وقتی مادر به اندازه کافی خوب است


در همه رویکردهای روان‌شناسی بر رابطه مادر و کودک تأکید فراوانی می‌شود. دقیقاً این رابطه از چه زمانی شکل می‌گیرد؟

از وقتی جنین در رحم مادر رشد می‌کند. اضطراب‌ها، هورمون‌هایی که از بدن مادر ترشح می‌شوند و حتی فعالیت‌های فیزیکی مادر آثار زیادی بر کودک دارند. به‌تدریج، طبق فرایند جدایی و تفرد، ارتباط فیزیکی مادر و کودک کم می‌شود، اما این رابطه به شکل نمادین تا پایان عمر فرد باقی می‌ماند و همواره تصویری از مادر در ذهن فرد وجود خواهد داشت. بنابراین، دو سه سال اول حیات کودک سال‌هایی بسیار مهم برای شکل‌گیری این تصویر در ذهن فرد هستند تا بتواند از آن ارتباط فیزیکی برای خود معنایی بسازد.

 

این رابطه قبل از تولد به‌راحتی قابل فهم است، زیرا مادر و فرزند یک واحد هستند. اما بلافاصله پس از تولد، مغز کودک برای به یاد سپردن تصویر و شناخت مادر نیاز به زمان دارد. پس چطور ممکن است روابط اولیه‌اش را به یاد بسپرد تا از آن معنی بسازد؟

بله، علاوه بر نظریه‌های روان‌شناختی، یافته‌های علوم عصب‌شناختی هم این موضوع را تأیید می‌کنند که کودک خاطرات را از زمانی ثبت می‌کند که کلام دارد و وقایع در مناطقی از مغز که جایگاه حافظه است به شکل کلامی ثبت می‌شوند، یعنی تقریباً از دو سه سالگی به بعد. با این حال، وقتی نوزاد هنوز برای بیان تجربیاتش واژه ندارد، مناطق دیگری از مغز که حافظه غیرکلامی را ثبت می‌کنند، به فعالیت می‌پردازند، به این معنی که آن خاطرات غیرکلامی ثبت می‌شوند و اگرچه به یاد نمی‌آیند، در تمام زندگی فرد جریان دارند و تأثیرگذارند.

همواره بر این موضوع تأکید می‌شود که کودک در دو سه سال اول باید احساس امنیت کند. فرض کنیم کودکی به طور کامل احساس امنیت کند و بعداً وقتی در دنیای بیرونی با شرایط اضطراب‌زا مواجه شود، آغوش مادر برایش تداعی نشود. آیا این تجربه برایش یک آسیب شدید (تروما) نیست؟ به عبارت دیگر، آیا احساس امنیت شدید نمی‌تواند خود باعث تروما شود؟

اگر فردی در دوران کودکی امنیت را به شکل افراطی دریافت کرده و به آن نوع حمایت شدن عادت کرده باشد، در آینده با مشکلاتی مواجه خواهد شد. وینی‌کات اصطلاحی دارد با عنوان «مادرِ به اندازه کافی خوب»، نه «مادر خوب». کودک، در فرایند جدا شدن از مادر، به شرایطی نیاز دارد تا به اندازه کافی، و نه خیلی شدید، تلخ باشد تا به سمت جدا شدن از مادر رانده شود. پس، مادر نباید آن‌قدر حامی باشد که کودک نتواند این فرایند را طی کند و همچنان با مادر در‌هم‌تنیده باقی بماند. بعضی از اختلالات جدی روانپزشکی ریشه در همین موضوع دارند، چون فرد در آینده دیگر نمی‌تواند برای همیشه مادر را داشته باشد.

