ورزش به وقت کودکی

ورزش به وقت کودکی

عاطفه کیانی‌نژاد، روانشناس و مدرس دانشگاه
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۲

ورزش به وقت کودکی

 یکی از گزینههایی که برای پر کردن اوقات فراغت روی میز پدر و مادرها و بچههاست، ورزش است. ورزش کردن برای کودکان و نوجوانان از منظر روانی و اجتماعی کارکردهای بسیاری دارد که یکی از آنها آموزش مهارتهای زندگی است، به خصوص در ورزشهای تیمی چون فوتبال. فرد در طول ورزشهای تیمی با مقوله همکاری و مشارکت با سایرین برای رسیدن به هدفی مشترک آشنا میشود و یاد میگیرد که تکروی نکند. ورزشهای تیمی همچنین جنبههای ناسالم رقابت را تضعیف میکنند و به تقویت روحیه سازگاری در بچهها میانجامند.

تقویت مهارتهای ارتباطی از دیگر مزایای ورزش در کودکان و نوجوانان است؛ بچهها در طول ورزش کردن به مروز زمان یاد میگیرند که با هم کنار بیایند و فنون مذاکره، رایزنی و نحوه برقراری ارتباط موثر با دیگران را تمرین کنند.

 در طول ورزش کردن اعتماد به نفس و حس ارزشمند بودن در شخص افزایش مییابد، چراکه در مییابد میتواند به آنچه در سر دارد برسد. کودکی که پس از مدتها تمرین کردن در ورزش ژیمناستیک موفق میشود پاهایش را ۱۸۰ درجه باز کند، سراسر شور و شعف میشود و میفهمد که با تلاش و پشتکار همه اهداف دست یافتنی است و این الگو را در سراسر زندگی به کار می بندد. تلاش کم یا نسبی در ورزش کردن کفایت نمیکند. به قول قدیمیها «رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود». کودک متوجه میشود که موفقیت با یک چشم به هم زدن حاصل نمیشود و تداوم در تلاش و پشتکار رمز موفقیت است.

 تقویت خلاقیت و ابتکار از دیگر کارکردهایی است که اهمیت ورزش کردن را به خصوص در کودکان دوچندان میکند. در ورزش کردن قواعد سفت و سخت و ثابت نیست و فرد میتواند با اتکا به تواناییهای شخصی و قوه خلاقیت راهکارهای مختلفی را با توجه به شرایط سنی، فیزیکی و محیطی اش برای کسب موفقیت امتحان کند.

نقش فراغتی ورزش را هم نباید در این میان نادیده گرفت، چه در طول سال تحصیلی و چه در فصل تابستان. کودکی که ورزش میکند کمتر به سمت مسائل تنش زا سوق پیدا میکند و از اختلالات افسردگی، اضطراب و خیالپردازیهای منفی دور میماند. جسم و روان را نمی توان ۲ مقوله مجزا از هم دانست؛ با تقویت سیستم ایمنی بدن از نظر فیزیکی، کودک به طور قطع شادابتر و سرحالتر خواهد بود. یکی از دلایل افسردگی کاهش انتقالدهنده عصبی سروتونین است. فعالیت منظم روزانه حتی پیادهوری ۲۰ دقیقهای در روز در افزایش میزان سروتونین نقش موثری ایفا میکند و احساس افسردگی را کاهش میدهد. ورزش کردن همچنین بدن را از نظر هورمونی و عصبی در وضعیت متعادلی قرار میدهد.

 تغییرات هومورنی که بر اثر تمرینهای ورزشی مستمر در بدن فرد به وجود میآید، باعث تقویت مهارتهای حافظه و تمرکز در کودک میشود. در طول ورزش دقت حواسهایی چون بینایی و شنوایی بالا میرود و این موضوع عملکرد بهتری را در یادگیری دروس رقم میزند. برای مثال انجام ورزشهایی چون دارت و نشانهگیری برای پرتاب توپ در سبد به کودکان زیر ۷ سال توصیه میشود زیرا این نوع فعالیتها دقت بینایی و هماهنگی چشم و دست را ارتقا میدهد؛ چیزی که در خواندن و نوشتن هم مورد نیاز کودک است. میتوان گفت ورزش کردن شش دانگ حواس را جمع جمع میکند.

با همه مواردی که تاکنون در باب کارکردهای ورزش ذکر شد، این روزها کودکان درگیری زیادی با رسانههایی چون تلویزیون، تبلت و کامپیوتر دارند؛ موضوعی که در کنار جنبه‌‌های مثبت، آفت کم تحرکی، افزایش وزن و چاقی مفرط را به دنبال دارد.

