فرزند سالم محصول روان سالم والدین است

دکتر شبنم نوحه سرا در گفتگو با «دنیای کودک پارسی»

فرزند سالم محصول روان سالم والدین است

تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۸

فرزند سالم محصول روان سالم والدین است

تأثیر سلامت روان پدر و مادر قبل از بارداری و در دوران بارداری بر کودک چه‌گونه است؟

در واقع کودک محصولِ فضایی است که رابطه ی پدر و مادر آن را به وجود آورده است و قطعاً بخش‌های سازنده‌ی پدر و مادر در یک رابطه با هم این تصمیم را می‌گیرند که فرد جدیدی به آن فضا اضافه شود.طبیعتاً هرقدر که با بخش‌های سالم شان این تصمیم گرفته شود، آن محصول هم چیز بهتری خواهد شد. اکثر والدین هم تقریباً از همه‌ی بخش‌های سالم خود برای بچه‌ای که قرار است در آن فضا به دنیا بیاید و رشد کند، خرج می‌کنند. در واقع کودک در جوّی به دنیا می‌آید که بسترش از مدت ها قبل ساخته می‌شود و بچه وارد آن فضا می‌شود. خیلی از مثال‌هایی که بعدها بچه‌ها می‌شنوند راجع به زمان دنیا آمدن شان، این موضوع را کاملاً مشخص می‌کند. مثلاٌ به بچه می‌گویند : «ما دوست داشتیم فلان اتفاق افتاده باشد و بعد تو به دنیا بیایی و......». یعنی می خواهند کودک در یک بسترِ آماده‌شده‌ای به دنیا بیاید که طبیعتاً هر چه این بستر آماده‌تر باشد، کودک سالم‌تر خواهد بود؛ اما همیشه آگاهی پدر و مادر در این حد نیست و ممکن است به طور ناخودآگاه براساس تعارضات یا اختلافاتی که  بین خودشان هست تصمیم به بچه دار شدن بگیرند که ممکن است از بخش‌های سالم به اندازه‌ی کافی استفاده نشود و مشکلاتی برای کودک به وجود بیاید. ولی عمدتاً بر اساس مشاهدات، بچه‌ها معمولاً در فضایی به دنیا می‌آیند که ناشی از بخش‌های سالم پدر و مادرشان است. 

 

آیا سلامت روان پدر و مادر بر روی جسم کودک هم تأثیر گذار است؟

جسم و روان قطعاً از هم جدا نیستند ؛ ساختار روانیِ کودک از ابتدا بر اساس بدنش شکل می‌گیرد. اوایل که روان در حال تکامل است، از طریق جسم  کودک به آن منتقل می‌شود. برای همین است که این‌قدر بر جسم کودک تأکید می‌شود.نوزاد در واقع در همان بستر روانی مادر رشد می کند.نوزادان ِمادرانی که از لحاظ روانی آرامش بیشتری دارند، سرعت رشد و وزن‌گیری‌شان بیش‌تر است ، هوشیارتر اند،به راحتی می خوابند و بیدار می شوند، هیجانات و حرکاتشان و... مناسب‌تر است و حتی به لمس شکم مادر ، صدای مادر و تحریکات دیگر واکنش نشان می‌دهند.اما بر عکس مادری که تپش قلب، اضطراب و .... دارد، از طریق جریان خون رحمی روی نوزاد تأثیر می‌گذارد و این نوزادان بعد از تولد در خوابیدن، شیر خوردن ، رشد مناسب و وزن گیری مشکل خواهند داشت .زمانی که یک مادر اضطراب ندارد، جریان خون رحمی صدایی شبیه سوفلِ رحمی ایجاد می‌کند، که مشاهده شده است بعد از تولد ، صداهایی شبیه به آن نوزاد را آرام می کند. امروزه یکی از تکنیک های رفتاری که برای نوزادان سخت و آنهایی که کولیک دارند و زیاد گریه می کنند استفاده می‌شود، صدای هود یا سشوار است که نوزاد بی‌قرار را آرام می‌کند،زیرا  تداعی‌کننده‌ی صدایی است که نوزاد وقتی در‌ رحم مادر در آرامش بود، می شنیده است.

 

