روش های درمانی وابستگی به مواد محرک

آیا اعتیاد درمان می‌شود؟

روش های درمانی وابستگی به مواد محرک

منصوره کوهی کار، روان‌درمانگر، مدرس و پژوهشگر در حوزه اعتیاد
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۶ - ۸:۲

روش های درمانی وابستگی به مواد محرک

هرچند درزمینه درمان‌های روانی- اجتماعیِ وابستگی به مواد محرک پیشرفت‌هایی حاصل شده است، بااین‌حال

بسیاری از بیماران از روان‌درمانی به‌تنهایی بهره‌ای نمی‌برند.

میزان ریزش در درمانِ وابستگی به مواد محرک بیش از 50 درصد است؛ بنابراین شناسایی داروهایی که درمان‌های روانی – اجتماعی را تقویت می‌کنند، از اولویت‌های مهم به شمار می‌رود.

در مراحل اولیه پرهیز یا پیشگیری از عود، دارودرمانی می‌تواند به بیماران کمک کند. هرچند هنوز اثربخشی هیچ‌یک از داروها در درمان وابستگی به مواد محرک تائید نشده و در هیچ جای دنیا درمان دارویی صرف، برای مواد محرک وجود ندارد اما تعدادی از آن‌ها نتایج امیدوارکننده‌ای داشته است.

 

شروع پرهیز:

نشانه‌های ترک مواد محرک شامل خلق پایین، خستگی مفرط، ناهنجاری‌های خواب، تحریک‌پذیری و بی‌حوصلگی است که مشکلات بسیاری از مراجعان در هنگام قطع مصرف مواد می‌باشد. ازنظر بالینی، واضح است بیمارانی که نشانه‌های ترک شدیدتری دارند، برای پیشگیری از این نشانه‌ها دارو مصرف می‌کنند.

استفاده هم‌زمان از چند روش درمان باهم، با استفاده از داروهای مؤثر و درمان‌های شناختی رفتاری قطعاً با نتایج بهتری در درمان محرک‌ها همراه است.

 

دارودرمانی:

مهم‌ترین داروی مورداستفاده در شروع پرهیز بوپروپیون است دارویی که در حال حاضر برای ترک سیگار به کار می‌رود و در شروع مراحل اولیه بهبودی همراه با فلوکستین در کاهش وسوسه مراجعان به کار می‌رود اثربخشی بوپروپیون به دلیل مهار باز جذب دوپامین و افزایش سطح آن و ایجاد حالات خلقی مثبت است همین مکانیسم ممکن است در بهبود حالات خلقی منفی در ترک متا آمفتامین کمک‌کننده باشد.

 

روان‌درمانی:

علاوه بر مصرف دارو نیاز به یک مداخله درمانی داریم. برای مصرف‌کنندگان مواد محرک از یک روش درمانی به نام ماتریکس استفاده می‌کنیم این روش مبتنی بر شواهد می‌باشد یعنی مقالات و پژوهش‌هایی در این زمینه انجام شده و اثربخشی آن ثابت شده است این روش درمانی شامل 24 جلسه مشاوره می‌باشد که قبل از این‌که مداخلاتی صورت گیرد درمانگر بایستی یک رابطه درمانی مناسب را با مراجع آغاز کند. پس از برقراری رابطه درمانی لازم است هر مراجعی که دارای مشکل سوءمصرف مواد یا وابستگی به مواد به محرک است مورد ارزیابی کامل قرار گیرد: تاریخچه مصرف مواد، جزییات قابل‌توجهی از مصرف مواد یا سایر مواد شیمیایی مانند داروها یا الکل، تلاش‌های انجام‌شده در خصوص بهبودی و درمان و...

24 جلسه ماتریکس شامل آمورش مهارت‌های اولیه بهبودی و جلسات پیشگیری از عود می‌باشد.

 

 شرح جلسات:

در جلسات مهارت‌های بهبود اولیه به مراجع مهارت‌های ضروری برای ترک همه مواد را آموزش داده و در جلسات پیشگیری از عود راهکارهایی برای کنار آمدن با مسائل درمان و اجتناب از بازگشت را به مراجع آموزش می‌دهند؛ این جلسات به‌صورت دو بار در هفته (ابتدای هر هفته و انتهای هر هفته) به مدت 45 دقیقه انجام می‌شود.

 

منابع:

 فصلنامه طب اعتیاد (دوره جدید، شماره نخست، تابستان 92)

طاهری نخست، حمیدرضا؛ جعفری، فیروزه (1391) راهنمای مداخلات روان‌شناختی در درمان سرپایی اختلال مصرف مواد محرک بر اساس مدل ماتریکس

 

 

اگر سئوالی در این زمینه هست یا نیاز به کمک دارید، کارشناسان «به‌اندیشان» در خدمت شما هستند؛ با ما تماس بگیرید. 

مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران

برای ثبت دیدگاه وارد وب سایت ما شوید.