بیماری‌های جدی دوران کودکی: ۰-۳ سال

1397/02/15

شناسایی بیماری‌های حساس در نوزادان می‌تواند مشکل باشد چراکه نشانه‌های اولیه‌ی بسیاری از بیماری‌های دوران کودکی به هم شبیه هستند.این مطلب علائم آن‌ها و اقدامات مورد نیاز را به شما آموزش می‌دهد.

خواب آلودگی

اگر کودک شما نسبت به همیشه خواب آلوده‌تر به نظر می رسد یا در بیدار کردن او مشکل دارید، خواب آلودگی می تواند نشانه ای از بیماری‌های جدی خردسالی باشد.

گریه فرکانس بالا، ضعیف یا مداوم

همه نوزادان و بچه های کوچک گریه می کنند. اما اگر کودک شما به طور غیر معمولی گریه می کند، گریه او قطع نمی شود و در آرام کردن کودک خود مشکل دارید، باید نگران باشید.

تنگی نفس یا تنفس غیر معمول

اگر فرزند شما تنگی نفس داشته باشد، ممکن است متوجه شوید که هوا به سختی به شش هایش می‌رسد. ممکن است به‌طور دائم سرفه کند یا متوجه شوید که عضلات بین دنده هایش به داخل کشیده شده اند. ممکن است کودک شما توانایی صحبت کردن یا تولید هر نوع صدایی را نداشته باشد.

در موارد شدید، ممکن است کودک شما بسیار خسته و غمگین به نظر برسد، ساکت باشد یا با هر نفس کشیدن یک صدای خرخر ایجاد کند.

این علائم تنفسی ممکن است با بیماری هایی همچون عفونت قفسه سینه (ذات الریه) یا آسم شدید ایجاد شود.

پوست رنگ پریده، لکه‌لکه یا کبود

پوست رنگ پریده، لکه‌لکه یا کبود ممکن است در اثر گردش خون ضعیف یا کمبود اکسیژن در بدن ایجاد شود که هر دوی آنها در بیماری های جدی خردسالی می توانند رخ دهند.

عدم پاسخگویی

 زمانی که چندین دفعه و با تلاش زیاد قادر به بیدار کردن کودک خود نیستید، فورا درخواست کمک کنید.

عدم پاسخگویی کودک می‌تواند یکی از علائم چندین بیماری جدی دوران کودکی همچون قند خون پایین (هیپوگلیسمی) یا عفونت مغز تهدید کننده حیات (مننژیت) باشد. کودک شما نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

تشنج

اگر کودک شما تشنج داشته باشد، ممکن است چشم هایش وارونه شود، پاسخگو نباشد، برای مدت کوتاهی لرزش شدیدی در تمام بدنش داشته باشد و حتی به طور مختصری کبود شود.

کودک خود را به پهلو و در وضعیت به هوش آمدن بچرخانید، اما هیچ چیزی (حتی انگشتان خود) را در این مدت درون دهان کودک قرار ندهید. این کار ممکن است مانع تنفس کودک شود.

برآمدگی قسمت نرم در سر نوزاد

نوزادان یک قسمت نرم (فونتانل) در بالای سر خود در جایی که هنوز استخوان های جمجمه بسته نشده اند، دارند. این نقطه به طور کلی در مدت ۱۲ ماه بسته می شود. اگر متوجه برآمدگی نقطه نرم نوزاد خود شدید، بدانید که این ممکن است نشانه تحریک مغز باشد.

راش non-blanching (نتیجه مثبت در آزمایش لیوان)

لکه‌های پوستی یا جوش‌هایی که با فشار دادن مستقیم آنها بر روی پوست کودک محو نمی شوند، می توانند نشانه اولیه‌ای از مننژیت مننگوکوکی خطرناک باشند.

می توانید آزمایش لیوان را با محکم فشار دادن یک طرف لیوان تمیزی بر روی پوست نوزاد خود انجام دهید. اگر در هنگام این آزمایش لکه یا راش محو نشد، ممکن است یک فوریت پزشکی باشد، فورا تقاضای آمبولانس کنید.

چه زمانی برای بیماری های خردسالی باید به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید

اگر متوجه هر یک از علائم زیر شدید، کودک خود را به نزدیک ترین اورژانس برسانید:

تب بالاتر از ۳۸ درجه سانتیگراد

کم ادراری

کم اشتهایی یا تغذیه نامناسب

استفراغ مکرر

در ادامه اطلاعات بیشتری در مورد این علائم آمده است.

تب بیشتر از ۳۸ درجه

چنانچه نوزاد شما کمتر از ۶ ماه دارد و تب بالایی دارد، می‌تواند نشانه یک عفونت جدی باشد.

بهترین راه بررسی دمای بدن کودک، استفاده از دماسنج در زیر بغل نوزاد است.

توجه داشته باشید که داروهای مسکن، همچون پاراستامول، ممکن است تب کودک شما را کاهش دهند. در بیشتر موارد، عفونت های ویروسی خودبخود بعد از چند روز از بین می روند.

کم ادراری

یکی از نشانه های اولیه ی خیلی از بیماری های جدی، کاهش بیش از حد معمول میزان عوض کردن پوشک است که کمتر از نصف تعداد پوشک هایی است که کودک شما هر روز عوض می کند. این امر می تواند بدین معنی باشد که کودک شما آب از دست داده است.

تغذیه نامناسب

خوب غذا نخوردن یا کم اشتهایی کودک می تواند یکی از نشانه های اولیه بیماری باشد.

استفراغ مکرر

استفراغ روش معمول بدن برای خلاص شدن از شر چیزهایی است که به آنها نیازی ندارد. اما استفراغی که متوقف نشود می‌تواند موجب از دست رفتن آب بدن و عدم تعادل خطرناک در سیستم شیمیایی بدن شود.

اگر کودک شما نمی‌تواند چیزی بخورد و بیاشامد و بعد از گذشت ۲۴ ساعت هنوز هم استفراغ می‌کند (۱۲ ساعت برای کودکان زیر ۲ سال)، به اورژانس مراجعه کنید.

نام
نام خانوادگی
ایمیل
عنوان
متن