بازی‌های تخیلی می‌تواند برای تفکر خلاق در کودکان مفید باشند

1397/02/15

لوئیس بونس گفت: تحقیقات زیادی در بررسی تاثیر بازی‌های تخیلی روی تحول کودکان انجام شده است. ما می‌خواستیم بررسی کنیم که آیا کودکانی که در بازی تخیلی درگیر می‌شوند خلاق ترند. زیرا بازی نیاز به درک متفاوت جهان از واقعیت کنونی‌اش دارد که برای تفکر خلاقانه لازم است.

دکتر بونس و گروهش با۷۰ کودک ۴ تا ۸ ساله برای سنجش مصاحبه کردند که بازی‌های خیالی‌شان شامل  این موارد بود:

روش انعکاس زندگی واقعی مثل داشتن مهمانیِ چای یا معلم بودن.

روشی که شامل اتفاقاتی باشد که در واقعیت ممکن نیست مثل مبارزه با شیر بدون آسیب دیدن یا رفتن به مدرسه با هلی کوپتر. یا

روشی که شامل حوادث غیرممکن باشد مثل رفتن به مدرسه جادوگران یا  بازی با جن و پری.

کودکان همچنین سه تکلیف خلاق را تکمیل کردند. در تکلیف اول کودکان باید به چیزهایی که قرمز بود فکر می‌کردند. در تکلیف دوم آنها باید راه‌های زیادی که برای حرکت از جای الف به ب در اتاق ممکن بود را مطرح می‌کردند و در تکلیف سوم از آنها خواستند تا فرد واقعی یا فرضی را بکشند. در دو تکلیف اول کودکان برای تعداد پاسخ‌هایی که می‌دادند امتیاز می‌گرفتند و اینکه چقدر این پاسخ‌ها منحصر به ‌فرد بودند. نقاشی‌هایشان برای سطح خلاقیت طبق نظر دو داور رتبه بندی شدند. همانطور که محققان انتظار داشتند، تحلیل‌ها نشان داد کودکانی که سطوح بالاتر بازی خیالی را گزارش کردند نمرات بالاتری نیز در این سه تکلیف گرفتند، هرچند یافته ها در دو تکلیف اول قوی‌تر از تکلیف نقاشی بود.

دکتر بونس گفت: نتایج شواهدی فراهم کرد که درگیری در بازی‌هایی که شامل سناریوهای غیرواقعی بود، با تفکر خلاق‌تر همراه بود، هرچند ما نمی‌دانیم جهت این رابطه چگونه است.  ممکن است کودکانی که از بازی تخیلی لذت می‌برند متعاقبا خلاق‌تر شوند و همین‌طور ممکن است کودکانی که خلاق ترند، بیشتر در بازی تخیلی درگیر شوند.

این نتایج شواهد تشویق کننده‌ای است برای والدین و معلمانی که می‌خواهند کودکان را برای درگیری در بازی خیالی بعنوان راهی برای تحول مهارت‌های تفکر خلاق‌شان هدایت کنند.

منبع : ScienceDaily
نام
نام خانوادگی
ایمیل
عنوان
متن