دیگران با اوتیسم چه می کنند؟

آشنایی با چند مرکز درمان و آموزش کودکان اوتیستیک در کشورهای دیگر

دیگران با اوتیسم چه می کنند؟

نوید یوسفی، روانشناس
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۲

دیگران با اوتیسم چه می کنند؟

مؤسسه تحقیقات اوتیسم

مؤسسه تحقیقات اوتیسم امریکا در سال ۱۹۶۷ توسط دکتر برنارد ریملند تأسیس شد. این مؤسسه در سال های متمادی به تحقیقات و پژوهش های فراوان در مورد اوتیسم پرداخته است و هم اکنون در این مورد تحقیق می کند که «آیا می توان اختلال طیف اوتیسم را به زیرگروه هایی تقسیم کرد یا نه». یافته های این پژوهش می تواند به کشف علت و درمان اوتیسم کمک شایانی کند. مؤسسه تحقیقات اوتیسم امریکا همچنین یک ابزار ارزیابی برای اوتیسم تهیه کرده است که مورد استفاده معلمان، والدین و پژوهشگرانی قرار میگیرد که به مطالعه درباره این کودکان می پردازند و رفتارهای مرتبط با اوتیسم را ثبت می کنند. مؤسسه تحقیقات اوتیسم امریکا از تحقیقات انجام شده در مورد اوتیسم حمایت می کند و در سه سال اخیر، نزدیک به ۵/ ۱ میلیون دلار برای این تحقیقات هزینه کرده است. این مؤسسه همچنین یک برنامه برای تلفن همراه تهیه کرده است که اطلاعات مقدماتی را برای والدین در مورد اوتیسم فراهم می کند.

 

مرکز تخصصی اوتیسم توهوم

این مرکز در ۱۵ آوریل ۲۰۰ ۳ به عنوان مرکز سلامت و آموزش و تشخیص زودهنگام کودکان مبتلا به اوتیسم تأسیس شد. همچنین، مدرسه این مرکز در سال ۲۰۰۶ در استانبول دایر شد و هم اکنون نزدیک به ۱۳۰ کودک از امکانات این مدرسه استفاده می کنند. این مرکز، با هدف رسیدن به یک زندگی ایده آل برای خانواده هایی که کودک مبتلا به اوتیسم دارند، اقدام به ارائه اطلاعات مفید و حمایت از نیازهای خانواده می کند. این مرکز، در یک محیط مشخص و آموزشی و مناسب، به کودکان اوتیستیک آموزش ویژه و زودهنگام ارائه می دهد. در این مرکز همچنین تحقیقات مرتبط با اوتیسم انجام می گیرد و از آن برای بهبود ارائه خدمات و آگاهی دهی به جامعه استفاده می شود. مرکز تخصصی توهوم، با تشخیص زودهنگام اوتیسم، به ارائه آموزش های ویژه از ۲۰ تا ۳۵ ساعت به صورت هفتگی می پردازد. خدمات این مرکز برای کودکان، علاوه بر آموزش و پروش ویژه، شامل گفتاردرمانی و کاردرمانی است. در این مرکز، علاوه بر کودکان، به خانواده های آ نها نیز خدمات مشاوره ای داده می شود. کاردرمانگران نیز با هدف کاهش مشکل این کودکان در اجتماع، مهارت های زندگی، توسعه مهارت های اجتماعی و رفتارهای انطباقی را به آن ها آموزش می دهند. این مرکز بیش از ۴۰ پرسنل آموزشی دارد که بر اساس آموزش هایی که دیده اند با کودکان کار می کنند. همچنین اعضای کمیته مشورتی این مرکز را بیش از ۱۵ استاد دانشگاه که در زمینه کودکان متخصص هستند تشکیل می دهند.

 

مرکز اوتیسم دوبی

مرکز اوتیسم دوبی در سال ۲۰۰ ۱ تأسیس شد و با چهار کارمند شروع به کار کرد که فقط کار تحقیقاتی در آن انجام می شد. این مرکز هم اکنون ۴۳ دانش آموز، ۶۳ کارمند، ۳۰ متخصص، ۱۲ درمانگر و ۱۱ کلاس دارد. این مرکز در سال ۲۰ ۱۰ یک کارگروه برای خواهران و برادران کودکان مبتلا به اوتیسم راه انداخت که به آن ها توانایی کنار آمدن، تحمل و همکاری برای بهبود خواهر یا برادرشان آموزش داده می شد. در این کارگروه ها، روش های بازی با عضو اوتیستیک خانواده آموزش داده می شود. مرکز اوتیسم دوبی، برای ارزیابی و تشخیص زودهنگام، گروهی از متخصصان را تشکیل داده است. از اعضای این گروه می توان به روانشناس بالینی، کاردرمانگر، روانپزشک کودک و عصب شناس اشاره کرد.

 

مدرسه شمالی اوتیسم

این مدرسه دارای دو پردیس جداگانه است که توسط یک مرکز مدیریت می شوند. یک پردیس برای دانش آموزان سا ل های اولی و میانه و پردیس دیگر برای دانش آموزان سال های آخر است که در آن مهارت های زندگی مستقل، مهارت های شغلی و مهارت های مشارکت بیشتر در جامعه و خانواده ارائه می شود. در سراسر این دو پردیس، یک گروه اختصاصی از کارکنان متشکل از ۱۲۰ نفر به ارائه خدمات آموزشی ویژه به ۲۶۰ دانش آموز ۵ تا ۱۸ ساله می پردازند. با دانش آموزان سال اولی و سا ل های میانه بیشتر از جنبه هنری کار می شود و دانش آموزان سا ل های آخر به پردیس دیگر مدرسه می روند که نزدیک به خدمات حمل و نقل، خدمات اجتماعی و حوزه خرید است. بر اساس محتوای آموزشی، کلاس ها ممکن است گروهی، ۲- ۳ نفره یا به صورت انفرادی برگزار شود. در مدرسه همچنین باشگاه و زمین های ورزشی برای سلامت جسمی و تناسب اندام کودکان تدارک دیده شده است.

 

 

 

 

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.