اضطراب مادر تا چه‌اندازه عادی است؟ کی خطرناک می‌شود؟ چه علائم و نشانه‌هایی دارد؟

 از لحظه ای که مادر متوجه می شود باردار است، زندگی‌اش تغییر مهمی‌می کند اگرچه که بعضی نظریه پردازها معتقدند این اتفاق به لحاظ روانی،مدت ها  قبل در ذهن مادر اتفاق افتاده است. همین که یک رابطه‌ی دو نفره تبدیل به رابطه‌ی سه نفره می‌شود، به اندازه‌ی کافی مهم و حتی اضطراب‌زاست ، زیرا در عین حال که مادرخودش نیاز به مراقبت و توجه دارد،یک مسئولیت منحصر به فردی نیز بر عهده‌اش گذاشته می‌شود.حتی اگرمادر در هوشیاریِ خود این اضطراب را درک نکند یا متوجه ی علائم آن نشود،ولی به هر حال چیزی در روان اش در حال تغییر و بزرگ‌شدن است.زمانی که از سوی پدر حمایت کافی به لحاظ روانی صورت نگیرد، این علائم اضطرابی ممکن است به شکل عمقی‌تر و شدیدتری بروز یابند که  به شکل علائم جسمانی مانند تعریق، تپش قلب، لرزش، اشتغال ذهنی،افزایش حرکات جنین و.... ،یا علائم روانی مانند یک حس دلشوره و نگرانی درونی که ممکن است به دنبال آن خستگی روانی شدیدی نیز ایجاد کند.در ادامه زمانی که نوزاد به دنیا می آید،مادر ممکن است تحریک پذیر وکم تحمل گردد و عملکرد خودش را در سه حیطه ی خانوادگی، شغلی و اجتماعی از دست بدهد یا کیفیت عملکردش پایین بیاید .مثلا در روابط با دیگران مشکل پیدا کند.البته به این معنی نیست که مادر افسرده شده است بلکه دیگر توانش را ندارد.حتی ممکن است در شکل بسیار خطرناک‌اش دیگر تمایلی به نگه داری ازنوزاد و در کنار او بودن نداشته باشد. اصولا در دنیای مادری اضطراب یک چیز شناخته شده است به طوری که نمی شود کسی وارد دنیای مادری شود و اضطراب را تجربه نکرده باشد.بنابراین مانند علائم روان شناختی دیگر، شدت اضطراب تعیین کننده و مهم است.

 

اضطراب مادر چه عواقبی برای کودک بعد از تولد دارد؟

رشد قد و وزن و تغذیه ی کودک مهم ترین معیاری است که با آن وضعیت نوزاد را می سنجیم.اضطراب مادر در دوران بارداری و بعد از تولد، شیرخوردن و تغذیه ی نوزاد را مختل می کند. خواب خوبی نخواهد داشت، ناآرام است که اصطلاحا به آنها نوزادان سخت گفته می شود.همان طور که بالبی می گوید بعضی نوزادان وقتی به دنیا می آیند آرام و با نشاط اند ولی بعضی دیگر به سختی شیر می خورند و می خوابند و دائم در حال گریه کردن هستند.بعضی تئوری ها معتقدند که همان ناخودآگاه مضطرب مادر است که به نوزاد منتقل می شود. اضطراب ممکن است ناشی از دل نگرانی مادر از اینکه آیا به اندازه ی کافی مادر خوبی هست یا نه باشد یا مسائل دیگر. یک اضطراب معمولی بشری مادرانه باشد تا اتفاقات و مشکلاتی بسیار جدی که مادر را درگیر کرده است. 

 کودک وقتی بزرگ تر می شود ممکن است علائم دیگری مثل اضطراب، وسواس، بیش فعالی و....را نشان دهد که بسیار مهم است. نکته ی دیگری که ناشی از اضطراب و سلامت روان مادر است رابطه ای است که بر اساس دل بستگی مادر و کودک ایجاد می شود و می تواند آسیب زا باشد،زیرا اساس اعتماد و روابط با دیگری از زمانی پایه گذاری می شود که این دلبستگی به شکل درست و قابل اعتمادی شکل بگیرد. دل بستگی‌ای که به اندازه‌ی کافی خوب نباشد، می تواند موجب علائمی مانند اعتماد به نفس پایین، اختلالات خوردن،چه به صورت پرخوری و یا بی اشتهایی، اضطراب، مشکلات رابطه ای و فتاری و در حالات شدیدتر بیش فعالی و غیره را به وجود آورد.

 

وقتی که نه ماه بچه در رحم مادر رشد می کند و از بدن مادر تغذیه می کند، پدر از چه طریقی در رشد روان کودک تاثیر می گذارد؟

خانمی که باردار است،نسبت به قبل نیازهایش وسیع تر است ومادر شدن او را در شرایط شکننده تری قرار می دهد. از آنجایی که نوزاد تازه به دنیا آمده هنوز نمی‌تواند دنیای بیرون را از افراد متفاوت، متمایز کند و بشناسد،اولین و تنها کسی که در دنیا می تواند با او ارتباط برقرار کند مادر است.بنابراین پدر می‌تواند از طریق تأثیری که بر سلامت روان مادر می‌گذارد،در ایجاد سلامت روان کودک نقش مهمی ایفا کندو به عنوان یک شریک امن،حمایت گر و شاد،یک فضا و بستر مناسبی را برای این رابطه ی سه نفره ایجاد کند که برای همه امنیت و رضایت مندی به همراه داشته باشد.در واقع پدر و مادر با هم یک قرارداد ناخودآگاه  می بندند و برای این فضای جدید یک سرمایه گذاری روانی می کنند.

 

توصیه ای برای والدینی که منتظر تولد فرزندشان هستند دارید؟

هر زوجی قوانین و باید،نباید های خاص و منحصر به فرد خودشان را دارند. قرار است یک اتفاق مهمی بیفتد و یک فرد جدیدی به رابطه ی آنها اضافه شود.مانند یک پروژه ی مشترک است که باید هم دیگر را حمایت کنند،هر کسی جایگاه و نقش‌اش مشخص باشد و هر کس مسئولیت اش را نسبت به کودک بپذیرد تا این پروژه به بهترین شکل پیش برود.پدر و مادر باید تلاش کنند بستری را بر اساس رابطه‌ی دو نفره‌ی خود به وجود بیاورند که در آن، بیشترین امنیت و آرامش برای رشد کودک حس شود.

 

 

 

 

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.