هر آنچه بر سلامت جنین اثر می‌گذارد (بخش دوم)

هر آنچه بر سلامت جنین اثر می‌گذارد (بخش دوم)

گفتگو با دکتر هایده سمیعی، جراح و متخصص زنان و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران
تاریخ انتشار: ۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۹

هر آنچه بر سلامت جنین اثر می‌گذارد (بخش دوم)

مصرف الکل، مواد مخدر و سیگار توسط مادر چه تأثیراتی بر سلامت جسمی و روانی جنین دارد؟

مصرف الکل در جامعه ما شایع نیست، اما مادران باید اطلاعات کافی داشته باشند که حتی مصرف اندک آن هم میتواند به جنین آسیب بزند و موجب ناهنجاریهای جسمی و روانی مختلف شود، از جمله اشکالات ساختمانی و ظاهری دست و پا و صورت، عقبماندگی ذهنی و کمبود رشد. مصرف مقادیر بیشتر الکل هم باعث سندرم جنین الکلی خواهد شد. مغز نوزادان مبتلا به این سندرم به اندازه کافی رشد نمیکند. اختلالات هوشی، رفتاری، جسمی، مغزی و عصبی پیشرفته از عوارض این سندرم است.

اما درباره سیگار باید توجه کرد که حتی سیگاری بودن همسر زن باردار بر سلامت جنین اثر میگذارد. طبیعتاً سیگاری بودن مادر بیشتر به جنین آسیب خواهد زد. کمبود رشد جنین، زایمان زودرس، مشکلات ساختاری مثل شکاف کام و لب، عقبافتادگی، اختلال در رشد مغز و قلب و عروق و سیستم تنفسی، افزایش تومورهای سرطانی و مرگ جنین همه عوارضی است که بر اثر مصرف سیگار به وجود میآیند.

مصرف ماریجوانا نیز باعث مشکلات جسمی و روانی بسیاری در جنین میشود، از جمله: اختلال در رشد مغز، خونریزیهای مغزی، کاهش قند خون، کاهش کلسیم خون که موجب تشنج جنین به محض تولد میشود، و عفونتهای داخلی بدن یا حتی عفونت خون جنین و اختلالات شیرخوری.

همچنین، آمفتامینها، هرویین و متادون عموماً باعث کمبود رشد جنین، زایمان زودرس و نهایتاً مرگ جنین میشوند. کوکایین نیز کمبود رشد مغزی و اختلالات رفتاری و مغزی جنین را ایجاد میکند.

اگر فردی در معرض تراتوژن قرار بگیرد، چه کار باید بکند؟

بستگی به نوع تراتوژنی دارد که فرد در معرض آن قرار گرفته است. مثلاً یک عکس رادیولوژی از دندان ممکن است بیضرر باشد، اما همین عکس از لگن بسیار خطرناک است. مادری که در معرض تراتوژن قرار گرفته است، باید حتماً این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارد. پزشک نیز با توجه به اهمیت آن تراتوژن و عوامل دیگری مثل سن جنین تصمیمگیری خواهد کرد. اگر مادر در سه ماه اول بارداری در معرض تراتوژنی قرار گیرد و بر اساس تشخیص کمیسیون پزشکی خطر بالایی برای جنین وجود داشته باشد، ممکن است اجازه سقط جنین داده شود.

 چندی پیش بحثهایی درباره عقیم کردن مادران معتاد در جامعه مطرح شد. نظرتان در این باره چیست؟

بچهدار شدن یک حق انسانی برای همگان است. مسلماً ما به عنوان جامعه، اطرافیان، دولت و... مسئولیم که این افراد را نجات دهیم و به سلامت آنها کمک کنیم. سیاستهای تسکینی هیچوقت راهحل مناسبی برای مشکلات جامعه نیست. سیاست اصلی ما باید براندازی منشاء مشکل باشد.

 با توجه به گسترش استفاده از فضای مجازی در جامعه، همه ما در معرض اطلاعات گوناگونی قرار داریم. این اطلاعات تا چه حدی قابل اعتماد هستند؟

فضای مجازی گرچه فواید مثبت زیادی دارد، اما موجب شده که هر اطلاعات و هر دادهای را هر کسی با هر کیفیتی انتشار بدهد، و ما به عنوان مصرفکننده ندانیم کدامشان درست و کدامشان غلط است. در این وضعیت، نباید به هر منبع اطلاعرسانی اعتماد کنیم. پیشنهاد من این است که شما میتوانید از سایتهایی که به منابع علمی معتبر متصل هستند کسب خبر کنید و حداقل در مورد اخبار خاصی که می‌‌شنوید، قبل از باور آن، تحقیق کنید و از افراد متخصص راجع به آن بپرسید.

 

تهیه‌کننده : مهدیه احمدی

منبع: دنیای کودک پارسی

کپی مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.