شکاف جنسیتی در قاب هنر هفتم

1397/02/14

سرزمین شمالی (North Country)

 

سال اکران: 2005
کارگردان: نیکی کارو
بازیگران: شارلیز ترون، فرانسیس مک دورمند

خلاصه داستان: وقتی در سال ۱۹۸۹، «جوسی آیمز» بعد از جدایی از همسرش به شهر زادگاه خود در شمال مینسوتا برمی‌گردد، با توجه به داشتن دو بچه کوچک، به‌دنبال کار می‌گردد و بهترین کاری که در شهر است، کار کردن در معدن است. کار در معدن سخت است اما بهترین دستمزد را در شهر دارد و امکانات رفاهی خوبی را شامل می‌شود. جوسی با تشویق‌های گلوری که دوست قدیمی‌اش است و از معدود کارکنان زن در این معدن است، به معدن می‌رود تا در آنجا مشغول به کار شود اما کار کردن در آنجا و در کنار مردان، کار بسیار سختی است و وی با مشکلات زیادی چون تجاوز و اذیت کردن‌های مردان معدن روبه‌رو می‌شود و وقتی موضوع را به رئیس خود اطلاع می‌دهد، با بی‌توجهی وی همراه می‌شود. در آن شرایط، کار کردن یک زن در معدن بسیار سخت است و هیچ مردی حاضر نمی‌شود زنی را به عنوان رقیب شغلی خود داشته باشد و حتی پدر جوسی که وی نیز در معدن کار می‌کند، بارها از جوسی می‌خواهد تا دست از کار کردن در معدن بردارد. بدین شکل جوسی تلاش خود را برای مبارزه با این وضعیت و تجاوز علیه زنان آغاز می‌کند.

 

فرزندان انسان (Children of Men)

 

سال اکران: 2006
کارگردان: آلفونسو کوارون
بازیگران: کلاین اوون، جولیان مور، مایکل کین

خلاصه داستان: سال ۲۰۲۷ است و زنان دیگر نمی‌توانند بچه‌ای به دنیا بیاورند. جوان‌ترین ساکن زمین، به تازگی در 18 سالگی در گذشته ‌است و همه امیدها و آرزوهای بشر نقش برآب شده است. در حالی که بحران و آشفتگی پایه‌های تمدن بشری را متزلزل کرده، دنیای در شرف مرگ و نیستی، آخرین شانس بقایش را در وجود زنی به نام «کی» می‌بیند که به‌گونه‌ای غیر قابل درک باردار شده ‌است و اکنون در حالی که فرقه‌های متخاصم ملی‌گرا به جان هم افتاده‌اند و رهبران دنیا شاهدند که چطور قدرت از دستشان خارج می‌شود، مردی سرخورده به نام «تیودور» ماموریت می‌یابد از این زن محافظت کند و او را تا بندری همراهی کند تا این آخرین امید بشریت بتواند در امنیت کامل، کودکش را به دنیا بیاورد.

 

زمستان استخوان‌سوز (winter’s Bone)

 

سال اکران: 2010
کارگردان: دبرا کراکینگ
بازیگران: جنیفر لارنس، جان هوکس

خلاصه داستان: این فیلم روایتگر سختی‌های دختری ۱۷ ساله به نام «ری دالی» است که به اجبار، قصد یافتن پدر فراری‌اش در کوه‌های اوزارک را دارد. پدر خانواده که به دلیل جرائم مواد مخدر پیش‌تر دستگیر شده بود، با گرو گذاشتن تنها خانه‌شان موقتاً آزاد و سپس فراری شده ‌است. بنابراین «ری» مجبور است پدرش را بیابد تا خانواده‌اش را از آوارگی در زمستان سخت آن منطقه نجات بدهد.

 

ارین براکویچ (Erin Brockovich)

 

سال اکران: 2000
کارگردان: استیون سودربرگ
بازیگران: جولیا رابرتز، پیتر کایوتی، آرون اکهارت

خلاصه داستان: زن جوانی به اسم «ارین براکویچ» با داشتن سه فرزند و در حالی که از شوهرش طلاق گرفته و بیکار است، پس از گذراندن ماجراهایی موفق می‌شود به‌عنوان دستیار یک وکیل شروع به‌کار کند. گرچه هیچ‌کس او را در این شغل جدیدش جدی نمی‌گیرد، اما طولی نمی‌کشد که تقریبا به تنهایی یک شرکت قدرتمند که متهم به آلوده کردن منبع آب شهر است را سرنگون می‌سازد.

 

نام
نام خانوادگی
ایمیل
عنوان
متن