کمک به سازگار شدن کودک با طلاق والدین

کمک به سازگار شدن کودک با طلاق والدین

  دکتر لورا بِرک، استاد برجسته روانشناسی رشد
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۷

کمک به سازگار شدن کودک با طلاق والدین

کودکان را از تعارض مصون نگهدارید !

 مشاهده تعارض شدید والدین برای کودکان بسیار مخرب است. اگر یکی از والدین بر ابراز خصومت اصرار ورزد، چنانچه والد دیگر عینا پاسخ ندهد کودکان بهتر با آن سر می‌کنند.

تا جایی که می‌توانید، شرایط زندگی کودکان را باثبات و قابل پیش‌بینی کنید!

 در صورتی که زندگی کودکان باثبات باشد، مثلا مدرسه، اتاق خواب، پرستار بچه، هم‌بازی‌ها و برنامه روزانه آنها تغییر نکند، در مدتی که طلاق روی می‌دهد بهتر می‌توانند خود را سازگار کنند

طلاق را برای کودکان توضیح دهید و به آنها بگویید چه انتظاری داشته باشند!

 اگر کودکان برای جدایی والدین آمادگی نداشته باشند، به احتمال بیشتری از متارکه می‌ترسند. به آنها باید گفته شود که مادر و پدر آنها دیگر با هم زندگی نخواهند کرد، کدام والد خانه را ترک خواهد کرد و چه موقعی می‌توانند آن والد را ببینند. در صورت امکان، مادر و پدر باید طلاق را با هم برای بچه توضیح دهند. والدین باید برای طلاق دلیلی بیاورند که کودک بتواند آن را درک کند و به کودکان اطمینان دهند که آنها در این ماجرا تقصیری ندارند.

بر دائمی‌بودن طلاق تاکید کنید!

 خیال‌پردازی درباره اینکه والدین سرانجام دوباره در کنار هم خواهند بود مانع از آن می‌شود که کودکان واقعیت زندگی جاری خود را بپذیرند. به کودکان باید گفته شود که طلاق قطعی است و آنها نمی‌توانند این واقعیت را تغییر دهند.

با احساسات کودکان هم‌دردی کنید!

 کودکان برای احساس‌های غم، ترس و خشم خود به پاسخ‌های حمایت‌کننده و قابل فهم نیاز دارند. برای اینکه کودکان خوب سازگار شوند، باید به هیجانات عذاب‌آور آنها اعتنا کرد نه اینکه آنها را نادیده گرفت و از آنها اجتناب کرد.

به تربیت مقتدرانه بپردازید!

 به کودکان محبت کنید و آنها را بپذیرید و رفتار پخته و باثبات را از آنها انتظار داشته باشید. والدینی که به تربیت مقتدرانه می‌پردازند خطر ناسازگاری فرزندان خود را بعد از طلاق به مقدار زیاد کاهش می‌دهند.

رابطه مستمر با پدر و مادر ایجاد کنید!

 زمانی که والدین از خصومت مداوم خود با همسر سابق خلاص می‌شوند و به نیاز کودک برای ادامه‌دادن رابطه با والد جداشده توجه می‌کنند، کودکان بهتر سازگار می‌شوند. پدربزرگ-مادربزرگ‌ها و سایر اعضای خانواده با جانب‌داری نکردن، می‌توانند به این امر کمک کنند.

 

 

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.