بخور، نخورهای اول مهر

1397/02/10

همزمان با آغاز مهر ماه و بازگشایی مدارس بسیاری از والدین نگران تغذیه فرزندانشان می‌شوند. برخی از دانش‌آموزان تازه به پیش دبستانی رفته و یا کلاس اولی هستند و هنوز نوع و آداب تغذیه در مدرسه را نمی‌دانند، به همین دلیل خانواده‌ها با مشکل کمبود تغذیه و یا تغذیه نامناسب فرزندانشان روبه‌رو می‌شوند. در این دوران، فرزندان زمان بیشتری را در مدرسه و خارج از منزل می‌گذرانند و خانواده باید از راه دور بر تغذیه فرزند نظارت داشته باشد زیرا بدن دانش‌آموزان به دلیل تحرک و فعالیت بدنی روزانه به مواد مغذی نیاز دارد تا بتوانند به فعالیت‌های ذهنی و فیزیکی بپردازند. 
تحقیقات محققان نشان می‌دهد فقدان تمرکز ذهنی،‌ اختلالات یادگیری و برخی از مشکلات آموزشی ناشی از تغذیه ناصحیح و نامناسب روزانه است. بر همین اساس لزوم استفاده والدین از برنامه غذایی صحیح و مناسب بسیار محسوس است. مطالب پیش‌رو در گفت‌وگو با دکتر احمدرضا درستی، متخصص تغذیه و مدیر گروه تغذیه جامعه دانشگاه علوم پزشکی تهران به مناسبت بازگشایی مدارس در مهر ماه و نحوه تغذیه دانش‌آموزان کلاس اولی گردآوری شده است. ‌

 

چگونه دانش‌آموزان را به صبحانه خوردن عادت دهیم؟
دانش‌آموزان پیش دبستانی و دبستانی به دلایل مختلف از خوردن صبحانه فرار می‌کنند بنابراین باید وعده صبحانه را به گونه‌ای برای آنان آماده کنیم که هم زمان کافی و لازم برای خوردن صبحانه داشته باشند و هم مواد مغذی لازم به بدن آنان برسد زیرا تحقیقات نشان می‌دهد صرف نکردن صبحانه کارایی مغز را تا 25 درصد کاهش می‌دهد.


چرا کودکان میلی به صبحانه ندارند؟ 
ابتدا باید مطمئن شویم که بی‌اشتهایی کودک ناشی از ابتلا به بیماری گوارشی و انگلی نیست، به عنوان مثال تلخی دهان کودک در ابتدای صبح نشانه نوعی بیماری گوارشی است اما در صورتی که پس از انجام آزمایش، بیماری گوارشی و انگلی کودک ثابت نشود خانواده باید با روش‌های مختلف اشتهای کودک را باز کند. معمولا اشتهای کودک با نوشیدن یک لیوان آب یا مقداری آب میوه باز می‌شود.


برای کودکان در میان وعده چه توصیه می‌کنید؟
برخی از خانواده‌ها به جای صرف دقایقی برای تهیه یک میان‌وعده سالم برای فرزندانشان، با دادن مقداری پول، آنان را نسبت به تهیه و خرید تنقلات غیر مغذی نظیر چیس، پفک و پاستیل ترغیب می‌کنند در حالی که این مواد غذایی هیچگاه نمی‌توانند ویتامین‌ها و پروتئین‌های مورد نیاز جسم کودک را تامین کنند حتی در بسیاری مواقع باعث چاقی و اضافه وزن کودکان نیز می‌شوند. 
والدین باید به میان وعده‌های دانش‌آموزان توجه ویژه‌‌ای داشته باشند زیرا مغز کودکان برای بیشتر از دو ساعت، گلوکز در اختیار ندارد. گلوکز یکی از عناصر مهم برای تامین انرژی مورد نیاز کودکان برای انجام فعالیت‌های فیزیکی و ذهنی است که این ماده در نان، عسل و غلات به میزان بسیاری یافت می‌شود. خانواده‌ها باید برای میان وعده دانش‌آموز خود در مدرسه از مواد غذایی مقوی و سالم استفاده کنند. مادر می‌تواند برای زنگ تفریح یک نوع میوه، یک لقمه نان و پنیر و گردو، یک لقمه کره بادام زمینی و عسل، یک لقمه نان و گوشت و یا یک پاکت شیر پاستوریزه برای فرزندش درنظر بگیرد تا علاوه بر حفظ سلامتی و تندرستی وی، فعالیت‌های مغزی نیز به خوبی ادامه پیدا کند. کودکان باید به صورت روزانه دو لیوان شیر پاستوریزه مصرف کنند اما در صورتی که کودک تمایلی به مصرف شیر ندارد مادر می‌تواند از این ماده در غذاهایی مانند شیربرنج یا فرنی استفاده کند. کودکانی که در شیفت دوم و نوبت بعدازظهر به مدرسه می‌روند نباید هیچ وقت ناهار نخورده در کلاس درس حاضر شوند زیرا در بین روز احساس گرسنگی و ضعف کرده و دچار بی‌حالی و کسالت روزمره می‌شوند. همچنین وعده ناهار و شام زمانی کامل است که علاوه بر پلو و خورش، مقداری سبزیجات و ماست نیز در کنار آن وجود داشته باشد. بنابراین اگر خانواده‌ها خواب و خوراک خوب فرزندان را تأمین کنند کودک بهترین کارایی ذهنی را خواهد داشت.


چه مواد غذایی باید در برنامه روزانه دانش‌آموزان گنجانده شود؟
خانواده‌ها باید توجه داشته باشند که در برنامه غذایی روزانه دانش‌آموزان باید پنج گروه غذایی اصلی از جمله گروه نان و غلات، گروه شیر و مواد لبنی و فسفر، گروه گوشت، تخم‌مرغ و حبوبات، گروه میوه‌ها و گروه سبزی‌ها گنجانده شود زیرا جسم و ذهن کودکان برای رشد به کلسیم، فسفر، ‌آهن و پروتئین نیاز دارد. همچنین مصرف مواد غذایی چرب، پرنمک و شیرین که در موادی مانند نوشابه‌های گازدار، آب میوه‌های صنعتی، شیرینی و شکلات،‌ آب نبات‌ها، چیپس و پفک و پاستیل وجود دارد به دلیل نداشتن ارزش غذایی منجر به بروز کمبودهای تغذیه‌ای، چاقی و اضافه وزن، فشارخون و چربی خون بالا می‌شود.

 

نام
نام خانوادگی
ایمیل
عنوان
متن