گذرد مجموعه‌ای که فعالیت‌هایش را ابتدا به صورت پایلوت در استان‌های تهران و مازندران پیگیری کرد و خوشبختانه نتایج خوبی هم در این رابطه حاصل شد. نتایج مثبت این طرح زمانی مشخص شد که در سومین جشنواره زیست فناوری بالغ بر 6 هزار اثر به دبیرخانه جشنواره رسید، آثاری که نه از دو استان پایلوت که از 21 استان کشور ارسال شده بود.
او تجهیزات‏ پژوهشی، نیروی انسانی علاقمند و همکاری جامعه مدیران را از جمله زیرساخت‌های مورد نیاز برای اجرای برنامه‌های ستاد توسعه زیست فناوری دانش‌آموزی در استان‌های فوق برشمرده و می‌گوید: ‌در این استان‌ها خواهیم کوشید ضمن شناسایی استعدادهای دانش‌آموزی و علاقمندان به فعالیت در این بخش بستر فعالیت مناسب برای فارغ التحصیلان بیکار را نیز فراهم کنیم. ستاد توسعه زیست فناوری تمرکزش را بر دانش‌آموزان راهنمایی و دبیرستان معطوف کرده این در حالی است که برنامه‌های این مجموعه برای دانش‌آموزان دوره ابتدایی در حوزه تولید محتوا خلاصه شده است. او با تاکید بر ضرورت تقویت روحیه پژوهش‌محور کودکان از پدران و مادران به عنوان مهمترین محورهای موثر در این امر یاد کرده و می‌گوید: پدر و مادر باید با تقویت روابط خود با مدارس و اطلاع از برنامه‌های آموزشی و پژوهشی، زمینه مشارکت کودکان خود در این فعالیت‌ها فراهم کنند و آگاه باشند که با اجرای برخی روش‌های غلط کاری نکنند که روحیه پژوهشی کودکان تحت تاثیر قرار گیرد.

 

 

 

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.