هر وقت هوای شهرمان سالم شد، خلاقیت پیدا می‌شود

دنیای کودک پارسی:

هر وقت هوای شهرمان سالم شد، خلاقیت پیدا می‌شود

هدی حدادی، نویسنده رمان «دلقک»
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۳

هر وقت هوای شهرمان سالم شد، خلاقیت پیدا می‌شود

عاشقانه دنیای کودکان را دوست دارد و برایش جذاب است. با کودکان و نوجوانان بودن، از آنها شنیدن و برای آنها گفتن نشاط وصف ناپذیری برایش به ارمغان می‌آورد. می‌گوید: «نسل به نسل که کودکان عوض می‌شوند، جذابیت‌شان نیز برایم بیشتر می‌شود و پابه‌پای آنها دنیای شیرین‌شان را تجربه می‌کنم و به وجد می‌آیم. دنیای‌شان پر از زیبایی و خلاقیت و تازگی است، همان چیزی که در دنیای بزرگترها پیدا نمی‌شود و من برای نسل‌های کودک و نوجوان می‌نویسم، شعر می‌گویم و دنیای‌شان را به تصویر می‌کشم.» گفت‌وگوی ما با «هدی حدادی»، نویسنده رمان «دلقک» را در ادامه می‌خوانید:

 

آن‌طور که دوست دارید خودتان را معرفی کنید.

«هدی حدادی» هستم نویسنده، تصویرگر و شاعر. علاقه اصلی‌ام حوزه کودک و نوجوان است اما در حوزه بزرگسال هم آثاری دارم. در ابتدا آثار تصویر‌گری من با اکریلیک، رنگ، خط، چاپ و تکنیک‌های مختلف بود اما بعد از مدتی علاقه‌ام به کلاژ بیشتر شد و لذت بیشتری از آن بردم. کلاژ پر از اتفاق‌های تازه است و گاهی نمی‌شود آن را به طور کامل کنترل کرد. شیطنت دارد و بازیگوش است. گاهی کارهایم را دوست دارم گاهی نه. راستش بیشترشان را دوست ندارم چون بر اساس سفارش‌هایی بوده‌اند که خیلی به دلم نبوده است. سفارش‌ها بیشترشان قبول می‌شوند تا چرخ زندگی بچرخد یا اینکه آدم از دایره بازار تصویرگری خارج نشود؛ اما این میان بعضی کارها هم هستند که جذاب‌اند و آدم را سر ذوق می‌آورند و البته آنها کارهایی‌ هستند که آدم به خودش سفارش می‌دهد و کاملا به احوال درونی‌اش هم نزدیک‌ترند؛ آنها را بیشتر دوست دارم.

 

جوایزی که کسب کرده‌اید، مثل «راگازی بولونیا» چه تاثیری در کار شما داشته است؟

جایزه «راگازی بولونیا» را هر سال نمایشگاه کتاب بولونیا در ایتالیا با هدف تشویق ناشران جهان به تولید کتاب‌های با کیفیت بالا، به پدیدآورندگان کتاب‌های کودک اهدا می‌کند و این جایزه چند سال پیش به کتاب «دو دوست» تعلق گرفت. جوایز مهم هستند و نقش تشویقی بسیار بالایی دارند. به آدم امید و دلگرمی ‌می‌دهند اما خطرناک هم هستند. گاهی اوقات جوایز آدم را در یک نوع شیوه کار و یک سطح نگه می‌دارند. فرد باید هوشیار باشد و اگر جایزه‌ای گرفت فکر نکند جایزه‌دهندگان مهر تأیید بر آن مرحله و آن سطح از کار او زده‌اند و او باید تا همیشه همان‌طور کار کند که مورد پسند جایزه‌دهندگان باشد.

 

استقبال مخاطبان کودک و بزرگسال از آثار شما چگونه است؟

استقبال مخاطبان در حد متوسط است و من هم توقع چندانی از مخاطبانم ندارم. بازار کتاب به‌طور کلی چیزی نیست که بشود انتظار فوق‌العاده‌ای از آن داشت. در این میان کتاب «دلقک»، تنها رمانی است که نوشته‌ام و کتاب «دو دوست» که هم نویسنده و هم تصویرگرش بوده‌ام و «کوتی کوتی» که نوشته فرهاد حسن‌زاده است و طراحی شخصیت و تصویرگری‌اش را انجام داده‌ام از استقبال خوبی برخوردار بود‌ه‌اند.
خلاقیت و تنوع از ویژگی‌های برجسته آثارتان است؛ چیزی که به نظر می‌رسد کودک امروز ندارد. چه توصیه‌ای برای افزایش خلاقیت در آنها دارید؟
درباره خلاقیت کودکان من و شما نمی‌توانیم کاری بکنیم. بحث بسیار پیچیده و در امتداد نداشته‌ها و نکرده‌های بسیاری است که سال‌هاست از ما دریغ شده است و بعد به‌‌طور اتوماتیک و بی‌رحمانه‌ای خودمان هم از خود دریغ می‌کنیم. واقعا با یکی دو توصیه جذاب، این آسیب اجتماعی بزرگ حل نمی‌شود. به زبان ساده، اما کنایه برایتان بگویم که هر وقت هوای شهرمان سالم شد، غذا، قوانین و اقتصادمان سالم شد، تازه بعدش می‌توانیم بنشینیم و بگوییم که خلاقیت را از کجا پیدا کنیم.

 

از نظر خودتان بهترین کتابی که نوشتید کدام است و چه ارتباطی بین تصویرگری و نویسندگی وجود دارد؟

برای من بهترین کتاب‌هایم «دو دوست» و «دلقک» است. ارتباط بین نویسندگی و تصویرگری ارتباط بین درون و بیرون یک بدن است. نوشتار، اسکلت و دل و روده یک کتاب کودک و تصویر، پوست، مو، چشم و گوش یک کتاب است.

 

ایده‌های خلق شخصیت‌های آثارتان از کجا می‌آیند؟

ایده خلق شخصیت‌ها از مشاهده‌های روزمره و خوب نگاه کردن به دور و برم می‌آیند. گاهی مدت‌ها می‌نشینم و به رفتار آدم‌ها در کوچه، خیابان، اتوبوس، مترو و مهمانی دقت می‌کنم و ناگهان ایده‌ای خلق می‌شود.

 

خودتان را فرد موفقی می‌دانید؟

قطعا خودم را موفق نمی‌دانم. از آنچه هستم راضی نیستم و لذت نمی‌برم. حجم دست نیافته‌هایم چندین برابر دست‌یافته‌هایم است و این موضوع همیشه مضطربم می‌کند. دنیا خیلی بزرگتر از چیزی است که ما دوروبر خودمان می‌سازیم.

 

 

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.