چگونه عزت نفس کودکم را بالا ببرم!

1397/02/15

اصول عزت نفس

  عزت نفس، موضوعی است درباره­ دوست داشتن خود و آنچه که هستید. این به معنای، خودپسندی نیست، بلکه فقط باور داشتن به خود و دانستن آن چیزی است که خوب انجام می‌دهید.

 عزت نفس در کودکان، دانستن این موضوع است که دوست داشته می‌شوند و به خانواده‌ای تعلق دارند که برای‌شان ارزش قائل‌اند. همچنین عزت نفس از تحسین و تشویق شدن به‌خاطر چیزهایی است که برای شما اهمیت دارند و از احساس اعتماد به نفس درمورد آینده، به وجود می‌آید.

پرورش عزت نفس کودکان

 به کودکتان زیاد بگویید دوستش دارید. و فقط به این دلیل که به او نشان دهید برایش ارزش قائلید نه دلیلی دیگر.

در اینجا، راهنمایی های دیگری برای پرورش عزت نفس کودکتان، ارائه می‌شود:

ارتباطات

  به کودک در مورد خانواده‌اش، فرهنگش و جامعه‌اش احساس خوب بدهید. به او کمک کنید در مورد روابط، خانواده، تاریخچه­ خانواده، باورها و رسومات فرهنگی، شناخت به دست آورد.

کودک خود را تشویق کنید تا برای عضوی از خانواده بودن، ارزش قائل شود. یک راه ساده مشارکت کودکان در امور کوچک روزمره است. وقتی همه برای اداره خانه مشارکت می‌کنید، احساس مهم و با ارزش بودن می‌کنید.

دوستان کودکان خود را دعوت کنید و آن‌ها را بشناسید. کودکتان را نیز تشویق کنید تا دوستانش را به خانه شما دعوت کند و زمانی را برای کودک خود برای رفتن به خانه‌های دوستانش، تعیین کنید.

زمان و فعالیت ها

 رسومات خانواده را گسترش دهید که می تواند شامل قصه گفتن هنگام خواب، بوسه خداحافظی یا انجام کارهایی باشد که مخصوص خانواده شما است.

به کودکتان کمک کنید سرگرمی‌هایی را امتحان کند که به آن ها علاقمند است. اما کودکتان را مجبور به انجام چیزی که به آن علاقمند نیست، یا از عهده‌اش بر نمی‌آید، نکنید.

در بعضی کارها از او کمک بگیرید تا احساس مفید بودن نماید. برای مثال کودکی که در سن مدرسه رفتن است، می تواند به شما در چیدن میز شام کمک کند.

دستاوردها و چالش ها

کودک را تشویق کنید تا در مورد چگونگی حل مسائل فکر کند. وقتی به کودک خود برای حل مسائل کمک می‌کنید شما ابزاری را به او می‌دهید که برای غلبه بر چالش‌های زندگی به آن نیاز دارد.

دستاوردها و موفقیت‌ها را جشن بگیرید؛ چه بزرگ باشند چه کوچک. برادر و خواهرها را تشویق کنید، تا موفقیت های یکدیگر را بشناسند، و به دیگران درمورد آن‌ها بگویند (بدون زیاده روی).

خاطرات موفقیت‌ها و پیشرفت‌های کودکان خود را حفظ کنید. شما می‌توانید با کودکانتان به این امر بپردازید و در مورد خاطرات ویژه خود و چیزهایی که او به دست آورده، با او صحبت کنید.

زمان مفیدی با کودکتان بگذرانید. به او گوش فرا دهید و کمک کنید چیزهای جدیدی بیاموزد و به اهدافی دست یابد. وقتی کودک کوچکتر است، می توانید زمانی که چیز جدیدی مثل سوار شدن دوچرخه یا نوشتن اسم خود را می‌آموزد، او را تشویق و تحسین کنید. برای کودکان بزرگتر نیز آخرهفته‌ها به آن‌ها در ورزش کردن و تمرین در طول هفته کمک کنید و به چیزهایی که برایش ارزش قائلند توجه نشان دهید.

چیزهایی که می‌تواند به عزت نفس کودکان آسیب بزند!

 پیام‌هایی مثل تو کندی، شیطانی، زورگویی یا ترسویی، یا بدگویی در مورد بچه‌ها نزد دیگران! اگر یک کودک، کاری می‌کند که شما دوست ندارید، بهتر است به او بگویید که به جای آن چه کاری می‌تواند انجام دهد. برای مثال، «تو تکالیفت رو انجام نداده‌ای و باید الان بشینی و سوالات ریاضیت رو تمام کنی».

تهدید کودکان برای اینکه کاری را انجام ندهند یا پیام هایی که تلویحا می گویند «زندگی بدون آن‌ها بهتر بود»، می‌تواند به عزت نفس کودکان آسیب بزند. برای مثال، «اگر به‌خاطر بچه‌ها نبود، شاید توانایی خرید یک ماشین جدید رو داشتم».

نادیده گرفتن کودکان، تهدید کردن آن ها مثل یک مزاحم، توجه نکردن به آن‌ها، یا فرستادن هر پیامی مبنی بر اینکه شما آن‌ها را دوست ندارید، برای عزت نفس کودکان مضر هستند. یک مثال می‌تواند این باشد: «من از دست تو خسته شدم». اخم کردن یا آه کشیدن به‌طور دائم، وقتی که کودک می‌خواهد با شما صحبت کند یا چیزی از شما بخواهد، ممکن است همین تأثیر را داشته باشد. تمامی پدرمادرها این کار را کم و بیش انجام می‌دهند. اما اگر همیشگی باشد، کودکان پیامی را دریافت می‌کنند مبنی بر اینکه آن ها یک مزاحم هستند.

مقایسه‌های منفی با دیگر کودکان، به خصوص برادران و خواهران، نیز مضر است. هر کودک در خانواده از نظر نقاط قوت و ضعف متفاوت است. بهتر است که بتوانید موفقیت‌ها و دستاوردهای هر کودک را شناسایی کنید.

جابه‌جایی خانه، طلاق یا مهاجرت، همگی تغییراتی هستند که ممکن است بر عزت نفس کودک شما تأثیر بگذارد. شما می‌توانید ارتباط خود را با ریشه‌های کودکتان با ثبت در یک دفتر خاطرات با تصاویری از جاهایی که بوده است، نگهداری کنید.

 

نام
نام خانوادگی
ایمیل
عنوان
متن