چرا شیر مادر بهتر است؟

1397/02/15

دکتر لورا بِرک، استاد برجسته روانشناسی رشد

دلایل برتری شیر مادر

۱- بین چربی و پروتئین، توازن درست برقرار می‌کند؛ شیر انسان در مقایسه با شیر سایر پستانداران، چربی بیشتر و پروتئین کمتر دارد. این توازن و پروتئین‌ها و چربی‌های منحصربه‌فرد در شیر انسان، برای میلین‌دار شدن سریع دستگاه عصبی ایده‌آل است.

۲- کامل‌بودن غذایی را تضمین می‌کند؛ مادری که از شیر خودش به نوزاد می‌دهد، تا زمانی‌که بچه ۶ ماهه شود به افزودن غذاهای دیگر به رژیم غذایی فرزندش نیازی ندارد. شیر تمام پستان‌داران آهن کمی دارد، ولی آهن موجود در شیر مادر توسط دستگاه گوارش بچه بسیار راحت‌تر جذب می‌شود در نتیجه نوزادانی که با شیشه تغذیه می‌شوند به شیرخشکی نیاز دارند که با آهن تقویت شده باشد.

۳- به تضمین رشد جسمانی سالم کمک می‌کند؛ در چند ماه اول، بچه‌هایی که شیر مادر می‌خورند قدری سریع‌تر از بچه‌هایی که شیرخشک می‌خورند وزن و قد کسب می‌کنند. بچه‌هایی که شیرخشک می‌خورند در پایان سال اول عقب‌افتادگی خود را جبران می‌کنند. بچه‌های یک‌ساله‌ای که شیر مادر می‌خورند، لاغرتر هستند (درصد بالاتر عضله به چربی دارند) و این الگوی رشد می‌تواند به پیش‌گیری از چاقی بعدی کمک کند.

۴- از تعدادی بیماری محافظت می‌کند؛ تغذیه با شیر مادر پادتن‌ها و سایر عواملی که با عفونت مبارزه می‌کنند را از مادر به کودک انتقال می‌دهد و عملکرد دستگاه ایمنی را تقویت می‌کند در نتیجه بچه‌هایی که شیر مادر می‌خورند در مقایسه با بچه‌هایی که شیر خشک می‌خورند واکنش‌های آلرژیک و بیماری‌های تنفسی و روده‌ای بسیار کمتری دارند. شیر مادر تأثیرات ضد التهابی نیز دارد که شدت نشانه‌های بیماری را کاهش می‌دهد.

۵- از رشد معیوب آرواره و پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند؛ مکیدن پستان مادر به جای پستانک مصنوعی به اجتناب از بد بسته شدن دهان کمک می‌کند، وضعیتی که به موجب آن آرواره بالا و پایین درست روی‌هم قرار نمی‌گیرند. این از پوسیدگی دندان ناشی از باقی‌ماندن مایع شیرین در دهان بچه‌هایی که در حال مکیدن سر شیشه به خواب می‌روند، جلوگیری می‌کند.

۶- قابلیت هضم را تضمین می‌کند؛ چون بچه‌هایی که شیر مادر می‌خورند در مقایسه با بچه‌هایی که شیر خشک می‌خورند نوع متفاوتی باکتری دارند که در روده رشد می‌کند، به ندرت به یبوست یا مشکلات معده-روده‌ای دیگر دچار می‌شوند.

۷- انتقال به غذاهای جامد را آسان می‌کند؛ بچه‌هایی که شیر مادر می‌خورند غذاهای جامد جدید را راحت‌تر از بچه‌هایی که شیر خشک می‌خورند می‌پذیرند، شاید به این علت که تجربه بیشتری با طعم‌های مختلف دارند که از غذای مادر به شیر وی منتقل می‌شوند.

 

نام
نام خانوادگی
ایمیل
عنوان
متن