پایه‌های تبعیض جنسیتی

1397/02/14

ترجمه از الناز صادقی

تبعیض جنسیتی زمانی اتفاق می‌افتد که شخص در شرایط مختلف در معرض رفتار ناهمسان و نابرابر قرار بگیرد.

 

کجا و چه زمانی تبعیض جنسی اتفاق می‌افتد؟

تبعیض جنسی می‌تواند در بسیاری از موقعیت‌های مختلف اتفاق بیفتد اما به‌طور معمول اغلب در شرایط زیر رخ می‌دهد:

استخدام

مانند کارمندانی که در طول فرایند مصاحبه از آنها سوالات تبعیض‌آمیز جنسی پرسیده شده است.

استخدام از طرف کار فرما و ترفیع گرفتن و یا فسخ قرارداد بین کارمند و کار فرما بر اساس جنسیت زن یا مرد بودن.

همچنین پرداخت نابرابر حقوق و آزار و اذیت جنسی کارمندان.

تحصیلات

محرومیت از برنامه‌ها یا فرصت‌های آموزشی و آزار و اذیت جنسی دانش‌آموزان.

در مدارس دخترانه سرتاسر جهان از هر پنج دختر یک نفر تجربه تبعیض‌آمیز جنسی را زیر هفت سال داشته است. این آمار در مقطع دبستان دخترانه از هر١٠ نفر یکی گزارش شده، در حالی که در متوسطه، یک به پنج یعنی دو برابر بیشتر شده است و نسبت به دبستان پسرانه یک درصد و متوسطه پسرانه سه درصد متفاوت است.

از جمله مواردی‌که دختران از آن محروم بوده‌اند محدودیت در آزادی، نداشتن فرصت در مقایسه با پسران و داشتن احساس امنیت کمتر در مواجهه با آزار و تعرض جنسی است .

در برخی موارد پدران و مادرانی که دختران آنها مورد تعرض جنسی قرار گرفته‎اند ترجیح داده‌اند که آنها هم پسر می‌شدند .

پسرها در رشته‌های ریاضیات و کامپیوتر بهتر هستند و به‌ نظر می‌رسد که دانش‌آموزان معلمان مرد در مقایسه با دانش‌آموزان معلمان زن باهوش‌تر باشند.

این نظرسنجی باعث می‌شود معلمان از خود بپرسند، درک‌شان از تبعیض جنسی چیست؟

به‌طور کلی ١/٣ معلمان زن در مقایسه با هفت درصد از معلمان مرد در نظرسنجی گفته‌اند که آنها هم تجربه تبعیض جنسی را داشته‌اند.

مسکن

رد یا امتناع از مذاکره با کسی که به‌دنبال تهیه مسکن است، اعمال شرایط متفاوت اجاره، طول مدت قرارداد، پرداخت وام و تسهیلات بر اساس جنسیت.

 

قوانین منع تبعیض جنسی

قوانین، تضمین و تنظیم‌کننده حقوق مدنی است که جزو قوانین مربوط به تبعیض جنسی نیز به‌شمار می‌آید.

 

تبعیض جنسیتی : کمک گرفتن از وکیل

اگر بر این باورید که متحمل نقض حقوق مدنی بر اساس جنسیت‌تان شده‌اید بهتر است با یک وکیل با تجربه و آشنا به حقوق مدنی در مورد آن صحبت کنید.

 تصمیم‌گیری‌های مهم مربوط به پرونده‌تان ممکن است پیچیده باشد یا شما به حقوق‌تان آگاه نباشید و ندانید که چه قوانینی درباره موقعیت شما اعمال می‌شود، چه کسی مسئولیت هرگونه آسیب یا رنجی که به شما می‌رسد را می‌پذیرد و چگونه ثابت کنید که کسانی قصد تبعیض جنسی علیه شما داشته‌اند .

یک وکیل حقوق مدنی تمام جنبه‌های پرونده شما را ارزیابی خواهد کرد و همه گزینه‌های قابل دسترس را به ‌منظور اطمینان از بهترین نتیجه ممکن برای پرونده‌تان شرح خواهد داد.

اگرچه که ناراحت‌کننده است که ما حتی در قرن ٢١ هم نمونه‌هایی از تبعیض جنسیتی در مدارس و محل کار و تربیت را مشاهده می‌کنیم و هنوز هم هستند کشورهایی که تعصب بی‌پایه و اساس و غیر انسانی دارند. غم‌انگیز است که ببینیم میلیون‌ها دختر بدون هیچ دلیل روشنی در حاشیه هستند و از حقوق خود محروم‌اند.

 

نام
نام خانوادگی
ایمیل
عنوان
متن