بی‌دقتی در دیدن، باعث مشکلات گفتاری می‌شود

1397/02/15

روانشناسان نشان داده‌اند که اولین کلمات یک کودک براساس تجربه دیداری‌اش است که بر نظریه جدید «یادگیری زبان نوزاد» تکیه دارد.

یافته‌ها امکانات جدیدی برای درمان کودکان دارای نقائص زبان و اوتیسم را مطرح می‌کنند. روانشناسان دریافتند که تعداد دفعات ورود شیء به میدان دید نوزاد، باعث همخوانی اسامی با اشیاء خاص می‌شود.

حافظه دیداری می‌تواند کلید اساسی ربط‌دادن کلمات به اشیاء باشد. اشیائی مثل میز، پیراهن، بطری یا قاشق. اینگونه است که نوزادان با دیدن اشیاء شروع به دریافت زبان قبل از اولین سال تولد زندگی‌شان می‌نمایند.

نتایج مطالعات می‌تواند به درمان کودکان دارای تکلم تأخیری و سایر اختلالات زبان کمک کند.

ریشه مشکل یادگیری کلمات ممکن است مشکلات پردازش دیداری باشد. کودکانی که دیر سخن می‌گویند مهارت‌های پردازش دیداری‌شان تأخیر دارد. کودکان اوتیسمی نیز در پردازش و دیدن اشیاء مشکل دارند.

هرچند محققان زیادی اولین کلمات نوزادان را بررسی کرده‌اند اما تاکنون هیچ‌یک از جنبه دیداری به صحبت کردن کودکان نگاه نکرده بودند.

درحالی‌که این مطالعه می‌تواند به بررسی مراحل بعدی یادگیری زبان کمک کند، اما کمکی به چگونگی یادگیری زبان کودکان نمی‌کند. برای انجام این مطالعه، محققان ویدئوهایی از ۸ کودک بین ۸ تا ۱۰ ماه را نگاه کردند؛ دوره‌ای قبل از درگیری نوزادان در تعاملات کلامی با والدین و مراقبین. آنها متوجه شدند که کودکان به اشیاء پرمصرف‌تر و رایج توجه بیشتری نشان می‌دهند. به این معنی که اسامی اشیائی که بیشتر در میدان دید کودکان قرار می‌گرفتند زودتر و صحیح تر فراگرفته شدند. اشیائی مانند میز، پیراهن، صندلی، بشقاب، فنجان، بطری، غذا، و قاشق که ثابت می‌کند تجربه دیداری در یادگیری اولیه کلمات بسیار مهم است.

بررسی علت اینکه «آیا کودکانی که اختلالات کلامی را تجربه می‌کنند دقت دیداری کمی دارند یا در محیطی با تحریک دیداری کمتر زندگی می‌کنند» برای فهمیدن نقش کلمات و بینایی در یادگیری زبان مهم است.

با نادیده گرفتن نقش «دقت دیداری» در یادگیری کلمات، ممکن است نیمی از مشکل را نادیده گرفته باشیم که سرنخ‌های زیادی در یادگیری زبان را مطرح می‌کند.

منبع : ScienceDaily
نام
نام خانوادگی
ایمیل
عنوان
متن