 

مادر از کجا باید بفهمد که «به اندازه کافی خوب» است؟

مرز بین «به اندازه کافی خوب بودن» با «بد بودن» چیزی در درون رابطه مادر و کودک است. برای درک نیاز کودک، حس درونی مادر تعیین‌کننده است. این ظرفیتی است که هر مادری در تجربه با مادر خودش یا مادربزرگ یا یک فرد مهم در زندگی‌اش کسب می‌کند تا بتواند نیاز فرزندش را بفهمد. در واقع، مادر از طریق نوعی ارتباط شهودی با کودک نیازهای فرزندش را درک می‌کند. ممکن است یک مادر همه‌چیز را در مراحل رشد کودک رعایت ‌کند و فرزندش را از روی یک دستورالعمل مشخص بزرگ کند، ولی فرزندش در آینده دچار یک آسیب عمده روان‌شناختی شود. از طرفی، ممکن است مادری با محدودترین امکانات بتواند ارتباطی همراه با عشق و درک و احساس با فرزندش برقرار کند.

 

فکر می‌کنم اینجا دچار یک دور می‌شویم: مادر باید با شهود خودش درک کند که فرزندش چه می‌خواهد، اما همین شهود هم بر اساس شناخت قبلی خودش است که هیچ بعید نیست رابطه سالمی نبوده باشد. این دور چطور باید رفع شود؟

دقیقاً به همین دلیل است که ممکن است آسیب‌ها نسل‌به‌نسل در یک خانواده منتقل شود. افراد با فرزندان‌شان یا همان‌طور رفتار می‌کنند که با خودشان در خانواده رفتار شده، یا برعکس، آن‌قدر متفاوت برخورد می‌کنند که اتفاقاً همان آسیب تکرار می‌شود. این دور معیوب باید جایی شکسته شود. مادر باید آگاه شود که خودش چه مشکلاتی دارد. وقتی مادر خودش را بهتر بشناسد و مشکلات قبلی‌اش را در رابطه با مادر یا افراد مهم و قدیمی زندگی‌اش حل کند، آن‌وقت است که می‌تواند رابطه بهتری با فرزند خودش داشته باشد.

 

مادران ایرانی معمولاً ترجیح می‌دهند چند راهکار مشخص داشته باشند، مثلاً چگونه به بچه شیر بدهند، چقدر با او بازی کنند، یا حتی چند دقیقه در روز به او اجازه بدهند که تلویزیون تماشا کند. بنابراین، احتمالاً پذیرفتن اینکه شاید شهود آن‌ها یا روابطشان با مادرشان مشکل داشته، برایشان سخت است.

مادر در رابطه خودش با کودک باید تلاش کند نیازهای او را بفهمد و مرز بین نیاز واقعی کودک را از توقعات اضافی‌اش تشخیص دهد. گاهی دلیل مشکل، رابطه‌های قبلی مادر با مادر خودش است. خوب است که همه این موارد را بشناسد و در عین حال باور داشته باشد که می‌تواند به اندازه کافی برای فرزندش خوب باشد. این آگاهی‌ها برای اینکه یک مادر بتواند ارتباط درستی با کودک برقرار کند، بسیار مفید خواهد بود. داشتن دستورالعمل ممکن است حس خوبی به مادران بدهد، ولی لزوماً نتیجه‌اش یک فرد کامل و سالم نخواهد بود و طبیعتاً برای همه کودکان نمی‌توان یک نسخه واحد داد که مثلاً اگر همه مادران در ارتباط با فرزندان‌شان از چنین روشی پیروی کنند، نسلی خوب و سالم خواهیم داشت. هر کودکی با مزاج و ژنتیک خاصی به دنیا می‌آید و همزمان، با محیطی که برای هر انسانی متفاوت است در تعامل خواهد بود که از هر فردی، یک فرد خاص می‌سازد، فردی خاص که دستورالعمل خاص خودش را لازم دارد؛ و این چیزی است که مادر و کودک با هم می‌سازند. در واقع، آگاهی دادن به مادران در این باره که چقدر نقش خودشان اهمیت دارد و اینکه به توانایی‌های خودشان در ساخت روان کودک اعتماد کنند، در کنار راهکارهای مشاوره‌ای، می‌تواند در برقراری یک ارتباط شهودی خوب مؤثر باشد تا کودکان را از عشق مادرانه بهره‌مند سازند.


دکتر هما محمد صادقی

دکتر هما محمد صادقی، روانپزشک، روان‌درمانگر، عضو هیأت علمی و استادیار گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران است.
نام
نام خانوادگی
ایمیل
عنوان
متن