آگاهی‌های جنسی در قاب هنر هفتم

1397/01/23

رودخانه میستیک (Mystic River)
کارگردان: کلینت ایستوود
بازیگران: شان پن، تیم رابینز، کوین بیکن
سال اکران: 2004
فیلم از سکانس سه پسربچه که در یکی از خیابان‌های آمریکا مشغول بازی در خیابان و حک کردن نامشان روی یک بلوک بتونی خیس هستند آغاز می‌شود که ناگهان دیو بویل به دست کودک‌دزدانی ربوده می‌شود و سه روز متوالی مورد تجاوز جنسی این دو مرد قرار می‌گیرد و داستان به 25 سال بعد سفر می‌کند که در آن دیو به شخصی منزوی و جیمی‌مارکوم به انسانی شرور تبدیل شده و شون دوین در اداره پلیس خدمت می‌کند. در یک اتفاق ناگهانی، دختر جیمی ‌به ‌شکل تصادفی و نامفهومی‌ کشته می‌شود و شون، که در اینجا یک پلیس است، سعی در به دام انداختن قاتل می‌کند. پس از پیگیری اشتباه پلیس که ناشی از بی‌رحمی‌ جامعه بر فردی منفعل است و به‌خصوص سوءظن ناآگاهانه و اشتباه همسر دیو به او و معرفی او به‌عنوان قاتل به جیمی‌مارکوم و ناتوانی دیو در تبرئه خود، دیو به‌عنوان قاتل معرفی می‌شود و جیمی‌ او را به قتل می‌رساند و او را در «رودخانه میستیک» رها می‌کند. فردای آن روز پلیس و جیمی‌ متوجه می‌شوند که دیو قاتل نبوده‌ است.

 

 

گرانبها (Precious)
کارگردان: لی دنیلز
بازیگران: گابوری سیدیب، ماریا کری، پائولا پاتون
سال اکران: 2009
«گرانبها»، شاید برای خیلی‌ها به خاطر فضای غم‌انگیزی که دارد مورد پسند نباشد. این فیلم داستان تلخی را روایت می‌کند؛ داستان یک دختر نوجوان سیاه‌پوست به اسم «کلیریس پرشس جونر»(گابوری سیدیب) ساکن محله «‌هارلم» که به خاطر وزن زیاد و ظاهر نازیبایی که دارد از سوی خانواده و اجتماع طرد شده و بارها مورد تعرض پدرش قرار گرفته است. این دختر در زندگی سخت و دشوار خود چیزی جز تعرض، بی‌احترامی، ناسزا و نفرت را تجربه نکرده است. پرشس که 16 سال بیشتر ندارد، حتی نمی‌تواند روی مادر خود که زنی به شدت فحاش و نامهربان است، حساب کند. پرشس در واکنش به سختی‌های زندگی، به دنیای تخیل پناهنده می‌شود؛ دنیای ویدئوکلیپ‌های موسیقی و فیلم‌های سینمایی. او در این دنیای مجازی در محور و کانون توجه قرار دارد و از طعم احترام و مهربانی برخوردار می‌شود. در ادامه ماجرا، بلورین، معلم مدرسه پرشس، پی به مشکلات پرشس می‌برد و وی را دعوت به شرکت در کلاس‌های آموزشی فوق برنامه می‌کند. پرشس با شرکت در این کلاس‌ها و نوشتن احساسات و درونیات خویش بر روی کاغذ بارقه‌ای از امید را شناسایی می‌کند.

 

هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند
کارگردان: رخشان بنی اعتماد
بازیگران: طناز طباطبایی، شهاب حسینی، مریلا زارعی
سال اکران: 1392
بی‌توجهی و سهل‌انگاری پدر و مادر شیرین هشت ساله، واقعه‌ای را برای او رقم می‌زند که زخمش سال‌ها بر روح او باقی می‌ماند و همه زندگی‌اش را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد. آنچه این زخم را عمیق‌تر می‌کند و واقعه را به فاجعه ختم می‌سازد، این است که دخترک هیچ‌کس را نمی‌یابد تا دردش را با او در میان بگذارد. شیرین دو بار تا آستانه ازدواج پیش می‌رود اما ازدواجش به هم می‌خورد.
او در سومین تجربه‌اش دچار بحران می‌شود. داستان فیلم برای نخستین بار در تاریخ سینمای ایران به طور عمیق تعرض به کودکان و تبعات آن را پیش روی مخاطب قرار می‌دهد؛ اتفاقی که اغلب خانواده‌ها سعی در نادیده گرفتن و پنهان کردن آن دارند و از عوارض زیان‌بار آن غافل‌اند.


خفتگان (Sleepers)
کارگردان: بری لوینسون
بازیگران: رابرت دنیرو، کوین بیکن، داستین‌هافمن، برد پیت
سال اکران: 1996
لورنزو، مایکل، جان و تامی ‌چهار دوست نوجوان هستند که به‌طور اتفاقی باعث مرگ یک نفر شده‌اند و به همین خاطر به دارالتأدیب فرستاده می‌شوند. در آنجا آنان توسط نگهبانان مورد ضرب و شتم و آزار و اذیت قرار می‌گیرند، اما رازشان را تا دوره بزرگسالی برای کسی فاش نمی‌کنند. در زمان حال، مایکل در دادستانی ناحیه به موقعیت شغلی خوبی رسیده و جان و تامی ‌یک دار و دسته ایرلندی به نام «وستیز» را پایه‌گذاری کرده‌اند. یک‌روز که نوکز با جان و تامی‌ روبه‌رو می‌شود، آنان با خونسردی او را می‌کشند و در محاکمه‌ای حاضر می‌شوند که یک وکیل معتاد (هافمن) از آنان دفاع می‌کند. مایکل و لورنزو که اکنون یک خبرنگار نیویورکی است، با همراهی دوست دوران کودکی‌شان، کارول و یک کشیش محلی به نام بابی تلاش می‌کنند دوستشان را آزاد کنند و تصمیم می‌گیرند از نگهبانان خاطی آن زمان، اگر کسی باقی‌مانده او را هم به‌سزای اعمالش برسانند.

نام
نام خانوادگی
ایمیل
عنوان
متن