سکوت دنیا برای شنیدن بچه ها

گروهی که چشم ها را خیره کرد و گوش ها را نواخت

سکوت دنیا برای شنیدن بچه ها

عباس تربن
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۱:۰

سکوت دنیا برای شنیدن بچه ها

فیلمی که هنر بچه ها را ثبت کرد


بچه ها و موسیقی
«بچه ها و موسیقی » مستندی است راجع به گروه موسیقی سنتاندرو که ما را همراه با معلم و رهبر این ارکستر به سفری هیجان انگیز می برد. رامُن تورت، کارگردان، فیلمنامهنویس و تهیه کننده در این مستند همکاری و استعداد درخشان کودکان و نوجوانان نوازنده را به تصویر می کشد و به ما نشان می دهد در حوزه ی موسیقی نیز چیزی هست که فقط کودکان و نوجوانان قادر به آوردنش به زندگی ما هستند. ماجرای ساخت این مستند هم در نوع خودش جذاب و شنیدنی است:

«گروه جَز سنتاندرو » یک گروه موسیقی متفاوت و بامزه است که از کودکان و نوجوانان هفت تا ۲۰ ساله تشکیل شده است. این گروه تنها با چند آلبوم و یک مستند که تا امروز منتشر کرده، چشمان علاقمندان به موسیقی را از سراسر دنیا به بارسلونا خیره کرده است. اما این موفقیت و محبوبیت به حدود ۱۰ سال پیش برمی گردد؛ زمانی که«جاون چَمُررو » تصمیم گرفت «گروه جَز سنتاندرو » را در یک کلاس کوچک در بارسلونای اسپانیا تشکیل دهد؛ با تنها هفت دانش آموز کودک که بیشترشان شاگرد ساکسیفون این معلم موسیقی بودند. چمررو که می دید دانش آموزان نمی توانند به راحتیِ یادگیری خواندن و از طریق مطالعه، شروع به نواختن کنند، به این نتیجه رسید که مشکلی در شیوه ی یاددهی موسیقی به بچه ها هست. او معتقد بود بیشتر آموخته های موسیقی از راه گوش دادن حاصل می شود و بنابراین صدا و موسیقی باید نسبت به نوشتن و خواندن در اولویت قرار بگیرد: «اگر ما به بچه ها بگوییم که با مطالعهی
سخت میتوانند ظرف یک سال قادر بهنواختن ساز شوند، هیچ وقت انگیزه پیدا نمی کنند. شاگردان من یادگیری موسیقی را با آهنگی که قبلاً شنیده اند شروع می کنند و درعرض یک هفته قادر به نواختن آن میشود.
یک نت به تنهایی برای بچه ها مهم و بامعنی نیست؛ آنچه آنها به آن گوش می دهند ملودی است که داخل سرشان است. »
معلم ها معمولاً ترجیح می دهند با دانش آموزان پایه های بالاتر کار کنند، چون معتقدند هرچه سن بچه ها بالاتر می رود، می توانند بیشتر مطالعه کنند و به همین نسبت از آنها انتظارات بیشتری می توان داشت. این تصور و نوع نگاه در آموزش موسیقی و بین مدرسان این حوزه نیز رایج است اما چمرو نشان داد که چنین نگاهی درست نیست! او که بیش از ۲۰ سال از عمر خود را صرف تدریس کرده، به این باور داشت که معلم باید بداند چطور بچه ها را تشویق کند و به آنها انگیزه بدهد: «برای موفقیت در آموزش موسیقی به کودکان و نوجوانان باید موسیقی را برای شان جذاب کرد تا در نگاه شان شکلی مفرح پیدا کند. »
جاون چَمُررو که سا لها به عنوان ساکسیفونیست در گروه های بسیاری حضور داشت و همراه معروف ترین نوازنده های جَز دنیا بیش از ۳۰ آلبوم ضبط کرده بود، در سال ۲۰۰۹ میلادی آلبومی از اجرای زنده ی گروه جز سنتاندرو منتشر کرد که بسیار موفقیت آمیز بود و با استقبال کم نظیر علاقمندان موسیقی مواجه شد. او صحنه ی کنسرت «پالائو د ما میوزیکا » را با حضور مهمان های سرشناسی همچون «جِسی دیویس « ، «ترِرل ستفورد» و «ویکلیف گُردُن » درخشان کرد تا کودکان و نوجوانان پا به پای نوازنده های حرفه ای برنامه اجرا کنند.
جسی دیویس نوازنده ی ساکسیفون که در نئواورلئان به دنیا آمده و اکنون در ایتالیا ساکن است، خطاب به چمررو می گوید:
«خانوادهی جَز روزی از تو تشکر خواهد کرد. کاری که تو کردی، خدمت بزرگی به موسیقی و از ته دل بوده. » ویکلیف گُردُن نیز که یک نوازنده ی شیپور بی نظیر است و از ۲ سالگی شروع به نواختن در گروه موسیقی مدرسه کرد، می گوید: «به نظر من چنین چیزی باید ثبت شود و به همه جای دنیا فرستاده شود که همه ببینند چه اتفاق بزرگی افتاده است. »
جاون چَمُررو یک معلم بالفطره است و زمان، پشتکار و انرژی زیادی را صرف به ثمر رسیدن این پروژه کرد و فارغ از اهداف مالی و برنامه های پولساز صرفاً به دنبال آن بود که این پروژه را به نتیجه برساند تا به قول خودش مردم دریابند «کودکان و نوجوانان قادر به نواختن چه موسیقی ای هستند.

مستند «بچه ها و موسیقی » که به قیمت ۱۴ یورو در اینترنت قابل تهیه است، تا به امروز ۱۵ جایزه ی جهانی را از آن خود کرده است.

 

 

 

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.