چگونه به رشد کودک پیش‌دبستانی‌ام کمک کنم؟

1397/02/15

در اینجا کارهای ساده‌ای ارائه شده است که شما می‌توانید برای کمک به رشد کودک ۴-۵ ساله خود انجام دهید:

۱- زمان زیادی برای بازی بدهید: بازی به پیش‌دبستانی‌ها کمک می‌کند احساساتی مثل لذت، هیجان، خشم یا ترس را بروز دهند. کودک شما ممکن است بازی‌های کثیف مثل بازی‌کردن در شن یا گل یا با رنگ، بازی با عروسک‌ها یا اسباب‌بازی‌ها، بازی‌کردن بیرون از خانه همراه با دویدن، غلت‌زدن و جست‌وخیز کردن را دوست داشته باشد.

۲- زمانی را برای بازی‌های خلاقانه و هنری بگذارید: این می‌تواند شامل نقاشی، طراحی یا بازی‌های با لباس باشد. بازی موزیکال ایده­ دیگری است. کودک ممکن است دوست داشته باشد برقصد و ورجه وورجه کند یا با ابزارهای ساده موسیقی بسازد.

۳- همراه با کودکان بخوانید: خواندن با یکدیگر، قصه گویی، آواز خواندن و بازخوانی شعرهای مهد کودک همگی کودک را به صحبت‌کردن، فکر‌کردن و تصورکردن تشویق می‌کند.

۴- کمی آشپزی با کودک انجام دهید: این به کودک شما کمک می‌کند به آشپزی سالم علاقمند شود، کلمات جدید را بیاموزد و مفاهیم ریاضی مثل «نیم»، «یک قاشق چایخوری» یا «۳۰ دقیقه» را بیاموزد. شما می‌توانید به او کارهای ساده‌ای مثل مخلوط کردن سالاد بدهید.

۵- بازی‌هایی را با کودک خود انجام دهید که شامل یادگیری تقسیم‌کردن و نوبت‌دهی باشد. وقتی بازی می‌کنید چیزهایی بگویید مثل: «حالا نوبت من است که برج رو بسازم بعدش نوبت تو است»، یا «تو آجرهای قرمزت رو با من تقسیم کن و من هم آجرهای سبز رو با تو   تقسیم می‌کنم». تقسیم کردن، هنوز برای کودکان در این سن دشوار است بنابراین وقتی تقسیم می‌کند خیلی او را تحسین کنید.

تربیت کودک پیش دبستانی ۴-۵ ساله

 هر روز شما و کودک شما چیزهای بیشتری در مورد یکدیگر می‌آموزید. همانطور که کودک رشد می‌کند شما چیزهای بیشتری در مورد نیازهایش و روش‌های برطرف کردنشان، یاد می‌گیرید.

در حقیقت به عنوان یک والد شما همواره در حال یادگیری هستید. هر والد اشتباهاتی می‌کند و چیزهایی از طریق تجربه می‌آموزد. این خوب است که شما در خصوص آنچه که می‌دانید اعتماد به نفس داشته باشید. و این هم خوب است که اعتراف کنید چیزی را نمی‌دانید و سوال کنید.

سلامت فیزیکی و روحی خود شما، یک بخش کلیدی از والد بودن است. اما با اختصاص تمام تمرکز روی مراقبت از یک کودک بسیاری از والدین فراموش می‌کنند یا وقت نمی‌کنند انرژی کافی برای مراقبت از خودشان بگذارند. مراقبت از خود به شما در درک، صبر، تصور و انرژی مورد نیاز برای والد بودن کمک می‌کند.

گاهی اوقات ممکن است احساس درماندگی یا ناراحتی کنید در این مواقع کودک خود را در مکان امنی قرار دهید یا از کس دیگری بخواهید که برای مدتی او را نگهداری کند. زمانی برای خود داشته باشید تا احساس آرامش کنید. شما می توانید همچنین به اتاقی دیگر برای تنفس عمیق بروید و یا به یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان برای صحبت در مورد مسائل زنگ بزنید.

اگر کودک چهار ساله­ شما، هریک از مشکلات زیر را دارد، به متخصص مراجعه کنید:

- در دیدن یا شنیدن چیزها مشکل دارد.

- از جملاتی بیش از سه کلمه استفاده نمی‌کند.

- نمی‌تواند فرمان‌های دو‌قسمتی را درک کند، مثل "عروسک رو بذار زمین و توپ رو بردار"

- در طول بازی نقش بازی نمی‌کند، مثلاً نقش مادر یا پدر.

- رفتار بسیار چالشی دارد، مثلا نسبت به چیزهای خیلی کوچک خشونت ابراز می‌کند یا هنوز هم موقعی که ترکش می‌کنید، شما را رها نمی‌کند یا گریه می‌کند.

- در خیلی از اوقات، خیلی ترسیده، ناراحت یا غمگین به نظر می‌رسد.

- دست و پا چلفتی است، مثلا در حال راه رفتن و دویدن، زیاد دچار لغزش می‌شود.

- در استفاده از چیزهای کوچک، مشکل دارد- مثلا مداد یا مداد شمعی

- در کشیدن اشکال مشکل دارد – مثلا یک دایره یا مربع

- در خوردن، لباس پوشیدن یا استفاده از توالت، مشکل دارد.

  

 

نام
نام خانوادگی
ایمیل
عنوان
متن