یکی چراغ سینمای کودک را روشن کند

گفت‌وگو با امید نیاز، کارگردان «این فیلم قشنگ نیست»

یکی چراغ سینمای کودک را روشن کند

تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۴

یکی چراغ سینمای کودک را روشن کند

امید نیاز، نویسنده، کارگردان و مدرس تئاتر و سینماست که با «این فیلم قشنگ نیست» در جشنواره کن حضور یافت. او پیش از این نیز موفق شده بود با فیلم «۱۲B» جوایز مختلفی را از جشنواره‌های داخلی و خارجی از آن خود کند. نیاز، با بیان اینکه امروز فیلم و تئاتر کودک و نوجوان یک ژانر جدی در دنیاست، می‌گوید: «کودک و نوجوان امروز ما مخاطب سریال‌های کره‌ای و بازی‌های رایانه‌ای شده و پابه‌پای پدر و مادرش به‌تماشای فیلم‌های بزرگسال می‌نشیند؛ فیلم‌هایی که پایه‌های ذهنی‌اش را به‌شکلی سیاه می‌سازند. در حوزه نوجوان هم بسیار فقیر هستیم و کلاً با نوجوان‌هایمان غریبه‌ایم.» کارگردان «این فیلم قشنگ نیست» متولد ۱۳۵۸ و فارغ‌التحصیل تئاتر از دانشگاه هنر و معماری تهران است. او فعالیت بین‌المللی خود را در عرصه تئاتر از سال ۲۰۰۹ میلادی آغاز کرد و تاکنون ۱۸ نمایش را در کشورهای اتریش، آلمان، سوییس، هلند، ایتالیا و ترکیه روی صحنه برده است. با نیاز که دارای دکترای افتخاری در زمینه «طنز در تئاتر کودک و نوجوان» از دانشگاه بوینس‌آیرس آرژانتین است، گفت‌وگویی مفصل کردیم.

 

فیلم کوتاه شما با نام «این فیلم قشنگ نیست» در جشنواره کن امسال حضور داشت. درباره نحوه حضور فیلم در این جشنواره بگویید؟

 

قبل از ساخت «این فیلم قشنگ نیست»، فیلم «۱۲B» را به تهیه‌کنندگی فریال بهزاد و مدیر فیلمبرداری غلامرضا آزادی ساخته بودم که در جشنواره‌های بسیاری از جمله گورو و یونیورسال حضور یافت. این فیلم در جشنواره یونیورسال جایزه بهترین دستاورد هنری فستیوال را از آن خود کرد و همان‌جا به جشنواره سندیگو امریکا دعوت شدیم که شهریور برگزار می‌شود. من فیلمنامه کوتاهی هم درباره بچه‌های مبتلا به سندرم داون داشتم که بعد از موفقیت‌های «۱۲B» آن را به کمپانی فیلم کالیفرنیا پیشنهاد دادم. آن‌ها هم با پیشنهادم موافقت کردند و از من خواستند فیلم را بسازم و مدنظرشان بود که فیلم در جشنواره‌های مختلف و به‌خصوص کن شرکت داده شود.

 

با توجه به اینکه تهیه‌کننده فیلم یک کمپانی خارجی است، موقع ساخت چقدر به مخاطب خارجی توجه داشتید؟

 

من این فیلم را هم برای مخاطب داخلی و هم برای مخاطب خارجی ساختم، چرا که معضل کودک‌آزاری و نیز اهمیت ندادن به کودکان مبتلا به سندرم داون یک موضوع کاملاً جهانی است و مخاطبش هم جهانی است. این فیلم با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با رعایت تمام قوانین و ضوابط داخلی ساخته شد، اما اگر بنا به دلایلی در ایران پخش نشود، من وظیفه‌ام را از نظر محتوایی انجام داده‌ام و دوست دارم کارم تصویر گویایی از سینمای ایران باشد. در واقع، این فیلم نشان‌دهنده فرهنگ ایرانی است و حتی موسیقی‌اش هم کاملاً ایرانی است و امضای یک ایرانی پای آن است. 

 

پیش از شما، پوران درخشنده هم با فیلم «بچه‌های ابدی» به سراغ موضوع کودکان مبتلا به سندرم داون و مشکلات آن‌ها رفته بود. ساخت فیلمی درباره بچه‌های مبتلا به این بیماری چه مشکلاتی دارد؟

 

قبل از ساخت این فیلم، تئاتری را با نام «این قصه‌ام» در اصفهان روی صحنه برده بودم. در آن تئاتر، باید ۴۵ دقیقه از محمد نظری ــ بازیگر اصلی «این فیلم قشنگ نیست» ــ و تعدادی دیگر از مبتلایان به سندرم داون بازی می‌گرفتیم که به خاطرش بسیار اذیت شدیم. تجربه اجرای آن نمایش، کار را برای تولید فیلم راحت کرد تا محمد نظری در این فیلم بی‌نظیر ظاهر شود. 

 

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.