هفت سنگ

بازی های فراموش شده:

هفت سنگ

عباس تربن؛ شاعر، نویسنده و روزنامه‌نگار
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۱

هفت سنگ

می‌گویند بازی‌ها می‌توانند جلوه‌هایی از تفکرات و جهان‌بینی فرهنگ‌های مختلف را از نسلی به نسل دیگر منتقل کنند. ولی ما انگار داریم بازی‌هایمان را، خودمان را فراموش می‌کنیم. در این بخش تلاش می‌کنیم یک بازی از یاد رفته را -که تا همین دوسه دهه پیش نیز در این خاک زنده بود- به‌یاد بیاوریم. 


وسایل مورد نیاز:
- یک توپ کوچک (به محکمی و سنگینی توپ تنیس)
- هفت سنگ نسبتاً تخت و صاف
- حداقل بازیکنان: ۴


هفت‌سنگ یک بازی گروهی و رقابتی است که با چیده‌شدن هفت سنگ به‌روی هم شکل می‌گیرد (سنگ‌های بزرگ‌تر پایین قرار می‌گیرند). بازیکنان به دو گروه تقسیم می‌شوند: گروه اول توپ را برمی‌دارند و در فاصله توافقی که خیلی هم نزدیک نباشد (مثلاً هفت متر) از سنگ‌ها می‌ایستند. گروه دوم نیز پشت و کنار سنگ‌ها در حالت آماده‌باش می‌ایستند.
نماینده گروه اول سعی می‌کند با پرتاب توپ، سنگ‌ها را بریزد. به ‌محض ریختن سنگ‌ها تلاش بازیکنان دو گروه برای بردن بازی آغاز می‌شود؛ البته با دو نقش متفاوت: اعضای گروه اول سعی می‌کنند سنگ‌ها را دوباره روی هم بچینند (و به همین دلیل موقع پرتاب توپ باید سعی کنند سنگ‌های کمتری را بیندازند) و همزمان مواظب باشند که توپ به بدنشان برخورد نکند.
اعضای گروه دوم هم باید با توپ اعضای گروه اول را هدف قرار دهند و با این کار تک‌تک آن‌ها را از دور بازی خارج کنند. وقتی سنگ‌ها روی هم چیده شد یا وقتی تمام اعضای گروه اول از دور بازی خارج شدند، یک دور از بازی هفت‌سنگ به‌پایان می‌رسد. لازم به توضیح است که اگر در آغاز بازی توپ خطا برود و به سنگ‌ها برخورد نکند، اعضای دو گروه جایشان را عوض می‌کنند و گروه دیگر شانسش را برای ریختن سنگ‌ها امتحان می‌کند. در ضمن برای اینکه بازی زودتر به ‌پایان برسد، می‌توان محدوده‌ای برای دور شدن بازیکنان گروه اول تعیین کرد (مثلاً دایره‌ای به شعاع 10متر).
البته در برخی مناطق این بازی با تغییرات کوچکی اجرا می‌شد؛ به ‌عنوان نمونه، اگر بازیکن گروه اول قبل از برخورد توپ با بدنش، بازیکنی از گروه دوم را لمس کند، همچنان در بازی باقی خواهد ماند.


فواید بازی:
همکاری و کار گروهی (همسویی برای اجرای نقش مشترک اعضای هر گروه)
تقویت و مهارت در نشانه‌گیری (هنگام هدف‌ قرار دادن سنگ‌ها یا بازیکنان با توپ)
بالا بردن سرعت عکس‌العمل (فرار از توپی که به سمتشان پرتاب شده و به‌اصطلاح جاخالی دادن)
تحرک و رسیدن به تناسب اندام (دنبال‌ کردن اعضای گروه اول توسط اعضای گروه دوم و خیز برداشتن اعضای گروه اول به‌سمت سنگ‌ها برای چیدن مجدد)
همدلی و پرورش روحیه ایثار (قرار دادن خود در مسیر توپ پرتاب‌شده با این هدف که کسی که مشغول چیدن سنگ‌ها روی هم است، کارش را تمام کند).

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.