از نظر روانی کودکان با بازی هدفمند و چارچوب بندی شده سلامت روانی خود را حفظ و مهارتهای زندگی، هوش، حافظه و خلاقیت خود را تقویت میکنند. در بازیهای کامپیوتری اما کودک فرصت و شرایط بازی و ورزش را پیدا نمیکند، مادر هم ترجیح میدهد، به جای آنکه بچه با یک توپ در خانه بازی کند، بنشیند پای یک برنامه تلویزیونی یا انیمیشن. از فواید آموزشی برنامههای تلویزیونی و انیمیشنها نمیگذریم اما این نوع سرگرمی فعالیت مغز را در پایینترین حد خود نگه میدارد. بنابراین کارشناسان توصیه میکنند که کودکان زیر ۲ سال به دلیل اثراتی که ممکن است تصاویر سریع بر کاهش تمرکزشان داشته باشد، اصلا تلویزیون نبینند و کودکان ۲ تا ۱۲ سال هم حداکثر ۳ ساعت از روز را به این فعالیت اختصاص دهند.

 علاقه بچهها به بازیهای جذاب کامپیوتری قابل چشمپوشی نیست، برای همین بهتر است والدین بازیهای کامپیوتری با تحرک مانند «ایکس باکس» را برای فرزندانشان تهیه کنند و حتما زمان و موقعیت بازی کردن آنها را مدیریت کنند تا صورتی افراطی به خود نگیرد. ذکر این نکته هم ضروری است که ورزش کردن نباید منحصر به تابستان بچهها باشد. زنگهای ورزش متاسفانه در کشور ما فرمالیته است و آنچنان که باید جدی گرفته نمیشود. نظام آموزش و پرورش دائما روی دروسی چون فارسی و ریاضی سرمایهگذای میکند اما درسی چون ورزش هنوز پس از سالها طرح مشخصی ندارد. باید توجه داشت که ورزش هم در وضعیت کنونی و هم در آینده کودکان نقش موثری ایفا میکند. لازم است نگاه نظام آموزش و پرورش به ورزش عوض و برای کاربردی شدن آن برنامههایی دقیق و کارشناسانه چیده شود.

زنگهای تفریح هم فرصت مغتنمی برای جنب و جوش و تحرک بچه هاست، فرصتی که گاه از سوی مدیران و معاونان مدرسه به مثابه تهدید دیده میشود به طوری که میخواهند هر چه زودتر تمام شود. کودک هنوز خوراکیاش را نخورده زنگ میخورد و دوباره باید سر کلاس برگردد. این موضوع افت انگیزه و کاهش بازدهی در کلاس درس را به دنبال دارد که باید فکری اساسی برای آن داشت.

 نوجوانان روی ظاهر خود بسیار حساس هستند و همین موضوع چاقی را در سنین بلوغ مساله ساز میکند. نوجوانانی که با چاقی مواجه هستند، بیش از سایرین در معرض تمسخر همسالان، طرد شدگی، احساس خود کم بینی، افسردگی و یاس هستند و بر این اساس ورزش را میتوان به عنوان راهکاری برای تناسب اندام در کودکان و نوجوانان پیشنهاد داد. به والدینی با کودکان زیر ۱۲ سال پیشنهاد میشود ۲ ورزش دوچرخه سواری و شنا را حتما در برنامههای ورزشی- فراغتی فرزندانشان بگنجانند. ورزش شنا با ایجاد هماهنگی میان اعضای بدن و حفظ تعادل ۲ نیم کره مغز در رشد هوش و مهارتهای حسی و حرکتی کودک نقشی موثر ایفا میکند. ورزشهایی چون دارت، دوچرخه سواری، باله، ژیمناستیک و دو و میدانی هم برای کودکان این سن مناسب ارزیابی میشود.

همچنین به والدین توصیه میکنم کودکان زیر ۷ سال خود را سراغ ورزشهای رزمی نفرستند. کودکان ۲ تا ۷ ساله باید به فعالیتهای شاد و بازی گونه تشویق شوند و سخت گیری و جدیت کلاسهای رزمی برایشان مناسب نیست. اما بعد از ۷ سالگی که کودک وارد دوره تعقل میشود، میتواند سراغ این نوع ورزشها را بگیرد. اتفاقا یادگیری ورزشهای رزمی از ۷ سالگی به بعد با آموزش دفاع از خود در مقابل خطرات احتمالی از ترسو و مضطرب شدن کودک جلوگیری میکند.

این تصور که ورزشهای رزمی کودک را خشن بار میآورند، صحیح نیست. اتفاقا برعکس، کودکان ورزشکار این حوزه عموما افرادی خوددار و صبور هستند که خشم خود را در کلاس و زیر نظر مربی تخلیه میکنند و کمتر در زندگی روزمره با سایرین درگیر میشوند.

بنابراین توصیه میشود والدین، بچههای پرخاشگر خود را به کلاس ورزشهای رزمی بفرستند تا کودکان مدیریت خشم را یاد بگیرند.

 

 

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.