رژیم غذایی ناسالم طی دوران بارداری می تواند با اختلال کمبود توجه / بیش فعالی مرتبط باشد.

1397/01/28

 مشکلات سلوک با شروع زودهنگام و اختلال کمبودتوجه/ بیش فعالی یا ADHD از دلایل اصلی مراجعه به بخش سلامت روان در کودکی می باشد.  این دو اختلال بطور هم‌بود رخ می دهند و در تجارب والدینی بسیار مشابه، مثل آشفتگی مادر یا تغذیه ضعیف دیده می‌شوند.

تحقیق جدیدی توسط دانشمندان دانشکده کینگز لندن و دانشگاه بریستول دریافته است که رژیم غذایی با میزان قند و چربی بالا طی دوران بارداری می تواند با نشانگان ADHD در کودکان دارای اختلال سلوک زودهنگام رابطه داشته باشد.

این مطالعه که در فصلنامه روانپزشکی و روانشناسی کودک منتشر شده اولین مطالعه ای است که نشان می دهد تغییرات اپی ژنتیک در تولد می تواند رابطه بین رژیم غذایی ناسالم، مشکلات سلوک و ADHD را تبیین نماید.

مشکلات سلوک زودهنگام مثل دروغ گفتن، جنگیدن، و اختلال کمبود توجه / بیش فعالی، علل اصلی مراجعه به بخش سلامت روان کودک در انگلستان می باشد. این دو اختلال بطور هم‌بود رخ می دهند.  بیش از ۴۰ درصد کودکان دارای تشخیص اختلال سلوک، تشخیص ADHD نیز دارند.

دراین مطالعه جدید، شرکت کنندگان از بریستول، در قالب یک گروهی از مادران دهه ۹۰ بودند.  ۸۳ نفر از آنها که کودک با مشکلات سلوک زودهنگام داشتند با ۸۱ مادر که دارای کودکی با سطوح پایین مشکلات سلوکی بودند، مقایسه شدند. محققان بررسی کردند که چگونه تغذیه مادر روی تغییرات اپی ژنتیک یا متیلاسیون DNA در آی جی اف ۲ تاثیر دارد، یعنی ژن درگیر در تحول جنینی و رشد نواحی درگیرمغز مانند مخچه و هیپوکامپ در ADHD را بررسی کردند.

بطور قابل توجهی، در کودکان مادرانی که در معرض قحطی در هلند طی جنگ جهانی دوم قرار داشتند، متیلاسیون دی ان اِی در آی جی اف۲ دیده می شود.

محققان کینگز و بریستول دریافتند که تغذیه ضعیف مادر شامل رژیم غذایی محتوی قند و چربی زیاد و غذاهای فرآوری شده و شیرینی‌ها با متیلاسیون آی جی اف۲  در کودکان دارای مشکلات سلوک زودهنگام و کودکان دارای مشکلات سلوک خفیف مرتبط است.

مقدار متیلاسیون آی جی اف۲ بالاتر نیز با نشانگان ADHD بالاتر بین سنین ۷ و ۱۳ سالگی مرتبط است، اما فقط برای کودکانی که شروع زودرس مشکلات سلوک را دارند.

دکتر ادوارد برکر از دانشکده کینگز لندن گفت: یافته‌های ما که تغذیه ضعیف والد با متیلاسیون بالاتر آی جی اف۲ همراه است، اهمیت اساسی رژیم غذایی سالم طی دوران بارداری را برجسته می سازد.

این نتایج مطرح می‌کنند که ارتقاء رژیم غذایی والدین در نهایت نشانگان ADHD و مشکلات سلوک در کودکان را کمتر می‌کند. و اینکه عوامل خطر اپی ژنتیک و تغذیه‌ای می توانند تغییر داده شوند،رضایت‌بخش است.

دکتر برکر افزود:  ما اکنون نیاز به بررسی انواع خاص تر تغذیه مانند انواع چربی ها مثل اسیدهای چرب امگا۳  در ماهی و مرغ داریم که در رشد سیستم عصبی بسیار مهم هستند.

می‌دانیم که مکمل‌های غذایی برای کودکان می‌تواند منجر به ADHD و مشکلات سلوک خفیف شود، لذا برای تحقیقات در آینده مهم خواهد بود که نقش تغییرات اپی ژنتیک در این فرایند بررسی شود.

 

ترجمه از: شکیبا بردبار

منبع : Science Daily
نام
نام خانوادگی
ایمیل
عنوان
متن