آیا درمان روانکاوی برای من مناسب است؟


همان‌طور که سلامت جسمی و فیزیکی شما برای تأمین نیازهای اولیه‌ زندگی‌تان اهمیت دارد، سلامت روان نیز پایه و اساس زندگی شما است؛ اما برای داشتن سلامت روان باید از وقت و پول خود سرمایه‌گذاری کنید و رویکرد درمانی‌ای را انتخاب کنید که برایتان مناسب باشد و بتوانید به درمانگرتان اعتماد کنید.

ازنظر دانلد وینیکات، «روانکاوی برای کسانی است که آن را می‌خواهند، به آن نیاز دارند و می‌توانند آن را دریافت کنند». درواقع روانکاوی برای کسانی مناسب است که با تمام وجود آن را بخواهند و دنبال شناخت و رشد خود باشند؛ آن‌هایی که در جستجوی درک عمیق‌تری از خود هستند. ازاین‌رو درمان روانکاوی منتظر شخصی با خصوصیات یک بیمار روانی نمی‌ماند بلکه آغوشش را به روی همه گشوده است چون راهی برای رشد و تحول انسان در نظر گرفته می‌شود و یا به‌عبارتی‌دیگر، همه را بیمار می‌داند و کسی را بی‌نیاز از خودشناسی و تغییر قلمداد نمی‌کند.

روانکاوی قصد دارد به کاهش درد و رنج افراد، احیا و سازمان‌دهی مجدد زندگی آن‌ها و پیشرفت در مسیر بازگشت به زندگی عادی کمک کند و به‌خصوص برای افرادی که دچار افسردگی، اضطراب، خشم، مشکلات ارتباطی، اعتمادبه‌نفس پایین، دردهای جسمانی، بی‌انگیزگی، بیماری‌های سخت مانند سرطان، مشکلات سوگ، اختلافات زناشویی، اختلالات جنسی، مشکلات بعد از طلاق و استرس بعد از سوانحی مثل جنگ و بلایای طبیعی شده‌اند، می‌تواند بسیار مفید باشد. روانکاوی، زندگی را از نو می‌سازد و انسان منفعل را به یک سازمان پویا و کنشگر با حق انتخاب تبدیل می‌کند و برای کسانی که می‌خواهند معدنی را بکاوند و درنهایت جواهری گران‌بها از آن بیرون بکشند، درمانی منحصربه‌فرد است.

روانکاوی، یک روش عمیق گفتمانی است که هدف آن آگاهی از افکار و احساسات ناخودآگاه یا دفن شده است. می‌خواهد کمک کند تا احساساتی که اغلب از دوران کودکی تاکنون سرکوب کرده‌اید و اکنون منجر به حال بدتان شده است، به سطح برسد و موردبررسی قرار گیرد.

پس باید ظرفیت پذیرش درمان یا مقاومت روان‌شناختی بالایی داشته باشید؛ باید بتوانید با خود واقعی‌تان مواجه شوید و توانایی تجزیه‌وتحلیل مسائل را داشته باشید. بسیاری از افراد به درمانگر مراجعه می‌کنند تا راه‌حلی برای مشکلاتشان بیابند و اگر درمان به‌جایی برسد که بفهمند خودشان بزرگ‌ترین مانع بهبودی‌شان هستند، به درمان پایبند نخواهند بود و اراده‌ای برای غلبه بر موانع نخواهند داشت؛ این افراد می‌خواهند شخصیتی را که از بین سال‌های طلایی رشد و گذر زمان شکل گرفته، در یک یا دو جلسه بدون تحمل هیچ درد عاطفی تغییر دهند و حالشان خوب شود که قطعاً روانکاوی گزینه خوبی برایشان نیست؛ البته شاید بتوانند از رویکردهای دیگر روان‌درمانی استفاده ببرند.

روانکاوی، یک سفر است و مسافری که این راه را می‌پیماید باید انگیزه کافی برای این سفر را داشته باشد اما در این سفر طولانی و پر از تجربه، نقش راهبری که او را همراهی می‌کند یعنی همان روانکاو نیز اهمیت بسیاری دارد تا مسافر بتواند به کمک او احساسات، اندیشه‌ها، تحریکات دردناک و نامطلوب و بازخوردها را یکی‌یکی در بین راه درمان تجربه کند و به مرحله بهبود و آرامش برسد.

روانکاوی با گذشته سروکار دارد، اما در اینجا و اکنون زندگی می‌کند. درمانی طولانی‌مدت است و نیاز به صبر و حوصله دارد. آن‌هایی از عهده‌اش برمی‌آیند که کنجکاو هستند، می‌خواهند از اصالت زندگی بدانند و مشکلاتشان را ریشه‌ای حل کنند. آن‌هایی که این زمان محدود زیستن در دنیا را برای یادگیری و تجربه کردن غنیمت می‌شمارند؛ اما دریافته‌اند که به‌تنهایی نمی‌توان این راه پرفرازونشیب را طی کرد و حضور یک همراه دلسوز و آگاه لازم است که خود نیز زمانی، تحت درمان روانکاوی بوده و جنس رنج بیمار را می‌شناسد. هر درمانگر روانکاو، علاوه بر کسب دانش تخصصی و پیشرفته در روانکاوی، خود سال‌ها تحت درمان روانکاوی بوده است تا شایستگی درمانگری را پیدا کند و این موضوع یک اصل مهم است؛ درواقع یک قانون در درمان روانکاوی است که توصیه می‌شود حتماً هنگام انتخاب درمانگرتان از آن مطمئن شوید. همواره توجه داشته باشید، علاوه بر یافتن کسی با زمینه‌های تحصیلی مناسب، به دنبال روانکاوی باشید که به‌راحتی بتوانید با او درباره مسائل شخصی‌تان صحبت کنید.


اگر سئوالی در این زمینه هست یا نیاز به کمک دارید، کارشناسان «به‌اندیشان» در خدمت شما هستند؛ با ما تماس بگیرید.


 نظرات


نام
نام خانوادگی
ایمیل
عنوان
متن