بررسی مشکلات خواب در کودکان و راهکارها

بررسی مشکلات خواب در کودکان و راهکارها

مترجم: الناز صادقی
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۹:۱۸

بررسی مشکلات خواب در کودکان و راهکارها

مشکلات خواب در کودکان

همه کودکان ممکن است در به خواب رفتن و ادامه خواب مشکل داشته باشند. این مشکلات می‌تواند علل زیادی داشته باشند.

ساعت‌های خواب و محیط خواب

کودک شما نیاز دارد که قبل از خواب هیجان و فعالیتش را کم کند و کم‌کم اماده شود تا بخوابد، سرو صدا و فعالیت قبل خواب می تواند کودکان را برای خوابیدن پر تحرک‌تر و سخت‌تر کند. از این رو اگر جای خواب بچه‌ها پر سروصدا ،پرنور، سرد یا گرم باشد می‌تواند در خوابیدن‌شان مشکل بوجود بیاورد.گاهی اوقات تغییر در ساعات و محیط خواب هم می‌تواند روی خوابیدن‌شان تأثیر بگذارد.

تغذیه

غذاها و نوشیدنی‌ها می‌توانند در آرام کردن کودکان در شب تأثیر بگذارند، برای مثال اگر کودکان به‌ویژه نزدیک غروب و شب، کافئین، نوشابه‌های انرژی‌زا، قهوه، چای، شکلات و کولا  مصرف کنند ممکن است انها را در شب بیدار نگه دارد.

اختلال در خواب: کابوس و خواب گردی

اگر کودک بعضی مواقع از خواب بیدار می‌شود، جیغ می زند و گریه می‌کند می‌تواند نشانه‌ای از اختلال خواب باشد. اختلال خواب در کودکان ٤ تا ١٢ ساله طبیعی است .

کودک‌تان ممکن است کابوس شبانه یا رویاهای بد ببیند که می تواند کودک‌تان را بیدار نگه دارد یا در به خواب رفتنش مشکل‌ساز شود .

کودک شما ممکن است در خواب راه برود به این معنا که وقتی در خواب عمیق است مانند زمان بیداری بلند شود و در خانه راه برود. راه رفتن در خواب به کودک آسیبی نمی‌رساند اما ممکن است برای خواب افراد خانواده ناراحت‌کننده باشد. برخی از والدین سخت به خواب می‌روند زیرا نگران هستند زمانی که در خواب هستند  کودک بیفتد یا به خودش صدمه بزند.

با اینکه اختلالات خواب، کابوس و خواب‌گردی بسیار طبیعی هستند بهتر است اگر نگرانید یا اینکه فکر می کنید رفتار کودکتان شدید است با دکتر خانوادگی‌تان صحبت کنید.

راه رفتن در خواب بعضی اوقات می‌تواند نشانه یا علامت بیماری یا یک وضعیت پزشکی باشد .

سلامتی و تندرستی

بعضی کودکان از بعضی بیماری‌ها مثل سرما‌خوردگی یا عفونت گوش رنج می‌برند که می تواند در خوب خوابیدن‌شان تأثیر بگذارد .

بیماری های مزمن مثل آسم و صرع هم ممکن است در خواب کودکان تأثیر بگذارد .

بعضی کودکان هنگام خواب خروپف می‌کنند. اگر کودک شما همیشه خروپف می‌کند، حتی زمانی که مشکلی ندارد با دکترش صحبت کنید .خر و پف گاهی اوقات می‌تواند نشانه‌ای برای نفس نکشیدن در خواب باشد .

اضطراب هم در خواب کودکان تأثیر می‌گذارد. اگر کودک شما واقعا مضطرب یا بعضی مواقع نگران است باید علتش را پیدا کنید .

بعضی اوقات مشکلات خواب کودکان باعث به‌وجود آمدن مشکلات حادتری می‌شوند و روی عملکرد آنها در طول روز تأثیر می گذارند، بنابراین اگر نگران این موضوع هستید با دکتر کودکتان صحبت کنید .

مدیریت مشکلات خواب  

برخی از مشکلات خواب به مسائل رفتاری بر می‌گردد. شما می‌توانید عادات خوب را در خودتان پرورش دهید تا بتوانید براحتی مشکلات خواب را مدیریت کنید.

این عادت‌ها شامل تشویق کردن، یک محیط خواب کاملا آرامش‌بخش و سالم، تغذیه خوب و فعالیت در طول روز می‌باشد. بعد از گذشت یک هفته شما عادت می‌کنید که بهتر بخوابید. اگر هیچ بهبودی نمی‌بینید حتما دلیل پزشکی دارد و باید با پزشک متخصص درباره وضعیت خود صحبت کنید .

مشکلات خواب مداوم می‌تواند در یادگیری کودکان اختلال ایجاد کند وقتی کودکان خوب نمی‌خوابند والدین‌شان نیز به احتمال زیاد تجربه کم‌خوابی همراه با سطح بالایی از استرس و افسردگی خواهند داشت.

اگر به نتیجه مطلوب نرسیدید با دکتر خود صحبت کنید و به یک پزشک متخصص اطفال یا روانشناس یا دیگر متخصصین سلامتی که در درمان کودکان با مشکلات خواب تجربه دارند مراجعه کنید.

دارو درمانی

اگر چه دارو همیشه بهترین راه برای مشکلات خواب نیست اما می‌تواند در موارد خاص کمک کند. برای مثال برخی تحقیقات نشان می‌دهد که ملاتونین می‌تواند در بی خوابی برخی از کودکان کمک‌کننده باشد. البته ملاتونین فقط باید با تجویز پزشک مصرف شود و نباید آن را بدون توصیه یا نظارت پزشک به کودک داد.

 

 

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.