اوتیسم و باورهای غلط

اوتیسم و باورهای غلط

مترجم: هما نیری عدل
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۸

اوتیسم و باورهای غلط

در همه جای دنیا، بسیاری از بیماری ها با باورهایی نادرست همراه هستند. هر چه این بیماری ناشناخته تر باشد، طبیعتاً این باورها افزایش می یابد. بنابراین، عجیب نیست که نام اوتیسم تداعی کنندۀ بعضی پیشفرض ها و تصورات نادرست باشد، تصوراتی که اگر اصلاح شوند، هم در پذیرش این بیماران و هم در درمان آ نها می تواند مؤثر باشد. بعضی از این تصورات را در ادامه مرور می کنیم.

اوتیسم همه گیر است

شیوع تشخیص داد شدۀ افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم از اواسط دهه ۸۰ میلادی ۱۰ برابر افزایش یافته است. اما باید توجه کرد که این افزایش به طور عمده ناشی از تغییرات در شاخص تشخیص و آگاهی بیشتر جامعه پزشکی از چگونگی ظهور اوتیسم در سنین مختلف است.

 

اوتیسم مخصوص فرزندان افراد مرفه است

درست است که آمارها نشان دهندۀ فراوانیِ بیشتر ابتلا به اوتیسم در خانواده های ثروتمند و تحصیل کرده است، اما قطعاً دلیل این اختلال چنین موضوعی نیست! به نظر می رسد دلیل اصلی این اتفاق این است که افراد ثروتمند و تحصیل کرده فرزندان خود را بیشتر از نظر پزشکی زیر نظر می گیرند.

 

فقط پسرها به اوتیسم مبتلا می شوند

تقریباً از هر ۵ فرد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم ۴ نفر پسر و یک نفر دختر هستند. درست است که پسرها بسیار بیشتر از دخترها به این بیماری دچار می شوند، اما گاهی شدت این اختلال در دخترها بیشتر از پسرها است. در ضمن، تشخیص این اختلال در دخترها دشوارتر نیز هست. اوتیستیک ها علاقه ای به روابط اجتماعی ندارند کودکان اوتیستیک روابط اجتماعی برقرار می کنند و احساسات دارند، اما روابط و ابراز احساسات شان غیرمعمول است. شاید میل به برقراری روابط در آنها به اندازه کودکانعادی رشد نکند، اما نوجوانان و جوانان مبتلا به اوتیسم به داشتن تعامل با سایر کودکان و نوجوانان علاقه مندند.

 

اوتیسم با رژیم غذایی درمان می شود

اولا درما نپذیر بودن این اختلال هنوز محل بحث است. به عبارت دیگر، هنوز درمانی قطعی برای اوتیسم وجود ندارد. ثانیا هیچ تحقیقی ثابت نکرده است که رژیم غذایی خاصی این اختلال را درمان یا مهار کند. هر گونه تغییر در رژیم غذایی کودکان باید با نظر درمانگر او انجام شود. باید مانع رفتاری تکراری کودکاوتیستیک شد. نکته مهم در این زمینه فهم دلیل رفتار تکراری است. افسردگی و اضطراب از دلایل احتمالی این رفتارهاست. درک دلیل این رفتارها و تلاش صحیح برای تعدیل و نه ممانعت از آن ها نتایج بهتری در پی خواهد داشت. پس، ابتدا باید بفهمیم چرا یک کودک درگیر یک عمل تکراری می شود.

 

اوتیستیک‌ها علاقه‌ای به روابط اجتماعی ندارند

کودکان اوتیستیک روابط اجتماعی برقرار می‌کنند و احساسات دارند، اما روابط و ابراز احساسات‌شان غیرمعمول است. شاید میل به برقراری روابط در آن‌ها به اندازه کودکان عادی رشد نکند، اما نوجوانان و جوانان مبتلا به اوتیسم به داشتن تعامل با سایر کودکان و نوجوانان علاقه‌مندند.

 

باید مانع رفتاری تکراری کودک اوتیستیک شد

نکته مهم در این زمینه فهم دلیل رفتار تکراری است. افسردگی و اضطراب از دلایل احتمالی این رفتارهاست. درک دلیل این رفتارها و تلاش صحیح برای تعدیل و نه ممانعت از آن‌ها نتایج بهتری در پی خواهد داشت. پس، ابتدا باید بفهمیم چرا یک کودک درگیر یک عمل تکراری می‌شود.

 

‌ اوتیستیک‌ها باید فعالیت‌هایی جداگانه داشته باشند

تماس با کودکان عادی برای کودکان اوتیستیک مفید است، زیرا باعث بهبود توانایی‌های اجتماعی و ارتباطی آن‌ها می‌شود و حتی می‌تواند حرکات تکراری آن‌ها را کاهش دهد. البته تمامی کودکان اوتیستیک، با توجه به نیازها و ناتوانایی‌هایشان، به برنامه‌های آموزشی خاص، به‌تنهایی یا در جمع، احتیاج دارند.

 

واکسن عامل اوتیسم است

هیچ‌گاه به طور قطع ثابت نشد که واکسن عامل ایجاد اوتیسم است. البته تاکنون مقالاتی در این باره منتشر شده، اما تحقیقاتی دیگر نیز این ادعا را رد کرده‌اند. در برخی مناطق، با وجود حذف بعضی مواد از واکسن‌ها که گفته می‌شد عامل اوتیسم هستند، باز هم ابتلا به این اختلال افزایش داشته است.

 

اوتیستیک‌ها نابغه‌اند

بعضی از اوتیستیک‌ها دارای استعدادهای خارق‌العاده‌ای هستند، مثلاً در محاسبات ریاضی یا نقاشی یا به یاد سپردن بعضی چیزها. اما تعداد این افراد زیاد نیست و همین افراد نیز معمولاً در زمینه‌های دیگر، دارای این میزان استعداد نیستند. بنابراین، اطلاق صفت «نابغه» به همه افراد مبتلا به اوتیسم نمی‌تواند درست باشد.

 

اوتیستیک‌ها نمی‌توانند در آینده زندگی مستقلی داشته باشند

تعدادی از کودکان مبتلا به اوتیسم، در صورت دریافت درمان صحیح، در جوانی مستقل می‌شوند، کار می‌کنند و روابط دوستانه و حتی عاشقانه برقرار می‌کنند. البته بعضی از آن‌ها همیشه به مراقبت و خدمات ویژه و تمام‌وقت نیاز خواهند داشت. برای عده‌ای نیز بعضی حمایت‌ها، حتی از راه دور، کفایت می‌کند.

 

 

 

 

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.